FAJMAN: Makedonija ne može biti spoljna granica EU!

Izvor: Kurir, 18.Feb.2016, 09:48   (ažurirano 02.Apr.2020.)

FAJMAN: Makedonija ne može biti spoljna granica EU!

BEČ - Austrijski kancelar Verner Fajman (Werner Faymann) ukazao je danas da Makedonija ne može biti spoljna granica EU i da očekuje da će Nemačka slediti korake kojima je krenula Austrija po pitanju zaustavljanja talasa izbeglica.

Fajman je u intervjuu bečkom Kuriru kazao da su Makedonija, Srbija, Hrvatska i Slovenija pred izazovom, jer Grčka nije u stanju da obezbedi spoljnu granicu, ali da ne može biti >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << da Makedonija, koja nije članica EU, bude spoljna granica Unije.

Austrijski kancelar smatra da će Nemačka uskoro promeniti svoju politiku prema izbeglicama po austrijskom uzoru. Austrija je preduzela, kako je dodao, korake imajući u vidu realnost, a te korake će, prema njegovim rečima, preduzeti i Nemačka.

"Lično sam uveren da ćemo uskoro biti ponovo usaglašeni", podvukao je Fajman.

On je naglasio da odnos prema Nemačkoj nije ugrožen i da je i dalje prijateljski, ali da vlada mora, imajući u vidu situaciju, donositi mere koje mora pravdati u sopstvenoj zemlji.

Austrija je, na početku izbegličke krize, bila među najbližim saveznicima Nemačke, i Fajman i nemačka kancelarka Angela Merkel su početkom septembra dogovorili otvaranje granice za izbeglice koje su dolazile iz pravca Mađarske.

Zbog ogromnog talasa izbeglica u Nemačkoj i Austriji porastao je unutrašnjopolitickci pritisak sa zahtevom da se granice ponovo zatvore.

Austrija je uvela ograničenje za prihvat izbeglica, koji za ovu godinu predviđa 37.500 molbi za dobijanje azila, a ujedno je doneta i odluka o dnevnim kvotama od 80 zahteva, odnosno propuštanje 3.200 izbeglica koje žele da dobiju azil u nekoj drugoj zemlji.

Autor: Tanjug,Foto: Reuters

Nastavak na Kurir...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.