Bajdenov predsednički automobil: Bunker na 4 točka

Izvor: B92, 31.Okt.2021, 20:44

Bajdenov predsednički automobil: Bunker na 4 točka

Automobil koji koristi američki predsednik Dzo Bajden izgleda kao i mnogi drugi slične vrste, a u stvari je jedna vrsta svemirskog broda, piše agencija Ansa.

Predsednički automobil Cadillac 1, koji još nazivaju i "Zver", po svojim karakteristikama predstavlja neku vrstu bunkera na četiri točka.

Automobil je otporan na eventualni hemijski napad, vatru i mine, zahvaljujući blindiranom oklopu debljine 13 centimetara, prenosi Tanjug.

Težak >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je osam i po tona i napravljen tako da ne može da se prevrne u slučaju sudara.

Cadillac 1 je opremljen specijalnim sistemom za noćnu vožnju koji omogućuje bezbedno kretanje sa ugašenim farovima, u "punoj" brzini, i u potpunom mraku.

Gume su napravljene od specijalnog materijala i otporne su na raketni napad, a napravljene su tako da, ako u slučaju oštećenja budu neupotrebljive, auto može nastaviti vožnju.

Stakla na automobilu su sačinjena od pet slojeva, ukupne debljine 13 centimatara. Prozore nije moguće otvoriti, izuzev onoga do vozača, ali i taj ne više od osam centimetara.

Predsednički automobil ima turbo-dizel motor od 6.600 kubika, ali zbog svoje težine ne može da razvije brzinu veću od 100 kilometara na sat.

Troši litar goriva na svakih 500 metara, a rezervoar je napravljen od materijala otpornog na vatru.

Automobil predsednika SAD opremljen je vrhunskim elektronskim sistemom i satelitskim telefonom, što predsedniku omogućava stalni, direktni kontakt sa svojim zamenikom i Pentagonom i kontrolu vojnih i nuklearnih potencijala zemlje.

Najnoviji predsednički automobil, piše agencija, dostavljen je američkoj tajnoj službi 2018 godine, u vreme dok je predsednik bio Donald Tramp.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.