Izvor: Kurir, 15.Dec.2010, 16:22 (ažurirano 02.Apr.2020.)
NEMAČKA UKIDA VOJNU OBAVEZU 1. JULA 2011.
BERLIN - Nemačka vlada je danas donela odluku o ukidanju vojne obaveze od 1. jula sledeće godine i postavila smernice o smanjenju trupa Bundesvera sa sadašnjih 240.000 na 185.000 vojnika. Vojna obaveza, koja je u Nemačkoj postojala duže od 50 godina, biće obnovljena u
BERLIN - Nemačka vlada je danas donela odluku o ukidanju vojne obaveze od 1. jula sledeće godine i postavila smernice o smanjenju trupa Bundesvera sa sadašnjih 240.000 na 185.000 vojnika.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir <<
Vojna obaveza, koja je u Nemačkoj postojala duže od 50 godina, biće obnovljena u slučaju velikih napetosti i odbrane zemlje, prenose nemački mediji, navodeći da se Bundesver nalazi pred najvećom reformom od svog postojanja.
Prema planovima nemačke vlade, u okviru Bundesvera ubuduće može biti i do 15.000 dobrovoljaca.
Demohrišćani kancelara Angele Merkel i liberali vicekancelara i šefa diplomatije Gvida Vestervelea su još prošle sedmice postigli dogovor o ukidanju vojne obaveze, na predlog ministra odbrane Karla Teodora cu Gutenberga.
Odluka o ukidanju vojne obaveze treba da bude potvrđena u oba doma nemačkog parlamenta, gde vladajuća koalicija ima većinu.
Ukinuto obavezno služenje vojnog roka
Izvor: TV Avala, 15.Dec.2010
Obaveza služenja vojnog roka u Srbiji biće ukinuta od 1. januara 2011. godine, a od sledeće godine i žene će moći dobrovoljno u vojsku, utvrđeno je odlukom o ukidanju obaveze služenja vojnog roka i izmenama Zakona o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi koje je danas usvojila Skupština Srbije.






