
Izvor: NoviMagazin.rs, 02.Nov.2018, 16:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Merkel i Moravjecki za proširenje EU na Zapadni Balkan
Nemačka kancelarka Angela Merkel i poljski premijer Mateuš Moravjecki složno su danas u Varšavi naglasili potrebu da se snažno podrži mirovni proces, reforme i integracija Zapadnog Balkana u Evropsku uniju.
"Situacija u regionu Zapadnog Balkana je još krhka, još puno problema ima da se reši. Privrženi smo evropskoj perpsektivi Zapadnog Balkana i spremni smo da je razvijamo", kazala je Angela Merkel na zajedničkoj konferenciji za novinare sa poljskim premijerom >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << Mateušom Moravjeckim.
Zajednički napori u podršci Nemačke i Poljske da region Zapadnog Balkana uđe u EU i angažman obe zemlje u Berlinskom procesu bili su, sa identičnim stavovima, prema rečima Moravjeckog jedna od tema ;današnjih redovnih konsultacija dve vlade u Varšavi na koje je nemačka kancelarka dovela gotovo sve svoje ministre.
"U našem je interesu što tešnja saradnja sa Zapadnim Balkanon. Naredne godine smo domaćini samita Berlinskog procesa, u Poznanju. Računam na podršku Nemačke. To je važno i sa aspekta obezbeđenja granica pred migracijom. Jako je važno da se podrži mirovni proces Crne Gore, Srbije, Albanije, Makedonije i Bosne i Hercegovine i reforme", kazao je poljski premijer.
Moravjecki je naglasio da Poljska nastoji da daje što veći doprinos reformama i mirovnom procesu na Zapadnom Balkanu.
Merkel u pismu Mustafi: Raspravu o granicama pratim s velikom zabrinutošću
Demokratski savez Kosova je danas saopštio da je predsednik DSK Isa Mustafa dobio pismo nemačke kancelarke Angele Merkel koja piše da je zabrinuta zbog rasprave koja se vodi o granicama.
Kako prenosi RTK, u saopštenju DSK piše da Merkel u pismu zahvaljuje predsedniku DSK za informaciju o stavovima o dijalogu Beograda i Prištine.
Kako se navodi, Angela Merkel je u pismu istakla da je i s njene tačke gledišta veoma važno da Kosovo nastavi dijalog sa Srbijom uz posredovanje EU, i da se nastavi normalizacija odnosa.
"Debatu o promeni granica, kao i vi, pratim s velikom zabrinutošću", navodi se u saopštenju.
"Svesna sam koliko je za vašu zemlju važno postići bezvizna putovanja u turističke svrhe. Za Nemačku je od suštinskog značaja ispunjenje svih kriterijuma bez izuzetaka pre liberalizacije viza. Konsultacije država članica EU o ovom pitanju se nastavljaju", piše u pismu nemačke kancelarke, navodi se u saopštenju.
Predsednik Demokratskog saveza Kosova Isa Mustafa je krajem septembra informisao kancelarku Merkel i ministre spoljnih poslova svih zemalja EU o stavu DSK o dijalogu Beograda i Prištine.