Angela Merkel: Pričala sam s Putinom, ništa od UKIDANJA SANKCIJA

Izvor: Blic, 08.Feb.2017, 09:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Angela Merkel: Pričala sam s Putinom, ništa od UKIDANJA SANKCIJA

Nemačka kancelarka Angela Merkel i poljska premijerka Beata Šidlo složile su se da je zbog istoka Ukrajine nužno da i dalje ostanu sankcije EU Rusiji.

One su konstatovale i da su za Evropljane od vitalnog značaja dobri odnosi sa SAD, pa treba tražiti korak po korak prostor za saradnju i sa novom američkom administracijom predsednika >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Donalda Trampa.

- Poljska i Nemačka dele slične stavove u Ukrajini. Razgovarala sam telefonom sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom. Ta situacija zabrinjava, dogovorili smo neke korake, ali sankcije Rusiji ne mogu da budu ukinute - kazala je Angela Merkel na zajedničkoj konferenciji za novinare posle prve runde razgovora sa Beatom Šidlo.

Poljska premijerka Beata Šidlo naglasila je da Rusija u Ukrajini krši međunarodno pravo i ugrožava teritorijalni integritet svog suseda.

- Sve dok se Rusija ne povuče i ne prestane sa tim, sankcije ne mogu da budu ukinute - kazala je poljska premijerka.

Nemačka kancelarka i poljska premijerka naglasile su i da je saradnja sa SAD od vitalnog značaja i da se trenutno i u Berlinu i Varšavi i drugim evropskim prestonicama pomno analiziraju potezi novog američkog predsednika Donalda Trampa kako bi se korak po korak našao prostor za očuvanje transatlantskih veza jer su SAD i EU osuđeni jedni na druge.

- Pratim poteze nove administracije predsednika Donalda Trampa ali pre svega imamo zajedničke izazove i moramo da tražimo polja saradnje - kazala je Beata Šidlo.

Angela Merkel dodala je da će se Evropska unija u transatlantskoj saradnji ako je potrebno priblžavati SAD korak po korak.

- Naš vitalni interes kao Nemaca i kao Evropljana jeste da imamo dobre transatlantske odnose zasnovane na našim vrednostima. Imaćemo priliku da razgovaramo u okviru NATO. Približavaćemo se korak po korak, tražićemo kakve imamo mogućnosti. Mi smo za slobodnu trgovinu - kazala je Angela Merkel.

Nemačka kancelarka danas boravi u Varšavi u poseti od koje se očekuje da zaustavi neprestano zahlađenje odnosa Berlina i Varšave koje je nastupilo od dolaska na vlast konzervativne stranke Pravo i Pravda Jaroslava Kačinjskog u Poljskoj u jesen 2015. godine.

Za Varšavu, koja je Bregzitom izgubila najbližeg saveznika u EU, nakon promene u Beloj kući postalo je posebno važno da izgladi odnose sa Nemačkom, i zbog bojazni od Rusije.

Angela Merkel razgovara danas u Varšavi i sa predsednikom Poljske Andežojom Dudom, sastaće se sa liderima vladajućih konzervativaca Kačinjskim a u ambasadi Nemačke u Varšavi i sa liderima poljske opozicije.
Pogledaj vesti o: Rat u Ukrajini

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.