Godišnjica rudarske nesreće u Aleksincu

Izvor: RTS, 17.Nov.2009, 21:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Godišnjica rudarske nesreće u Aleksincu

U Aleksincu je obeležena dvadesetogodišnjica najveće rudarske nesreće u Srbiji u kojoj je poginulo 90 rudara.

Porodice nastradalih i rudari Aleksinačkih rudnika, koji ne radi punih 20 godina, položili su vence na grobove prijatelja i rođaka koji su radeću u prvoj smeni poginuli u severnom reviru jame Morava. Poginulo je 90 rudara.

Bila je to druga velika nesreća u rudniku posle 1983. godine kada su poginula 34 rudara.

Zatvaranjem rudnika >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << aleksinačka privreda počela je da propada i oko 300 rudara moralo je da potraži posao u rudnicima širom Srbije.

Od nekadašnjeg živahnog rudarskog mesta, posle zatvaranja rudnika, sa šest jama, u kojima je 1989. godine radilo oko 5.000 rudara, rudnik je postao zapušteno naselje, bez perspektive i sa željom ovdašnjih žitelja da ga napuste.

Za sada svi nagoveštaji o početku novih istraživanja i o mogućnostima eksploatacije uljanog škriljca u susednom Subotincu, više su želje nego realna šansa da se uskoro čuje zvuk rudarske sirene.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.