Mrkonjić traži rešenje za putare

Izvor: Mondo, 26.Jun.2013, 18:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mrkonjić traži rešenje za putare

Radnici svih 26 putarskih preduzeća u Srbiji stupili su u štrajk nezadovoljni nedostatkom novca za održavanje puteva i stanjem u putnoj privredi. Mrkonjić je poručio da su zahtevi putara opravdani, kao i da vlada radi na rešavanju problema.

Svih 26 putarskih preduzeća u Srbiji danas je stupilo u generalni štrajk u krugu svojih firmi, a kako >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << je rekao Mrkonjić, dug države prema putarskim firmama biće vraćen u potpunosti do kraja godine.

Putari su stupili u štrajk zato što vlada nije prihvatila zahtev da se novac za održavanje puteva obezbeđuje iz akciza na gorivo, a kako je Mrkonjić izjavio za B92, deo iz akciza će za početak biti, ipak, izdvojen za te namene.

"Putari su u pravu, ima nekoliko problema i pitanja... prvo je kako regulisati pitanje dugova JP 'Putevi Srbije' putarskim preduzećima, i to pitanje smo rešili. Već od polovine juna će i prve tranše novca doći", naglasio je Mrkonjić.

Prema rebalansu budžeta za održavanje puteva biće na raspolaganju oko 3,3 milijarde dinara, a prema procenama preduzeća za puteve potrebno je još dve milijarde dinara za to, kazao je ministar.

"Mi smo se dogovorili i tu mi je veliku pomoć pružio i ministar (finansija i privrede Mlađan) Dinkić da u ovoj godini obezbedimo i te dve milijarde dinara", naglasio je Mrkonjić.

U Vladi se kao dugoročno rešenje za rešavanje problema putarskih preduzeća razmatra i nalazenje stareškog partnera, a kako je naveo Mrkonjić, putna privreda ne bi izgubila mnogo na taj način i ne bi bilo otpuštanja.

Samostalni sindikat putara Srbije tvrdi da država duguje putarskim firmama ukupno oko devet milijardi dinara i pozvao je građane da imaju razumevanja za štrajkačke aktivnosti koje će se odvijati narednih dana.

U Srbiji radi 26 putarskih firmi koje zapošljavaju 10.000 radnika.

(MONDO/agencije, ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Nastavak na Mondo...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.