Fudbal se stvarno vratio kući: Nije samo novac, ima nešto i u tradiciji

Izvor: B92, 01.Jun.2019, 10:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Fudbal se stvarno vratio kući: Nije samo novac, ima nešto i u tradiciji

Bivši asovi Aston Vile i Čelsija, Savo Milošević i Mario Stanić govore o tome šta izdvaja Englesku od ostatka Evrope.

Engleski klubovi dominiraju u Evropi.

Ironično, u periodu kada je Bregzit, čini se defintivno, udaljio Veliku Britaniju od ostatka Evrope, engleski klubovi pokazali su da im je, u fudbalskom smislu, mesto na samom vrhu Starog kontinenta.

Prvi put u istoriji u finalima >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << oba takmičenja našla su se četiri tima iz iste zemlje - Liverpul i Totenhem u Ligi šampiona, odnosno Čelsi i Arsenal u Ligi Evrope.

Čelsi je osvojio trofej pobedom od 4:1 u finalu, a u subotu uveče nas očekuje najvažnija utakmica sezone u Evropi.

"Premijer liga je mašinerija za pravljenje novca. Pre svega je ekonomski aspekt doveo do ovakve dominacije engleskih klubova", rekao je Savo Milošević, nekadašnji fudbaler Aston Vile za BBC na srpskom.

Za Marija Stanića, koji je svojevremeno nosio dres Čelsija, uspeh engleskih klubova ove sezone samo je posledica prave strategije i pristupa fudbalu.

"Engleski pristup je drugačiji, imaju zdravu atmosferu i sada im se sve vraća", istakao je bivši reprezentativac Hrvatske za BBC na srpskom.

"Nemoguće je da je puka slučajnost da su četiri engleska tima u borbi za dva trofeja. To je jednostavno pokazatelj da se dobro radi", rekao nam je poznati sportski komentator Aleksandar Stojanović.

Milošević je, uz Slavena Bilića, bio jedan od igrača koji je prelaskom iz Partizana u Aston Vilu 1995. godine, otvorio vrata Premijer lige fudbalerima sa prostora bivše Jugoslavije.

I tada je englesko takmičenje bilo na visokom nivou, ali sada je, kaže Milošević, bez premca.

"Budžeti koje imaju engleske ekipe su neverovatni. Evropa neće moći da se nosi sa tim u budućnosti.

"Cela Evropa u tom segmentu već ozbiljno kasni za Engleskom. Pogledajte samo novac od prava na TV prenose. Svaki klub u Premijer ligi dobije 100 miliona evra po tom osnovu", ističe Milošević.

Stanić razmišlja malo drugačije i tvrdi da nije sve samo u novcu.

"Imate i primer Pari Sen Žermena. Koliko samo oni novca potroše svake sezone?

Upravo je hrvatski reprezentativac u poslednjoj sezoni u Čelsiju, 2004. Godine, bio svedok dolaska ruskog biznismena Romana Abramoviča u klub sa Stamford Bridža.

"Čelsi je na neki način bio pionir, prvi klub koji je uneo sveži kapital. Ali, ne zaboravite, Englezi imaju i tradiciju i kulturu navijanja".

Uspeh reprezentacije Engleske

Pored klupskih uspeha, posle mnogo godina je i reprezentacija Engleske zabeležila ozbiljan rezultat na nekom velikom takmičenju.

Selekcija koju sa klupe predvodi Geret Sautgejt prošle godine na Mundijalu u Rusiji došla je do polufinala gde ju je zaustavila Hrvatska.

To je bio bilo prvo polufinale Engleske još od 1996. i Evropskog prvenstva.

A upravo pred to takmičenje komičari Dejvid Badijel i Frenk Skiner snimili su pesmu Football is coming home (Fudbal se vraća kući).

Stojanović tvrdi da, iako se većina "hvata" za novac koji imaju engleski klubovi, zaboravlja se da postoje dobra i loša ulaganja.

"U fudbalu je najteže iz novca napraviti rezultat. Pitajte vlasnike PSŽ, ili Mančester sitija. Veći problem evropskog fudbala je da li će i kada titulu prvaka osvojiti neko van evropskih pet najjačih liga", kaže on.

Vlasnici klubova shvatili su da moraju da dovedu najbolje, i to ne samo igrače, ako žele vrhunske rezultate.

"Tu pre svega mislim na trenere. Svi treneri su stranci. Pogledajte Liverpul, imaju trenera za izvođenje auta, nutricionistu, dva trenera golmana... Imaju i skupe igrače, ali u finalu je i Totenhem koji nikoga nije doveo godinu dana", dodaje Stojanović.

Milošević kaže da novac nije važan samo kada igraju podjednako bogati klubovi.

"Ima, naravno, primera kada novac nije presudan. Ali, znate kad je to slučaj danas? Kada PSŽ, Čelsi, Siti imaju po 800 miliona evra pa onda u takvoj situaciji do izražaja dođi igrački kvaliteti".

Jedna od prednosti Premijer lige je što je u organizacionom i finansijskom načinu funkcionisanja preuzela koncept američkih profesionalnih sportova, dodaje Milošević.

Engleski klubovi nameću nove smernice u fudbalu zato što skoro nikada ne kalkulišu, smatra Stanić.

"Najvažnije je dati gol više. Dok diljem Evrope ekipe kalkulišu, engleski timovi se trude da zabavljaju publiku".

Kako bi opisao "ostrvski" odnos prema fudbalu, Stanić se prisetio razgovora sa saigračem iz Čelsija, Slavišom Jokanovićem.

"Dok smo bili u Londonu oduševljavalo nas je to kako nikada nismo čuli nekog engleskog fudbalera da se žali na teren, kišu ili vetar".

O sistemu koji postoji u Engleskoj svedoči i način na koji se mladi igrači uče da uživaju i pristupaju fudbalu.

"Vaspitanje da pobeđuješ je jednako važno kao i kvalitet koji imaš. To vam je priča sa košarkaškom reprezentacijom Srbije", objašnjava Stojanović.

Prethodnih pet godina primat u evropskom klupskom fudbalu držali su španski klubovi Real Madrid, Barselona, Atletiko Madrid i Sevilja.

Stanić tvrdi da je normalno da ti periodi dominacije klubova iz iste zemlje dolaze u ciklusima.

"Prvo su dominirali Italijani, pa Španci i sada je definitivno došlo vreme za Engleze", navodi on.

Priznaje i da ga je ove sezone jedino iznenadilo kako je Liverpul savladao Barselonu sa 4:0 u revanšu polufinala Lige šampiona.

"Sve češće ćemo imati mnogo ekipa iz Premijer lige u završnicama evropskih takmičenja", ocenjuje Milošević.

"Sevilja je, recimo, bila uspešna u Ligi Evrope, imala je dobar sportski koncept. Ali, to ne može lako da se ponovi, jer Sevilja nema 500 miliona evra da se takmiči na tom nivou svake sezone".

Stojanović u snagu engleskog fudbala ubraja i to što većina mladih cele sezone igra u istom takmičenju, Premijer ligi, ali i što ih je inostrana konkurencija učinila boljima.

"Uvek su se oslanjali na mlade, ali su oni obučeni sada da igraju po "kontinentalnom" principu. Na budućnost Premijer lige, pogotovo u evrokupovima, uticaće i situacija u vezi sa Bregzitom. Zavisi kako će se rešiti zapošljavanje fudbalera na Ostrvu".

Koliko su engleski klubovi napredovali slikovito objašnjava Milošević na primeru Mančester Sitija koji je osvojio prvenstvo, kup i Liga kup Engleske ove sezone.

"U moje vreme Siti se nalazio između Čempionšipa i Premijer lige. A ove sezone je potpuno dominirao i ostvario najveći uspeh u istoriji kluba".

I na kraju "prognozira".

"Neću biti iznenađen ako klub poput Votforda sledeće godine osvoji Ligu Evrope".

Izvor: BBC News na srpskom
Pogledaj vesti o: Savo Milošević

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Fudbal se stvarno vratio kući: Nije samo novac, ima nešto i u tradiciji

Izvor: Radio 021, 01.Jun.2019

Bivši asovi Aston Vile i Čelsija, Savo Milošević i Mario Stanić govore o tome šta izdvaja Englesku od ostatka Evrope...Getty ImagesMohamed Salah i Deni Rouz..Engleski klubovi dominiraju u Evropi...Ironično, u periodu kada je Bregzit, čini se defintivno, udaljio Veliku Britaniju od ostatka Evrope,...

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.