02. maj  2017. 12.22  | Izvor: RTV,FoNet

Slobodni mediji put ka slobodnom društvu

BEOGRAD -

Slobodni, nezavisni i objektivni mediji neizostavana su i nezamenjiva osnova društva koje pretenduje da bude demokratsko i teži ostvarenju ljudskih i građanskih prava, poručuje na Svetski dan slobode medija vršilac funkcije zaštitnika građana Miloš Janković.

Uprkos proklamovanoj i zakonima i međunarodnim aktima garantovanoj slobodi medija, Srbija i dalje nije društvo slobodne reči.

Zaštitnik građana to uviđa i na svom primeru, budući da je veliki broj medija ne samo potpuno zatvoren za ovu instituciju, već je kontinuirano dezavuiše čestim napadima i etiketiranjem, zloupotrebljavajući tako dobijene nacionalne frekvencije.

Takođe, vlasnici pojedinih medija, ignorišući Ustavom utvrđenu ulogu Zaštinika građana, neposrednu ga napadaju sa jasnim ciljem njegove dikreditacije.

Pritisci na medije su, upozorava Zaštitnik građana, očigledni i vidljivi na različite načine, uključujući i direktne napade na novinare.

Loš ekonomski položaj novinara, prepoznatljiv po niskim i neredovnim primanjima, nepovoljnim i lošim ugovorima, „radu na crno" i siromašnoj ponudi posla, uz finansijsku i političku zavisnost samih medija, doveli su toga da cenzura i autocenzura postanu glavni urednici srpskih medija, dok je visoka profesionalna etika preseljena na nivo pojedinačnih slučajeva.

Zaštitnik građana je više puta upozoravao na gušenje medijskih sloboda, pretnje novinarima, cenzuru i autocenzuru i zato poziva javnost, a posebno nosioce političkih i javnih funkcija da se uzdrže od svakog oblika pritiska i uticaja na medije, urednike, uređivačku politiku i novinare, a medije da neguju i razvijaju princip odgovornog, nepristrasnog i istinitog novinarstva.

Šabić čestitka medijima

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić čestitao je danas predstavnicima medija Svetski dan slobode medija.

Siguran sam, stoji u poruci, da delimo stavove u pogledu nužnosti ostvarivanja ciljeva poput pune tranparentnosti medijskog vlasništva i dostupnosti javnosti svih informacija o finansiranju medija iz javnih izvora.

Isto važi i kada je reč o suzbijanja mehanizama koji dovode do autocenzure, zaustavljanja sve šire tabloidizacije, ne samo medija nego i javne sfere u celosti, kao i "curenja" iz javnih institucija raznih "poverljivih" informacija, na diskriminatornoj osnovi, ka pojedinim medijima, navodi se u poruci.

Nema sumnje da su u ostvarivanju ovih ciljeva uloga i odgovornost države najveći, ali je nužan, praktično neophodan, doprinos novinara i medija, naveo je Šabić.

On je istakao da bi profesionalne asocijacije novinara svojima aktivnostima morale da smanje ogroman raskorak između vrednih, profesionalnih, etičkih standarda upisanih u novinarske kodekse i praktičnog delovanja nekih medija i „medijskih" radnika koji sa tim njima gotovo da i nemaju veze.

Srodne vesti