Recikliraju dvaput više

S. BABOVIĆ

26. 10. 2016. u 14:36

Nova oprema u kruševačkom centru za preradu sekundarnih sirovina. U okviru projekta pod nazivom "Osnažiti" za mašine obezbeđeno gotovo milion dinara

Рециклирају двапут више

ZAHVALjUJUĆI projektu pod nazivom "Osnažiti" - koji zajednički realizuju ovdašnji JKP, Gradska uprava i udruženje "Trihaus" - u kruševačkom Reciklažnom centru je puštena u rad nova oprema vredna gotovo milion dinara, što će omogućiti obradu znatno veće količine sekundarnih sirovina nego dosad.

- Kada smo 2006. otvorili Centar količina onoga što je sakupljeno za reciklažu nije premašivala 44 tone, a lane je to iznosilo čak tri puta više, oko 150 tona otpada. Količine se, dakle, stalno povećavaju, a ove godine očekujem da ćemo, upravo zbog nove opreme, uspeti da udvostručimo bilans - kaže Miroslav Milojković, pomoćnik direktora JKP "Kruševac".

Nabavljeni su, inače, takozvana pogon-presa, perforator i transportna traka, što će - zbog mogućnosti sabijanja konzervi, streč-folije i ostalih reciklažnih materijala - doprineti lakšoj manipulaciji, a time i produktivnosti...

- Tokom protekla tri meseca, od kad je kroz projekat formirana mreža od 55 sakupljača koji sekundarne sirovine prodaju ovdašnjem javno-komunalnom preduzeću, beležimo povećanje količine materijala za preradu - precizira menadžer projekta pod imenom "Osnažiti" Ivana Stefanović Hempfling, dok njene kolege koje su sve i osmislile posebno ističu nastojanja da se poboljša položaj ovih saradnika koji su, po potpisivanju ugovora, konačno uvedeni u legalne tokove.

Podsetimo, pomenuti projekat - pokrenut da pomogne upošljavanju i inkluziji Roma, ali i najugroženijeg seoskog življa - trajaće do decembra 2017, a realizuje se sa 200.000 evra, uz podršku EU i lokalne samouprave.

POMOĆ SAKUPLjAČIMA

PROCENjUJE se da u Srbiji ima oko 30.000 neregistrovanih sakupljača, koji uspevaju da sakupe oko 70 odsto ukupnog materijala za reciklažu.

- Zarad poboljšanja njihovog položaja, Asocijacija reciklera, nacionalni operateri i ministarstva razgovaraju o mogućim rešenjima, jer sakupljači ne mogu da osnuju firmu, s obzirom na to da se radi o privremenim i povremenim poslovima, pa je potrebno obezbediti da prelaženje sa socijalne pomoći na ovu vrstu angažmana bude brzo. Jer, radi se o sezonskom poslu koji, uglavnom, obavljaju korisnici Centra za socijalni rad - kaže Ivana Stefanović Hempfling.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije