Sve je manje kafana, inspektori ih olako zatvaraju

Nekada kultno mesto - kafane, u Srbiji posustaju pred naletom kafića, kioska za brzu hranu i divljih objekata.

Gostima, kojih je sve manje, smetaju visoke cene, dok su vlasnici kafana nezadovoljni ponašanjem finansijskih inspektora koji selektivno kontrolišu kafane i to čine samo u centru gradova, pišu Novosti.

"Vlasnici restorana su nezadovoljni što se uvek kontrolišu iste kafane, najčešće u centru, pa predlažu inspektorima da provere celu ulicu i malo krenu po obodu gradova. To je jedan od razloga zašto mnogi beže u sivu ekonomiju. Ko radi na crno kao fizičko lice može da ga poseti samo jedan inspektor i kazni ga sa 5.000 dinara. Ko radi legalno, kao pravno lice, može da dobije više od 30 različitih kazni na osnovu mnogih zakona o turizmu, porezu, buke, zaštite životne sredine", kaže predsednik Udruženja hotelijera i restoratera HORES Gergi Genov

Ugostitelji veruju da bi se gosti vratili u kafane kada bi se smanjio porez sa 20 na 10 odsto. To je značajno, jer su Beograd kao prestonica Balkana, ali i drugi gradovi, sinonim za boemski život.

"Hrana nije luksuz nego potreba i ne tražimo smanjenje poreza na piće. Na taj način bi se smanjila i siva ekonomija. Zbog toga smo protiv toga da svaki inspektor ima pravo na ličnu procenu, zbog čega se olako zatvaraju kafane. Prva pomisao gosta je da se u zaključanoj kafani dogodilo trovanje, a ne da je u džepu konobara inspektor pronašao bakšiš od 100 dinara", ističe Genov. 

Bakšiš, napojnica, nagrada, tips ili nadoknada koju dobija konobar od zadovoljnog gosta često je problem srpskih kafana. Zakon ne poznaje ovakvu vrstu nagrađivanja, pa konobari dolaze u situaciju da nekada ne smeju da prime bakšiš, jer gazda može biti kažnjen zatvaranjem kafane.

O tome kako kako se gubi duh novosadskih kafana, čitajte u našoj priči OVDE.

  • mile

    08.10.2016 09:53
    Boemski život nije isto što i otvoriti mračnu kafanu u prizemlju svake zgrade, gde se potom okupljaju alkosi penzioneri ili srednješkolci bez dinara u džepu, sve na štetu okolnog komšiluka u kasnim večernjim satima. Boemski život je moguć i sa 3-4 poznate kafane u gradu koje zatim postanu centar okupljanja i proslava.
  • Prirodno

    08.10.2016 09:49
    Pa što da ih ne zatvaraju, kad partija nema ništa od njihovog rada?
    Yna se da ugostitelj mora da plaá rekete od uli;nih klinaca koji prete raybijanjem iyloga pa do partije, kroz razne nove takse i propise. Ili besplatne terevenke.
  • tatin sin narcis

    08.10.2016 09:48
    Bitno je da se ne diraju kafici , jer gde bi onda tatini sinovi mogli da se eksponiraju .

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija