Nišu preti zatvaranje ambulanti zbog manjka lekara

Republičkim budžetom za 2017. godinu predviđeno je smanjenje broja zaposlenih u zdravstvenom sistemu u Nišu, iako već sada postoji problem u njegovom funkcionisanju, izjavio je gradski većnik zadužen za zdravstvenu zaštitu Saša Živić.

"Najavljeno je smanjenje broja lekara u Domu zdravlja za 10 i broja stomatologa za pet", rekao je Živić.

Živić je istakao da će u slučaju da broj zaposlenih u Domu zdravlja bude smanjen, gradska uprava u Nišu morati da zatvori pojedine ambulante na periferiji.

"Moraćemo da organizujemo da lekari odlaze u seoske ambulante dva do tri puta nedeljno na po par sati", izjavio je Živić.

On je istakao da grad sa Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje, Institutom za javno zdravlje u Nišu i Institutom "Batut" radi na tome kroz kadrovski plan budu realnije sagledane potrebe građana Niša za zdravstvenom zaštitom, jer će samo na takav način biti zadržan njihov trenutni nivo. Prema Živićevom mišljenju, problem nedovoljnog broja lekara dolazi otuda što što se kroz kadrovski plan Beograda i kroz prizmu Beograda pokušava da sagleda cela Srbija.

On je istakao da glavni grad ima dobar kadrovski plan, ali da on nije realan za Niš.

"Primera radi, ekipa kućne nege uđe u stambeni blok u Beogradu i pruži 14 usluga za radno vreme, a ekipa kućne nege niškog Doma zdravlja ne može da pruži više od četiri ili pet usluga jer obilazi pacijente u okolnim selima", kazao je Živić.

Zvanična statistika, dodao je Živić, govori da Niš ima najveći broj lekara po glavi stanovnika, međutim niko ne pravi "računicu" da 3,2 miliona stanovnika sa juga Srbije gravitira Nišu i ovde koristi usluge sekundarne i tercijalne zdravstvene zaštite. "Problem nam predstavlja i to što se 26.000 naših građana, koji se leče u Železničkoj ambulanti, vode kao beogradski pacijenti, jer je centrala te ustanove u Beogradu. Njihovim vraćanjem gradu mogli bi čak da povećamo broj zaposlenih lekara", rekao je Živić.

On je istakao da grad Niš izdvaja skoro 100 miliona godišnje za plate neugovorenih radnika u zdravstvu, dok Beograd uopšte nema tu stavku u svom budžetu.

Živić je istakao da ustanove primarne zdravstvene zaštite u Nišu funkcionišu bez problema, osim Hitne pomoći čiji je račun u blokadi za 14 miliona dinara.

Prema njegovim rečima, račun Hitne pomoći biće do kraja godine odblokiran uplatom iz gradske kase.

  • milenko

    02.10.2016 17:10
    plate
    Kao prvo ne izdvaja grad plate za neugovorene radnike već se oni finansiraju iz sredstava koja se plaćaju kao na primer pregledi za vozačke dozvole vi to uplaćujete domu zdravlja na takozvani samofinnasirajući racun odakle se i obezbeđuju plate za takve radnike
    Drugo ugovoreni i neugovoreni radnik je izmislio rfzo što nije u skladu sa zakonom o radu jer su lekari kao što je ovde pomenuti hteli da budu država u državi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija