26. septembar  2016. 07.55  →  19.03 | Izvor: RTV, Tanjug

Ulemek: Nemam neposredna saznanja o ubistvu Ćuruvije

BEOGRAD -

Nekadašnji komandant Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek Legija rekao je danas u Specijalnom sudu u Beogradu da nema neposredna saznanja o ubistvu novinara Slavka Ćuruvije te da raspolaže samo informacijama koje je dobio od tadašnjeg načelnika DB-a, prvooptuženog u postupku za ubistvo Ćuruvije - Radomira Markovića.

video icon

Svedočeći na suđenju nekadašnjim pripadnicima Državne bezbednosti (DB) optuženim za ubistvo Ćuruvije 1999. godine, Ulemek je ispričao da ga je Marković pozvao 2000. godine zbog hapšenja jednog lica.

"Ja sam ga pitao ko će da bude navigator ispred DB-a, a on mi je rekao 'ovi Radonjini što su ubili Ćuruviju'. Video sam gospodina Romića i gospodina Kuraka ispred njegove kancelarije i sa njima sam se onda dogovarao o toj akciji hapšenja", ispričao je Ulemek.

Pozivajući se na pravo da ne odgovara na pitanja u kojima će se izložiti krivičnoj odgovornosti, on nije želeo da se izjašnjava povodom svog ranijeg  iskaza koji je dao tužilaštvu za organizovani kriminal 2014. godine u kojem je tvrdio da ga je navodno Radomir Marković krajem marta 1999. godine pozvao da dođe u Beograd da bi se likvidralo jedno lice.

Uz isto obrazloženje Ulemek nije hteo da odgovori ni na pitanja tužioca o razgovorima sa nekadašnjim vođom zemunskog klana Dušanom Sapsojevićem o tome da je taj klan navodno planirao likvidaciju Romića i Kuraka.

"Pretili su mi da ne bih svedočio"

Legija je večeras u Specijalnom sudu izjavio da mu je prećeno kako bi odustao od svedočenja u tom slučaju, ali nije naveo ko mu je pretio.

Na pitanje okrivljenog Ratka Romića da li mu je on pretio, Ulemek je odgovorio: "Direktno niste, možda jeste, a možda niste".

Na Romićevo pitanje da li mu je Miroslav Kurak pretio, Ulemek je odgovorio da ne zna: "Ne znam. Nije se predstavio, a ko je koga slao, to ćemo da vidimo".

Ulemek je prethodno rekao i da zapisnik prilikom davanja izjave u zatvoru "Zabela" (u januaru 2014.) nije pročitao, a da je potpisao poslednju stranu.

"Sve je snimano audio, i zapisnik je bio otkucan, a ja sam potpisao prvi i poslednji papir", rekao je Ulemek.

Na zahtev predsedavajuće sudskog veća, sudije Snežane Jovanović da pojasni izjavu, Ulemek je odgovorio da je potpisao poslednju stranu na kojoj je pisalo da je prisutan "taj i taj".

Blokada saobraćaja i helikopteri

Ulemek je u sud priveden pod jakim policijskim obezbeđenjem oko 13 sati u zgradu Specijalnog suda u Beogradu iz požarevačkog zatvora Zabela gde služi višedecenijsku kaznu.

Njegovo dovođenje pratili su helikopteri, a u delu Ustaničke gde se nalazi sudska zgrada, saobraćaj je bio privremeno obustavljen dok je prolazila kolona u kojoj se nalazio Ulemek.

Ulemek je na početku suđenja u sudnicu uveden s lisicama u zatvorskom odelu, a potom je pročitao tekst zakletve za svedoke, uz komentar da fali samo "još Bibliju da mu daju".

On je napomenuo da se poslednjih 15 godina preti njemu i njegovoj porodici, pa i povodom ovog suđenja, ali nije hteo da detaljno govori o tim pretnjama navodeći da će se sam sa njima sam izboriti.

Ulemek je nekadašnji komadant JSO koja je delovala pod komandom DB. Smatra se ključnim svedokom u ovom procesu jer je u januaru 2014. godine nakon njegovog iskaza Tužilaštvu za organizovani kriminal pokrenuta zvanična istraga protiv optuženih.

Prema tadašnjem saopštenju tužilaštva, Ulemek je svojim iskazom bitno doprineo pomaku u istrazi slučaja Ćuruvija, a za svoje svedočenje nije tražio nikakve protivusluge ili beneficije.

Mediji su nedavno pisali da je Ulemek u svom iskazu tužilaštvu pričao da ga je Marković zvao da likvidira jedno lice ali da je taj zadatak odbio jer su pripadnici JSO bili angažovani na Kosovu. U tom iskazu koji je prema pisanju medija dao, spominje se i deo koji je danas iznet pred sudom, da mu je Marković rekao "ovi Radonjini što su ubili Ćuriviju".

Za ubistvo Ćuruvije optuženi su nekadašnji šef DB-a Radomir Marković, šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić, pripadnik tog centra Ratko Romić i Milan Kurak, koji se tereti da je neposredni izvršilac ubistva.

Radonjić i Romić se nalaze u pritvoru od hapšenja u januaru 2014. godine. Marković u zatvoru služi kaznu od 40 godina zatvora, a Kurak je u bekstvu i za njim je raspisana međunarodna poternica.

Radonjić i Marković se terete za podstrekivanje na teško ubistvo, a Romić i Kurak za teško ubistvo.

Milorad Ulemek Legija služi jedinstvenu kaznu od 40 godina zatvora u požarevačkoj Zabeli zbog ubistva premijera Zorana Đinđića, Ivana Stambolića, zločina na Ibarskoj magistrali i nedela "zemunskog klana".

Na molbu prvooptuženog, nekadašnejg načelnika Resora državne bezbednosti  Radomira Markovića, iz sudnice je na početku pretresa udaljena Ljiljana Smajlović čije svedočenje je predloženo, jer je bila član komisije za utvrđivanje istine o ubistvu novinara u Srbiji. O predlogu za njeno ispitivanje sudsko veće će tek da odluči u kasnijoj fazi postupka.

Za danas je zakazano ispitivanje nekadašnjeg pripadnika "zemunskog klana", Miloša  Simovića, koji su takođe u zatvoru na odsluženju višedecenijske kazne zbog učešća u ubistvu Đinđića i krivičnih dela koja su počinili kao članovi "zemunskog klana". Njegov brat Aleksandar Simović trebalo bi da svedoči sutra.

Prema optužnici, Ćuruviju je 11. aprila 1999. godine ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Ratko Romić koji je drškom pištolja udario Ćuruvijinu prijateljicu Branku Prpu u glavu.

Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, a radi očuvanja postojeće vlasti".

Ubijen je u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe Dnevnog telegrafa.

 

Tagovi
Srodne vesti

Broj komentara: 2

jerko  26. 09. 2016. | 18:37
Logicno bi bilo da i Vucic sedne na stolicu za svedoka, a tu stolicu mozda kasnije i da zameni nekom drugom, nizom.
Неко из масе  26. 09. 2016. | 19:51
Иначе, Улемек је баш човек од поверења!? Не разумем зашто се њему уопште постављају питања?