BiH

Sjećanje na žrtve Jasenovca: Srbin više neće u jamu (FOTO)

Sjećanje na žrtve Jasenovca: Srbin više neće u jamu  (FOTO)
Sjećanje na žrtve Jasenovca: Srbin više neće u jamu (FOTO)

U organizaciji Vlada Srbije i Republike Srpske u Spomen-području "Donja Gradina" održana centralna manifestaciju povodom obilježavanja 75 godina od početka genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u koncentracionom logoru Jasenovac.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je tokom obraćanja okupljenima da pred institucijama Srbije i Republike Srpske stoji zadatak da se utvrde tačna imena stradalih Srba na teritoriji NDH, jer to nije utvrđeno.

"To moramo da uradimo i zbog povampirenja ustaške politike u Hrvatskoj", rekao je Vučić.

On je naveo da smo svjedoci kako se iz ponora istorije na scenu vraćaju ideje nekadašnje NDH, da ćemo mirno i ponosno istrpjeti sve to, ali da nikome i nikada nećemo dozvoliti Jasenovac, Jadovno, Jastrebarsko, ali ni Oluju.

"Srbin više neće u jamu, Srbin više neće bespogovorno u smrt, Srbin više neće i ne može bez svoje njive, imanja, kuće, ognjišta", podvukao je Vučić.

On je rekao da Srbin više ne pristaje da bude kriv samo zato što je Srbin i što se krsti sa tri prsta, a Srbija nikad više neće biti slaba da gleda, ćuti i dopušta uništenje, pogrom djela sopstvenog naroda.

Vučić je istakao da Srbi nikome ne prijete i da hoće mir i najbolje odnose, čak i sa onima koji su htjeli da nas nema.

"Takvu politiku smatramo delom svoje budućnosti, ali ćemo da budemo svoj na svome, da živimo svoje obične živote u svojim opancima i pod svojim nebom", rekao je Vučić.

On je rekao da je izgubljeno mnogo života da bismo se plašili koljača i ubica, kako je rekao, koje neki svakodnevno promovišu kao heroje.

"Ne plašimo se tih ubica, sve smo lekcije naučili, vaše pesme i zlokobne pretnje samo nas ujedinjuju, na vaš podsmeh odgovaramo osmehom, na vašu mržnju ljubavlju", rekao je Vučić.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je tokom obraćanja okupljenima u Donjoj Gradini da je Srpska stvorena kao izraz volje srpskog naroda u BiH, te kao institucionalna zaštita naroda nad kojim je u Drugom svjetskom ratu prvi put počinjen genocid.

"Jasenovac i Donja Gradina i sjećanje na njih, nisu samo civilizacijsko pitanje, nego pitanje sadašnjosti i budućnosti srpskog naroda, Republike Srpske i cijelog slobodnog svijeta", rekao je Dodik.

On je istakao da je Srpska institucionalna zaštita naroda koji pamti i koji više nema pravo na istorijske zablude i naivnost, te da je uslov i garancija srpskog opstanka na ovim prostorima.

"Zato nas ne pitajte stalno zašto nam je važna Republika Srpska. Da biste to shvatili morate doći ovdje u Donju Gradinu, obići ovih 105 masovnih grobnica, pogledati skromne table sa brojem pobijenih. Shvatićete onda i zbog čega nam je važna, zašto je neunuštiva, ali i da nikada niste vidjeli manju državu u čije temelje je ugrađeno više žrtava", rekao je Dodik.

On je podsjetio da je Vaso Đenadija iz Knešpolja iz dubičke opštine, prema pričama naroda ovog kraja, prvi regrut koji je otišao na odsluženje vojnog roka 1951. godine.

"Nije Dubica čekala svog prvog vojnika zbog toga što niko nije htio da služi vojsku. Kozarska Dubica više godina od kraja Drugog svjetskog rata, nije imala koga da pošalje u vojsku. Pred Drugi svjetski rat ova opština je imala oko 33.000 stanovnika, a iz rata je izašla sa 18.495 stanovnika manje", naveo je Dodik.

On je podsjetio da su ustaše na najsvirepiji način pobile više od 55 odsto srpskog stanovništva ove opštine koja ni do danas nije upisala broj stanovnika koji je imala prije genocida koji je počinila NDH.

"Odgovor zašto Dubica, tek tada šalje svog prvog vojnika, je djelimično na ovom strašnom mjestu na kojem stojimo, a djelimično nedaleko odavde na teritoriji Hrvatske. Tamo gdje su zli ljudi, zlog vremena zamislili da se jedan narod može istrijebiti samo ako fabrika smrti bude radila u tri smjene", rekao je Dodik.

On je podsjetio da je prije 75 godina, nedaleko od Donje Gradine, Nezavisna Država Hrvatska (NDH) otvorila jednu od najmračnijih stranica novije istorije svijeta, otvarajući fabriku smrti za Srbe, Jevreje i Rome i antifašiste različitih nacionalnosti.

Predsjednik Srpske je istakao da su Srbi, Jevreji i Romi, ubijeni u Donjoj Gradini i Jasenovcu, stradali samo zato što su pripadali određenoj vjeri, naciji ili rasi, koje su od NDH bile određene za uništenje.

"Ovdje smo da naučimo lekciju o genocidu i da prestanemo da je zaboravljamo, da damo mir dušama i smirimo duhove prošlosti. Ovdje smo da dignemo zastave mira, da dignemo srpske zastave, da poručimo da nisu pobili sve naše ljude i nisu ubili ljude u nama. Ovdje nećemo spuštati zastave na pola koplja, jer je naš bol naša stvar", rekao je Dodik.

Prema njegovim riječima, dok su se Evropa i svijet, decenijama poslije Drugog svjetskog rata, pa sve do danas, suočavali sa svim dimenzijama zločina počinjenog u ime rase, gajili sjećanje, obilježavali žrtve i stratišta, progonili krivce i sudili im, a sve u ime budućnosti, u nekadašnjoj Jugoslaviji o ustaškom zločinu genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima istina se prećutkivala.

Manifestaciji su osim Vučića i Dodika prisustvovali i premijerka Republike Srpske i Željka Cvijanović, srpski član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić, te mnogobrojni potomci i poštovaoci jasenovačkih žrtava.

Manifestacija je završena paljenjem svijeća jasenovačkim žrtvama.

Predstavnici Srpske i Srbije prije početka manifestacije obišli su memorijalnu izložbu u Spomen-području Donja Gradina.

Izložba sadrži autentične fotografije iz perioda nastanka i postojanja tog logora, a najviše zvaničnike Republike Srpske i Srbije sa sadržajem izložbe u kratkoj prezentaciji upoznala je direktor Javne ustanove Spomen-područje Donja Gradina Tanja Tuleković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije