BiH

"Pokušaj isključivanja RS iz donošenja odluka o indirektnim porezima"

"Pokušaj isključivanja RS iz donošenja odluka o indirektnim porezima"
"Pokušaj isključivanja RS iz donošenja odluka o indirektnim porezima"

SARAJEVO - Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Dušanka Majkić rekla je danas da je zahtjev Savjeta ministara BiH za razmatranje po hitnom postupku zakona kojima se predviđa povećanje akciza na gorivo pokušaj da se Republika Srpska isključi iz donošenja odluka u vezi sa indirektnim porezima.

"Ne mogu da shvatim da niko iz Republike Srpske ko čini vlast na nivou BiH nije reagovao, već će, naprotiv, glasati za zakone", rekla je Majkićeva, čiji je prijedlog da ovi zakoni budu skinuti sa dnevnog reda današnje sjednice Predstavničkog doma odbijen.

Ona je upozorila da se donošenjem ovih zakona vrši udar na sistem indirektnog oporezivanja, jer je do sada uvijek, kako to zakon i nalaže, Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje /UO UIO/ davao prijedloge Savjetu ministara BiH, koji je na osnovu njih donosio odluke.

"Danas imamo prijedloge zakona koje je dostavio UIO čija je jedina nadležnost da sprovodi politiku koju je utvrdio UO", pojasnila je Majkićeva.

Poslanici opozicionih stranaka u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH izrazili su protivljenje zahtjevu Savjeta ministara BiH da po hitnom postupku, odnosno bez mogućnosti amandmanskog djelovanja, budu razmatrani prijedlozi zakona koji se tiču povećanja akciza na gorivo.

Predsjedavajući Kluba poslanika SNSD-a Staša Košarac rekao je da su u ovoj stranci svjesni da je povećanje akciza na gorivo dio Reformske agende BiH i da postoji sporazum sa evropskim finansijskim institucijama koji se tiče izmjena akciza.

"Međutim, prekršen je zakon jer Upravni odbor /UO/ Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ nije donio odluku o tome", rekao je Košarac, ocijenivši da je najbolje rješenje da zakoni o akcizama na gorivo budu upućeni u redovnu proceduru.

Košarac je kao dodatni argument protiv usvajanja po hitnom postupku naveo to da, prema raspoloživim informacijama, rok sa evropskim finansijskim institucijama za povećanje akciza na gorivo ističe 30. septembra.

"Ne vidimo razlog za hitnost", zaključio je Košarac.

Poslanik SDA Šemsudin Mehmedović usprotivio se zahtjevu Savjeta ministara da se o povećanju akciza na gorivo, o kojem se mjesecima govori, odlučuje po hitnoj proceduri, navodeći da ne postoje analitički pokazatelji kako bi povećanje akciza uticalo na cijene proizvoda široke potrošnje, ni gdje bi ta sredstva tačno bila trošena.

Zahtjev za hitno usvajanje zakona o povećanju akciza podržao je Nikola Lovrinović iz HDZ-a BiH, navodeći da je to u skladu sa zahtjevima evropskih finansijskih institucija da bi institucijama BiH bila stavljena na raspolaganje sredstva za izgradnju auto-puteva.

Hitnu proceduru i povećanje akciza podržavaju i poslanici SBB-a BiH.

Predstavnički dom danas treba da se izjasni o zahtjevu Savjeta ministara BiH za razmatranje po hitnom postupku prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama u BiH, Zakona o sistemu indirektnog oporezivanja, te Zakona o uplatama na jedinstveni račun i raspodjeli prihoda.

Ovim zakonskim prijedlozima obezbjeđuje se dodatnih 10 feninga za izgradnju auto-puteva i pet feninga za izgradnju puteva od akciza po litri prodatog goriva.

Na osnovu ovih zakona, sredstva od dodatnih akciza bila bi uplaćivana na namjenske račune javnih preduzeća Autoceste i Ceste u BiH i njima bi bilo omogućeno aktiviranje već zaključenih kreditnih sporazuma sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj.

Savjet ministara BiH zatražio je hitnu proceduru za Pijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama u BiH, te prijedloge zakona o izmjenama i dopunama Zakona o uplatama na jedinstveni račun i raspodjeli prihoda, te Zakona o sistemu indirektnog oporezivanja u BiH.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije