≫ 

NAJLEPŠA VEST DANAS: Posle POLA VEKA, CRNI IBIS se vratio na Obedsku baru! (FOTO)

Crni ibis se poslednji put na ovom području gnezdio početkom 1960-ih godina, a kašičar ga je napustio kao gnezdarica 1992. godine.

  • 0

Pokrajinski zavod za zaštitu prirode saopštava da se na svetski čuvenom zaštićenom području Obedska bara u Sremu, ove godine ponovo gnezde crni ibis (ražanj) i kašičar, svetski retke i ugrožene vrste ptica.

Gnežđenje je potvrđeno od strane ornitologa dr Slobodana Puzovića, sadašnjeg pokrajinskog sekretara za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine i Loranda Viga, saradnika u Sekretarijatu.

Foto:  Pokrajinski zavod za zaštitu prirode/Slobodan Puzović Foto: Pokrajinski zavod za zaštitu prirode/Slobodan Puzović

Ovaj nalaz predstavlјa veliku pobedu zaštitara prirode koji su se decenijama borili da ove retke, indikatorske i harizmatične vrste ptica ponovo vrate na prostore Obedske bare.

Crni ibis je poslednji put na ovom području gnezdio početkom 1960-ih godina, a kašičar ga je napustio kao gnezdarica 1992. godine.

Foto:  Pokrajinski zavod za zaštitu prirode/Slobodan Puzović Foto: Pokrajinski zavod za zaštitu prirode/Slobodan Puzović

Još 1997. godine pokrenut je sveobuhvatan višedecenijski program spasavanja ugroženih prirodnih vrednosti Obedske bare pod simboličnim nazivom „Povratak ibisa“, kroz koji tesno sarađuju Mladi istraživači Srbije, Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, Pokrajinski sekretarijat koji se bavi oblašću životne sredine, JP „Vojvodinašume“ kao upravlјač, Opština Pećinci, kao i brojne druge nacionalne i međunarodne institucije i fondacije i preko 200 volontera iz mnogih zemalјa sveta.

Revitalizovane su brojne vlažne livade i bare, formirana vodena okna i unapređen vodni režim. Jedan od rezultata je povećanje male mešovite kolonije sačinjene od 200 parova u okviru tri vrste čaplјi 1992. godine, na čak 950 parova u okviru 10 vrsta čaplјi i vranaca u 2016. godini, među kojima su posle više decenija odsustva ponovo i crni ibis i kašičar.

Ovaj izuzetan uspeh u zaštiti prirodne baštine Srbije pokazuje koliko je važno aktivno upravlјati staništima i vrstama i revitalizovati ugrožena područja, kao i planirati sredstva za te namene.

Foto:  Pokrajinski zavod za zaštitu prirode/Slobodan Puzović Foto: Pokrajinski zavod za zaštitu prirode/Slobodan Puzović

Očuvanje prirode i biodiverziteta, obaveza je Srbije na putu ka Evropskoj uniji i izuzetan potencijal za razvoj lokalnih zajednica.

U velikoj koloniji ptica na Obedskoj bari zapaženo je gnežđenje dva para ibisa i sedam parogva kašičara, čiji su mladunci u gnezdu i fotografisani.

Dodatni podaci i informacije:

Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, Marko Tucakov: 064/8500709; Pokrajinski Sekretarijat za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine, dr Slobodan Puzović, 064/459-164

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA