U kojoj meri treba da se izveštava o detaljima tragedija?

Mediji o tragičnim događajima izveštavaju često protiv pravila i zakona, opravdavajući detalje koji se iznose bez poštovanja prema najbližima, znatiželjom publike.
Takav interes javnosti, opominju stručnjaci, ne postoji. Mediji su dužni da detaljno informišu javnost o deci ili ljudima koji su nestali. U poslednjem slučaju, kada je ishod potrage otkriće o smrti deteta, čak, kako se pretpostavlja, samoubistvo, po mišljenju stručnjaka, u izveštavanju se prešla granica.
 
Profesor Rade Veljanovski sa Fakulteta političkih nauka kaže da mediji moraju da rade svoj posao i da oni moraju da objave tu informaciju. "Ali ona je funkcionalna i onda kada nema previše detalja. Ljudi se često nađu u teškim situacijama i pomisle na to. Dakle, treba imati u vidu da to treba da odvratiti svakoga ko pomišlja na takve stvari", kaže Veljanovsaki.
 
Tako stoji i u zakonu, upućuju pravnici. Saznanja mimo osnovne informacije ne smeju se objavljivati bez pristanka roditelja ili staratelja, kada je reč o maloletniku. "To što jedan medij prekrši takvu jednu obavezu ne abolira druge medije od držanja pravila koja se tiču pribavljanja saglasnosti", kaže advokatica iz Centra za prava deteta Marija Petrović.
 
Ni senzacioalističke pobude ni obimni tiraži nisu opravdanje da se mobilnim telefonom snime prve reakcije porodice na vest o smrti ćerke i snahe. Interes javnosti stručnjaci ne nalaze ni u objavljivanju razgovora sa porodicom koja je obaveštena da su kamere upaljene.
 
"To treba raditi na vrlo delikatan način, tek kada te osobe dođu malo k sebi, kada se malo primire, a opet i tada ih treba poštedeti svega toga jer ono što može da kaže takva osoba, to je nešto što može svako da kaže ako mu se tako nešto dogodi. To u informatovnom smislu nije prevashodno važno", smatra Veljanovski.
 
"Koga briga zašto se neko ubio, kakve su okolnosti ubistva i samoubistva. Kada budu odgovorili na ta pitanja, onda će novinari i urednici da se drugačije ponašaju prema informacijama koje imaju, jer zaista nije u interesu javnosti da zna sve najgnusnije moguće detalje", kaže novinarka nedeljnika Vreme Tamara Skroza.
 
Autor: RTS
  • toto

    09.04.2016 00:36
    Ja mislim da novine kao sto je Blic jedva cekaju da se desi neka tragedija da bi oni mogli danima da pisu o tom dogadjaju. Pre neki dan od sest najvaznijih vesti na portalu pet je bilo crna hronika... Jednostvano nemaju granice i zbog posecenosti idu u krajnost...
  • novosadjan

    08.04.2016 23:40
    a što da se krije i taji. mrtvog više nema a familiji nema utehe tako da sam protiv bilo kakve zabrane ako neko voli to da čita i gleda treba mu dati a ne lažno moralisati to je nešto najbednije ali ovde veoma cenjeno
  • Mučno

    08.04.2016 23:33
    Nema tu dileme. Tabloidi koji nisu novine, pa nažalost i Blic.
    Sladostrasno objavljuju nepotrebne opskurne detalje sa neprimerenim naslovima, zločina koji su sve češći u Srbiji. umesto da objave šturu vest.
    Moje omiljene dnevne novine "Danas" ove vesti ne objavljuju.
    Na žalost, građani se "pale" na detaljne, mučne opise zločina i kupuju takve novine.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Dačić: Vučić najviše izložen pretnjama

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić rekao je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najviše izložen pretnjama i da se nijedna od pretnji ne odbacuje kao lažna ili neozbiljna.

Kamioni čekaju pet sati na Batrovcima

Prema informacijama iz Uprave granične policije, putnička vozila čekaju na izlazima iz zemlje na dva prelaza, pola sata na Gradini i 35 minuta na prelazu Preševo.