Neosetljivost i relativizacija zločina 1

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić nije trebalo da dodeli orden sudanskom predsedniku Omara el-Bašir, koji je optužen za genocid i zločin protiv čovečnosti pred Međunarodnim krivičnim sudom, saglasne su sagovornice Danasa u izjavama za Danas, ali navodeći različite različite argumente.

Dok je za predsednicu Demokratske stranke Srbije Sandu Raković Ivić, trebalo sačekati sa dodeljivanjem ordena, uprkos što, kako kaže, ceni činjenicu da Sudan nije priznao Kosovo, za Sonju Biserko, predsednicu Helsinškog odbora za ljudska prava i Aleksandru Jerkov, portparolku Demokratske stranke, odlikovanje optuženog za genocid od strane Međunarodnog suda pravde predstavlja skandal i najjasniji primer neosetljivosti političke elite na najstrašnija zlodela.

„Cenim to što država Sudan nije priznala nezavisnost Kosova. S druge strane, niko nije kriv dok se ta krivica ne dokaže i ne okonča sudski proces, pa ni predsednik Sudana, koji je za sada samo optužen za genocid. Ipak, mislim da je predsednik Srbije trebalo da se sačeka sa dodeljivanjem ordena takvom čoveku, jer je situacija specifična“, ističe u izjavi za Danas Sanda Rašković Ivić.

S druge strane, Aleksandra Jerkov izražava „zgroženost ovakvim postupkom predsednika Srbije“.

„To je skandal, apsolutni skandal. Ali, vidite, to vam je Tomislav Nikolić, tu nemam zaista posebno šta da dodam. Ne znam ko vodi o tim stvarima… Ne znam, takođe, ni da li je gore da je obrazloženje koje je dato za takav sramni postupak istinsko uverenje, ili je proizvod nekakve kalkulacije“, napominje sagovornica Danasa iz redova DS.

Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji, ističe za Danas da je odlikovanje optuženog za genocid zapravo odraz političke elite prema zločinu.

„Taj slučaj bi trebalo posmatrati u kontekstu svega onoga što je pratilo izricanje presude Radovanu Karadžiću i Vojislavu Šešelju, a to je relativizacija zločina. Odlikuje taj odnos opšta neosetljivost i nije za čuđenje to što se ta relativizacija preliva i na sve druge slične situacije“, napominje sagovornica Danasa.

Prema njenim rečima, na delu je neprihvatanje međunarodnih standarda u shvatanju i pokušaju dosezanja nekakve pravde i ustanovljenja nekakvih osnovnih načela.

„Oni jednostavno ne prihvataju ni sopstvenu pa ne veruju ni u tuđu odgovornost, kada je reč o sličnim kontekstima“, zaključuje Sonja Biserko u izjavi za Danas.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić odlikovao je predsednika Sudana Omara el-Bašir zato što je na čelu države koja nije priznala Kosovo, objašnjeno je iz kabineta predsednika Srbije, u reakciji na otvoreno pismo upućeno Nikoliću koje je uputila koalicija za Međunarodni krivični sud – globalna mreže koju čini preko 2,500 organizacija civilnog društva iz 150 zemalja.

U tom pismu se Nikolić poziva da preispita svoju odluku o odlikovanju a taj postupak se tumači kao poruka Nikolića „o ravnodušnosti i nedostatku ikakvog obzira prema žrtvama zločina i njihovim porodicama“.

Nikolićev kabinet: Nema osnova za senzacionalizam

„Konstruisana je, iz verovatno senzacionalističkih razloga, „vrela politička tema“ bez normalnog osnova. I to baš sada, u predizborno vreme. Stvara se utisak o tome da Srbija ne poštuje svoje međunarodne obaveze u odnosu na Međunarodni krivični sud (MKS). Dobro bi bilo da se radi samo o neznanju. Nažalost, napisi sa kritikama toliko su tendenciozni da zahtevaju objašnjenje“, navodi se u saopštenju pres službe predsednika Nikolica, objavljenom na zvanicnom sajtu.

„Od 2012. godine, odnosno od izbora sadašnjeg predsednika Srbije, jedan broj zemalja Evrope i Azije, pa i pojedine iz Latinske Amerike, odlikovan je prvenstveno zbog toga što nisu podlegli pritiscima i nisu prihvatili jednostrano proglašenu nezavisnost albanske manjine u srpskoj pokrajini Kosovu i Metohiji. Većina država u Africi nije, takođe, priznala tzv. Republiku Kosovo. Mi smo im zbog toga zahvalni. Zar je to osećanje neprirodno? Zahvalnost smo izrazili dodelom ordena šefovima svih afričkih država koje poštuju međunarodno pravo i dele naš stav o samoproglašenoj „Republici Kosovo“. Među njima je i Sudan i mi smo mu izrazili poštovanje kroz dodelu ordena šefu države, koga je birao sudanski narod.

Uzgred, treba podsetiti da su se Afrička unija, Arapska liga i Organizacija islamske saradnje suprostavile presudi Međunarodnog krivičnog suda i podržale predsednika Sudana. Zabeleženo je da je predsednik Sudana bio u brojnim zvaničnim posetama, pa i nekim članicama MKS. Pored toga, podsećam da SAD, Rusija i Kina nisu pristupili Rimskom statutu Međunarodnog krivičnog suda.

Srbija u potpunosti sarađuje sa Međunarodnim krivičnim tribunalom i pridržava se svojih obaveza. Odlikovanje dodeljeno predsedniku Baširu izraz je našeg poštovanja prema sudanskom narodu, kome smo zahvalni na podršci u jednom od naznačajnih pitanja za naš narod i državu“, navodi se u saopštenu, izmedu ostalog i dodaje da „Srbija, shodno prilikama, nastoji da očuva svoj suverenitet i teritorijalni integritet“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari