Nemanja Radulović: Violini je mesto i u metrou

M. Mirković

07. 04. 2016. u 17:30

Mladi virtuoz uoči rasprodatih koncerata sa Beogradskom filharmonijom. Iako velika zvezda, ne libi se da "za svoju dušu" zasvira za slučajne prolaznike

Немања Радуловић: Виолини је место и у метроу

ZA sve zaljubljene - odnosno za onih hiljadu i šest stotina najbržih koji su na vreme obezbedili ulaznice za Kolarac, Nemanja Radulović će sa Beogradskom filharmonijom prirediti pravi muzički praznik. "Veštac na violini", kako francuska štampa odmilja naziva Nemanju, sa svojim "čarobnim" gudalom ovoga puta donosi publici uživanje u Prvom violinskom koncertu Maksa Bruha.

- Radujem se što ću ponovo svirati u Beogradu, sa sjajnim muzičarima iz Filharmonije sa kojima sam odrastao, i za mene jednim od najinspirativnijih dirigenata današnjice, maestrom Eiđijem Oueom, sa kojim sarađujem od 2003. - kaže tim povodom proslavljeni violinista. - Posebno mi je drago što ćemo svirati Bruhov violinski koncert za koji sam emotivno vezan, jer sam prvi put svirao isto delo u sali Kolarca pre dvadeset godina.

Radulović je otkrio da je tokom probe u sredu "izračunao" da se čak sa jedanaest kolega, violinista Filharmonije, susreo tokom svog školovanja. Ono je u njegovom slučaju, poznato je, teklo ubrzanim tempom, jer je od niškog čuda od deteta, preko četrnaestogodišnjeg diplomca beogradskog FMU i najmlađeg pitomca pariskog Konzervatorijuma, za svega desetak godina postao jedan od najslavljenijih i najozbiljnijih virtuoza u "seniorskoj" kategoriji.

- Presrećan sam i zbog toga što ću, prvi put u karijeri, 6. septembra gostovati u Rusiji, u Moskvi, i što ću u čuvenoj Sali "Čajkovski" takođe nastupiti sa Beogradskom filharmonijom - dodaje sjajni muzičar, i navodi da među bezbrojnim koncertima u karijeri posebnu emotivnu težinu za njega imaju tri nastupa, a jedan od njih je i spektakl koji je priredio za beogradsku publiku u Studentskom parku.

PROFESORU U ČAST TREĆI beogradski nastup Nemanja će imati kao gost na koncertu u čast svog srednjoškolskog profesora Dejana Mihailovića zahvaljujući kome se, kako je govorio, umnogome formirao kao muzičar. - I osnovna muzička škola u rodnom Nišu mnogo mi je značila, sećam se da smo bili spremni da sviramo po cele dane i koliko nam je radosti i neuporedivih emocija pružalo to muziciranje, i danas sam u kontaktu sa mnogima iz te svoje prve škole - kaže ova muzička zvezda.

Nesporno velika zvezda u svetu ozbiljne muzike, Nemanja se ne libi da "za svoju dušu" zasvira, recimo, na stanici pariskog metroa, ili kao nedavno na železničkoj stanici u francuskom gradu Bezansonu, gde su on i prijatelji iz sastava "Double sens" jednostavno izvadili instrumente i - počeli da muziciraju.

- Mislim da tome ne bi trebalo niko da se čudi, bilo bi sjajno da muziku učinimo mnogo dostupnijom svima, da na sve raspoložive načine pojednostavimo pristup publici - smatra ovaj čudotvorac na violini.

Baha i Betovena svira, kaže, svakoga dana a koristili su mu i kao "terapija" tokom pubertetskih turbulentnih dana. Baš kao što voli da sluša rokenrol i da eksperimentiše sa žanrovima sa svojim sastavima, zna da zasvira i kakav biser etno-muzike poput "Zajdi, zajdi" i, rutinski, baci publiku u trans. Otkrio nam je, usput, da obožava i "Makedonsko devojče".


JAPANCI NEMANjI "POKLONILI" RESTORAN

REPERTOAR za nepopravljive romantike otvara Štrausov "Don Žuan", a kruniše "Patetična simfonija", poslednje delo Čajkovskog. Dirigent Oue se setio svog prvog evropskog koncerta, pred gotovo punom dvoranom Sava centra, 1984, godinu pre rođenja Nemanje.

- Nemanja je neverovatno skroman, on i u Japanu ima ogroman broj fanova, čak je u tridesetomilionskom Tokiju otvoren restoran koji nosi njegovo ime! - kaže Oue, dok Nemanja otkriva da su ga u pomenutom restoranu počastili - sarmama!

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)