Stotine hiljada izbeglica u Libiji čeka odlazak u Evropu, humanitarci odbijaju da učestvuju u primeni sporazuma EU-Turske

Beta

24. 03. 2016. u 12:23

Odluci UNHCR da ne učestvuje u deportacijama migranata pridružili su se i Lekari bez granica, Norveški savet za izbeglice, Međunarodni komitet spasa (IRC) i organizacija Spasimo decu

Стотине хиљада избеглица у Либији чека одлазак у Европу, хуманитарци одбијају да учествују у примени споразума ЕУ-Турске

Ilustracija

PARIZ/ ŽENEVA - Francuski ministar odbrane Žan-Iv Le Drian ocenio je danas da nekoliko stotina hiljada izbeglica, verovatno oko 800.000, čeka u Libiji odlazak u Evropu. Le Drian je u intervjuu za francuski radio Evropa 1, rekao da u Libiji ima nekoliko stotina hiljada izbeglica i da je broj od oko 800.000 "najrealniji".

"Moramo da sprečimo da krijumčarenje migranata ne ojača džihadiste iz Islamske države jer bi im to bio dodatni izvor finansiranja", rekao je francuski ministar.

Inače, vodeće humanitarne organizacije, među kojima su Visoki komesarijat Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR) i Lekari bez granica odbijaju da učestvuju u primeni dogovora Evropske unije i Turske o kolektivnoj deportaciji migranata.

UNHCR je suspendovao sve aktivnosti u izbegličkim centrima na grčkim ostrvima koji se, kako se navodi, trenutno koriste za pritvor migranata koji će biti vraćeni u Tursku, prenosi britanski Gardijan.

" UNHCR neće učestvovati u primeni sporazuma EU i Turske o izbeglicama, nećemo učestvovati u pritvaranju i vraćanju migranata. Nastavićemo da pomažemo grčkim vlastima da razviju adekvatne kapacitete za prijem izbeglica", izjavila je portparolka UNHCR Melisa Fleming.

Odluci Agencije UN da ne učestvuje u deportacijama migranata pridružili su se i Lekari bez granica, Norveški savet za izbeglice, Međunarodni komitet spasa (IRC) i organizacija Spasimo decu . U odvojenoj izjavi portparolka UNR navela je da ova organizacija "neće dozvoliti da se njihova pomoć instrumentalizuje za masovne deportacije i da oni odbijaju da budu deo sistema koji nema obzira za humanitarne potrebe migranata i izbeglica".

Oni navode da turske vlasti ponekad nasilno vraćaju tražioce azila iz Sirije, Avganistana i Iraka u zemlje porekla. Humanitarci napominju da izbeglicama koje budu vraćene u Tursku neće biti dozvoljeno da rade, što je pravo koje garantuje Konvencija o izbeglicama iz 1951. godine. Zakon koji je usvojen u januaru dozvoljava izbeglicama iz Sirije da pronađu legalno zaposlenje u Turskoj, ali takvi slučajevi još nisu zabeleženi, upozorava Amnesti Internešnal.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)