29. februar  2016. 00.48  →  11.16 | Izvor: Tanjug

Merkel: EU ne može da dozvoli da Grčka upadne u haos

BERLIN -

Evropska unija ne može da dozvoli da Grčka "upadne u haos" zatvarajući evropske granice za izbeglice, izjavila je sinoć nemačka kancelarka Angela Merkel.

"Da li ozbiljno mislite da sve zemlje koje su se prošle godine do kraja borile da zadrže Grčku u evrozoni - a mi smo bili najstrožiji - mogu godinu dana kasnije da dozvole da Grčka upadne u haos?", zapitala je Merkel u televizijskom intervjuu, preneo je AFP.

Pročitajte još:

Ona je kritikovala Austriju i nekoliko drugih balkanskih zemalja što su uvele kontrole na granici i ograničile dnevni ulazak migranata, što je stvorilo "usko grlo" u Grčkoj, s obzirom da izbeglice i dalje čamcima pristižu iz Turske.

"Ono što se dogodilo je tačno ono čega smo se pribojavali - da je zemlja (Grčka) ostavljena sama sa svojim problemima, a to ne možemo dozvoliti", kazala je Merkel u opširnom intervjuu za ARD, posvećenom izbegličkoj krizi.

Merkel, koja je često dolazila u sukob sa Aleksisom Ciprasom zbog zahteva da Atina sprovede stroge mere štednje, rekla je da je sada u bliskom kontaktu sa grčkim premijerom oko priliva izbeglica.

Nemačka kancelarka je istakla da priliv izbeglica može da se smanji jačanjem spoljnih granica EU, patrolama NATO brodova u Egeju da bi se zaustavili čamci sa izbeglicama iz Turske, i sporazumom EU i Ankare.

"Međutim, mnogi ne veruju u to i kažu 'pa, ko zna da li će to dati rezultate'. Ako se tako prilazi problemu, onda stvarno neće uspeti", ocenila je Merkel.

Mikl-Lajtner: Austriji niko ne treba da deli lekcije

Austrijska ministarka unutrašnjih poslova Johana Mikl-Lajtner izjavila je danas da Austriji niko ne treba da deli lekcije o migrantskoj krizi.

"Niko ne treba da nam deli lekcije" u vezi sa ovim pitanjem, rekla je ministarka za agenciju APA.

Ona je podsetila da je Austrija, pored Švedske, zemlja Evropske unije koja je prihvatila najveći broj migranata po broju stanovnika.

Mikl-Lajtner je rekla da je Nemačka, bez objavljivanja, u decembru počela da "filtrira" migrante na granici sa Austrijom.

Tako je, kako je navela, Austrija bila u situaciji da obezbedi smeštaj i hranu za 18.000 migranata koji su zapravo hteli da stignu u Nemačku.

"Prokleta dužnost i obaveza da učini sve što je moguće za Evropu"

Povodom odluke istočnoevropskih zemalja koje su pojačale kontrolu na granici, Merkel je rekla da je problem u tome što su oni "delovali nezavisno i jednostrano".

"Grčka je jednostavno ostavljena po strani. Granica je obezbeđena sa makedonske strane, a da niko nije razgovarao sa Grčkom o tome da li ona želi da obezbedi svoje granice", kazala je Merkel.

Merkel je navela da odgovornost Nemačke nije da "reši problem na račun druge zemlje, već zajedno sa drugim zemljama".

"To je ono što smo uradili u evrokrizi i to sad moramo da uradimo i u izbegličkoj krizi", naglasila je nemačka kancelarka.

Merkel je navela da je optimista po pitanju rešavanja izbegličke krize i poručila, kako je naveo AFP, neuobičajeno strastveno da je njena "prokleta dužnost i obaveza da učini sve što je moguće za Evropu da bi se pronašao jedinstven put".

AFP napominje da je u Grčkoj poraslo ogorčenje nakon što je Beč uveo dnevna ograničenja za tražioce azila, a Makedonija, Srbija, Hrvatska i Slovenija pooštrile uslove za ulazak u zemlju.

Zeman: Nijedna zemlja EU nema nameru da rešava grčke probleme umesto Grčke

Predsednik Češke Miloš Zeman ne uzima ozbiljno pretnje Grčke da će zemljama zapadnog Balkana, zbog odbijanja da puštaju sve izbeglice, blokirati ulazak u Evropsku uniju i poručio je grčkim zvaničnicima da nijedna članica EU neće umesto Grčke rešavati njene probleme sa izbeglicama i prebacivati ih u susedne zemlje.

"Grčke vlade se redovno smenjuju nakon svakih izbora, a neki izbori su, kako znamo, u Grčkoj vanredni i relativno česti, tako da to što izjavljuje sadašnja vlada ne mora da važi za buduću vladu", kazao je Zeman političkom portalu Parlamentnji listi.

Češki predsednik izjavio je da bi pretnje o blokadi trebalo uzeti ozbiljno tek ako bi bile dugoročne, ali da nijedna članica EU neće pomagati Grčkoj tako što bi prebacivala izbeglice u susedne zemlje na balkanskoj trasi.

"Nijedna zemlja EU nema nameru da rešava grčke probleme umesto Grčke. To znači, da možemo da damo humanitarnu pomoć, šatore, ćebad i eventualno izvesnu finansijsku pomoć, ali ne možemo da prebacimo izbeglice koji su u Grčkoj u susedne zemlje, već iz prostog razloga što oni ionako ne žele da idu u te susedne zemlje. Kažite, koliko ljudi je zatražilo azil u Makedoniji? Imam utisak da je to nula ili broj koji je blizu nule", kazao je Zeman.

Češki predsednik istakao je u intervjuu da samiti EU o izbegličkoj krizi neće rešiti ništa, a očekuje da će Turska tražiti sve više i više novca da prikoči izbeglički talas i da očekuje da će samit za samitom turski predsednik Redžep Tajip Erdogan tražiti umesto dogovorene tri, devet milijardi evra.

Zeman je ponovo optužio izbeglice iz onih zemalja gde se ratuje da dolaze samo zato što očekuju visoku socijalnu pomoć u Evropi, a dvojici migranata koji su pokušali da se obese u Atini zato što ne mogu preko grčkih granica u Evropu poručio je da je to bilo demonstrativno samoubistvo.

"Kada se zaista obesite, onda obično ne ostanete živi. U svakom slučaju time su samo pokazali da su se nadali boljem životnom standardu nego što je u Pakistanu a njihova očekivanja se u Grčkoj nisu ispunila. Dobili su jelo, piće, smeštaj u zagrevanim šatorima. S druge strane, ako su želeli više, zašto nisu ostali u svojoj zemlji, tim pre što se tamo ne ratuje", kazao je češki predsednik.

Srodne vesti

Broj komentara: 2

Milutinn bg  29. 02. 2016. | 12:56
bravo Zeman.
mihailovic  29. 02. 2016. | 13:47
Merkel da da danas neopozivu ostasvku !

Nato da na 200 km od evropskog kopnenog kontinenenta sve prilaze Evropi morske recne kopnene vazdusne SPRECI i vraca sve migrante sa bliskog istoka,afrike,azije