1. Idi na sadržaj
  2. Pređi na glavni meni
  3. Idi na ostale ponude DW

Pjongjang: raketom u Godinu majmuna

Boris Rabrenović8. februar 2016.

Brojni listovi na nemačkom govornom području komentarišu jučerašnje severnokorejsko lansiranje rakete dugog dometa, ističući da kritike na račun Pjongjanga stižu i iz Pekinga i Moskve.

https://p.dw.com/p/1HrOd
Nordkorea Start von Langstreckenrakete
Kim Džon Un gleda lansiranje rakete, 7.februar 2016.Foto: Reuters/Yonhap

Štutgarter cajtung: „Jedno se u svakom slučaju promenilo: Severna Koreja sve više ljuti jedinu zemlju sa kojom je, moglo bi se reći, sprijateljena. Upravo se iz Severne Koreje vratio jedan izaslanik Pekinga. On je zemlju trebalo da odvrati od njenog nuklearnog i raketnog programa. To što je Kim Treći upravo sada dao naređenje da se raketa lansira je provokacija. Ona je utoliko veća što je start usledio samo nekoliko sati ouči proslave kineske Nove godine. U nedelju, u 17 časova počela je godina majmuna, u zemlji je vanredno stanje. Prasak iz Pjongjanga je izvesnom kadru dobro zagorčao početak „Godine majmuna“.“

Badiše nojeste nahrihten (Karlsrue): „Severnokorejska vladajuća kasta kao da posebno uživa kada izbezumljuje svet. Susedna zaštitnica Kina, koja i sama pokušava da se nametne kao svetska sila, u prošlosti je bezuspešno pokušavala da ublaži pretnje koje stižu iz Pjongjanga i da ih zameni razumnijom politikom. Zato bi igra sa bombama u Pekingu ponovo mogla da pokrene zvona za uzbunu.“

Noje osnabriker cajtung: „Kakve su namere Severne Koreje kada je reč o lansiranju rakete? Da uskoči u redove prestižnih nacija koje istražuju svemir? Sasvim sigurno ne. Za jednu izolovanu zemlju trećeg sveta, koja ne može ni da nahrani stanovništvo, ozbiljni pokušaju u tom smeru bili bi čist cinizam. Ne, cilj diktatora Kim Džong Una je jasan: on nastavlja da razvija svoj program nuklearnog naoružavanja. Lansiranje rakete, koja može da nosi i atomsku bombu nekoliko hiljada kilometara, sa pravom je naišlo na proteste širom sveta. Pokazivanje mišića ludaka iz Pjongjanga treba ozbiljno shvatiti. Za pozdraviti je to što su nezadovoljstvo zbog lansiranja rakete izrazile i Kina i Rusija. I u tim zemljama bi sada trebalo da prevlada mišljenje da se sa Kim Džong Unom ne može.“Kina, kao najbliži saveznik Severne Koreje, izrazila je nezadovoljstvo zbog lansiranja rakete, piše Noje cirher cajtung: „I ruska reakcija je bila kritička, ali suzdržana. Izjave koje stižu iz Pekinga i Moskve nagoveštavaju da bi te stalne članice Saveta bezbednosti UN mogle da pronađu zajedničku liniju nasuprot Severnoj Koreji. Dok se Vašington zalaže za pooštrenje sankcija, Peking ne želi da rizikuje sa potpunim kolapsom Severne Koreje. Jer neugodan sused je za Kinu važan amortizer nasuprot 28.500 američkih vojnika stacioniranih u Južnoj Koreji.“

Nordkorea Start von Langstreckenrakete
Lansiranje rakete u Severnoj Koreji, 7.02.2016Foto: Reuters/Yonhap

Standard (Beč): "Kim Džong Unu se žuri. Još prošle sedmice je delovalo kao da su se Kina i SAD približile. Predsednici Si i Obama složno su upozorili režim da se suzdrži od “provokativnih akcija”. Ali Kim je svojim raketnim montažerima naredio da ubrzaju rad. Lansiranje je dva puta odlagano, Pjongjang sada razmišlja o još jednom nuklearnom testu. Ali na odlučan međunardni odgovor - o kojem je do pre nekoliko dana bilo reči – još se čeka. Peking je doduše izrazio „žaljenje“ zbog testiranja rakete. Ali kada sa reči treba da se pređe na dela. Manevarski prostor Kine je ograničen, jer su strateške pretpostavke ostale nepromenjene.“