01. februar  2016. 14.03  | Izvor: Tanjug

Ditman: Za snažnu demokratiju nužno suočiti se sa prošlošću

BEOGRAD -

Ambasador Nemačke u Srbiji Aksel Ditman otvorio je danas izložbu "Diktatura i demokratija u eri ekstrema" na Pravnom fakultetu u Beogradu i tom prilikom poručio da je za snažnu demokratiju neophodno suočiti se sa sopstvenom prošlošću.

"Ideja izložbe je osvrt, uz poseban fokus na Nemačku, na sve ono što se događalo u 20. veku - od diktature do demokratije - i da se pruži otvoren pogled na ulogu koju smo igrali, kako bismo pokazali i dobre i loše stvari koje su se dogodile", rekao je Ditman.

Prema njegovim rečima, ova izložba, koja je je osmišljena 2014. godine u Nemačkoj i otvorena u Bundestagu, prikazuje Evropu u 20. veku i njenu "istoriju ekstrema" u kojoj je, kako je naveo, Nemačka igrala ključan deo teške uloge.

Osvrnuvši se na ulogu Nemačke u Holokaustu, on je rekao da je prošle nedelje prvi put imao prilike da prisustvuje komemoraciji Dana sećanja na žrtve Holokausta na Starom sajmištu, te da je to za njega bio veoma emotivan i tužan momenat.

"Ova izložba pokazuje da se morate suočiti sa sopstvenom prošlosću da biste mogli da imate snažnu i uspešnu demokratiju i zato mi je drago što je tim Pravnog fakulteta ponudio prostor da zajedno pogledamo šta se događalo u prilično oscilirajućem 20 veku", istakao je ambasador Ditman.

To će, zaključio je, imati pozitivan uticaj na sve koji zajedno rade u okviru Evropske unije.

Otvaranju su prisustvovali dekan Pravnog fakulteta Sima Avramović, šef Misije Saveta Evrope u Srbiji Tim Kartrajt i predstavnici jevrejske zajednice u Srbiji.

Izložba je nastala kao jedan od projekata Odbora za kulturu Studetskog parlamenta Pravnog fakulteta sa ciljem da se obeleži 27. januar kao Dan sećanja na žrtve Holokausta, a ideja je potekla i od predsednice Srpsko-jevrejskog društva Marlene Pavlović.

Realizovana je pod pokroviteljstvom Ambasade Nemačke, a uz podršku Kancelarije Saveta Evrope u Srbiji.

Izložba prati čitav period od "Prakatastrofe" Prvog svetskog rata, preko stradanja u Holokaustu i Drugog svetskog rata, pa sve do politike hladnog rata, procesa liberalizacije u Evropi i konstituisanja EU kao institucije koja teži zaštiti ljudskih prava i garancijama da se takav zločin koji je zadesio ceo svet nikada ne ponovi.

Srodne vesti

Broj komentara: 2

Mihajlo  01. 02. 2016. | 14:24
Istina. Posle Drugog Svetskog rata, nemcima su pustali filmove sta su sve radili i koje su grozote pocinili. Tako se obrazovala nova generacija nemaca, prvo su morali da nauce svoju proslost. Nazalost, u Srbiji je izostala istina o dogadjajima 90-tih, ratovima za "srpske zemlje" u kojima je poginulo 100 000 ljudi u najkrvavijem ratu posle 1945. Istina nedostaje Srbiji, a svi su je izbegavali, ukljucujuci i Djindjica.
realista  02. 02. 2016. | 02:16
@Mihajlo U Srbiji ima jos mnogo takvih koji izbegavaju istinu tako sto su pod kriljem sveopste amnezije, ili su na vlasti !
1
0