Savremena galerija i umetnička kolonija Ečka priređuju izložbu slika učesnika ovogodišnje kolonije „Slika 2015“. Na izložbi će biti predstavljene slike pet autora – Milice Crnobrnje Vukadinović, Jamesdina, Milice Ružičić, Nikole Markovića i Vuka Vučkovića.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }A:link { }

Ovi umetnici mlađe generacije sa značajnim umetničkim biografijama često koriste medij slike kao glavno izražajno sredstvo u svojim umetničkim opusima.

– Ovo, šezdeseto po redu okupljanje umetnika u Ečki koncipirano je tako što su pozvani umetnici koji se bave isključivo slikom. Tokom prethodnih devet susreta pojam slike su, u skladu sa savremenim tendencijama u umetnosti i teoriji, razmatrali i preispitivali različiti umetnici u najširem mogućem smislu. „Slika 2015.“ vraća se tradiciji u smislu sagledavanja mesta i uloge slike u savremenoj vizuelnoj umetnosti – objašnjava kustoskinja izložbe Sunčica Lambić Fenjčev.

Ona podseća na dugu tradiciju umetničke kolonije Ečka, koja još od sedamdesetih godina 20. veka prilagođava okupljanja umetnika trendovima u slikarstvu.

– Od osnivanja 1956. godine Umetnička kolonija Ečka u svojim sazivima okupljala je umetnike koji su se bavili različitim tradicionalnim likovnim disciplinama, da bi se vremenom održala samo dva saziva, koji su se bavili klasičnim slikarstvom i akvarelom. Tokom sedamdesetih godina kada nove umetničke prakse idu izvan ili protiv tradicionalnog slikarstva odnosno u pravcu dematerijalizacije umetničkog predmeta dolazi do napuštanja kolektivističkog duha svojstvenog kolonijskom delovanju. Od tog vremena organizatori kolonije konstantno pokušavaju da sazivima umetnika pronađu nov smisao, novi profil i energiju koji bi održali okupljanja umetnika u Ečki u životu. Godine 2006. na pedesetogodišnjicu osnivanja kolonije došlo je do promene u konceptu tradicionalnih slikarskih okupljanja kada je u skladu sa već uveliko prisutnim pluralizmom i interdisciplinarnošću u savremenoj umetnosti, umetnicima u Ečki omogućeno da svoje ideje realizuju u različitim formama savremenog umetničkog izražavanja, a 2010. godine se započelo sa autorskim i problemski koncipiranim sazivima u Umetničkoj koloniji Ečka – objašnjava Sunčica Lambić Fenjčev.

Izložba se otvara u ponedeljak, 7. decembra u 19 časova. Koloniju i izložbu su podržali Ministarstvo kulture i informisanja i Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari