Krsna slava: Duhovno blago i brend pravoslavaca na ovim prostorima

R. Dragović

20. 10. 2015. u 17:30

Slava je verski porodični praznik, iako ima i saborni, hrišćanski karakter. To je deo duhovne baštine, obeležje Srba, ma gde živeli

Крсна слава: Духовно благо и бренд православаца на овим просторима

KRSNA slava najznačajnije je duhovno obeležje srpskog naroda. Rođena u tmini prošlosti, živi svoj vanvremenski život kroz sve vekove postojanja Srba. Oko svakog domaćina, u trenutku kada drvcetom šibice pripaljuje vrh slavske sveće, okupljaju se seni prethodnih generacija njegove porodice. U slavu Boga i predaka uznose se i darovi - žito, vino i slavski kolač. Zbog toga se tvrdi da će Srbi postojati i znati ko su sve dok proslavljaju svoju slavu.

Krsna slava veza je čoveka sa prošlošću, ali i budućnošću. Obeležje je verujućeg, duhovno bogatog, čoveka koji zna ko je i odakle. U običaje je utkana zahvalnost prema Tvorcu, lični odnos prema svetitelju zaštitniku, ali i - svest o postojanju. Ne samo sopstvenom, nego i drugih ljudi, njihovih predaka i potomaka.

Ne bez razloga se kaže da je slava "brend" Srbije. Bolji i prepoznatljiviji teško da postoji, jer ga nema nijedan hrišćanski narod, duboki religiozni Grci, pa čak ni Rusi, čija je pobožnost bezbroj puta bila jača od njenih neprijatelja. Zato je i deo duhovne baštine i jedan od zaštitnih znakova Srbije, Crne Gore, Boke, Hercegovine, Bosne, Slavonije, Dalmacije...

Iako je pre svega verski porodični praznik, svojim karakterom i kultom ima saborni, hrišćanski karakter. Kao u pashalnom slavlju kod Jevreja i na krsnoj slavi poseban značaj ima "nezvani gost", "putnik namernik", a smatra se velikim grehom na dan kućnog patrona nekome zatvoriti vrata doma. Iznenadni pridošlica, štaviše, smatra se Božjim blagoslovom, bez obzira na njegovo poreklo, cilj, čak i veroispovest.

Crkveni tumači ne negiraju da slava ima i običajne korene u staroj religiji, ali ističu da se proslavlja u spomen na dan kada je porodica u dalekoj prošlosti primila hrišćanstvo i krštena u hrišćanskoj veri. Otud je pogrešno mišljenje, smatraju crkveni oci, da je slava pagansko nasleđe i da je zamenila slavljenje domaćih božanstava iz slovenske mitologije.

U prilog toga idu i glavni elementi krsne slave - hleb i vino. Ovo su ujedno i osnovni elementi evharistije - svete tajne pričešća u Pravoslavnoj crkvi. Protođakon Ljuba Ranković iz Šabačke eparhije ističe da je slava ikona ranohrišćanske trpeze ljubavi - agape. Ona je produžetak bogoslužbenog slavlja, koje počinje u hramu, a sasvim logično završava se u pravoslavnom domu.

Običaj kućnog slavljenja jedna je od glavnih odlika pravoslavlja srpskog stila i religijskog iskustva u ovom delu evropskog prostora. Ona je, međutim, i nešto više - ikona najranije hrišćanske tradicije apostolskog doba, prvorazredna civilizacijska tvorevina, koju ne poznaje ni katolički zapad, niti pravoslavni istok.

Da je krsna slava u srcu Srba, pokazalo se i u vremenima kada su se krsnog imena masovno odricali, a potom ga sa velikom radošću opet slavili. Veruje se da onaj koji pali sveću i "dvori" goste na dan kućnog patrona, na simboličan način veliča sve svoje pretke, potomke i Boga. Zato je taj dan tako poseban.

OSAMDESET ZAŠTITNIKA

POZNAVAOCI krsnih imena prebrojali su da srpski narod slavi oko 80 slava. Najviše Srba kao kućnog svetitelja i zaštitnika proslavlja Svetog Nikolu, Svetog arhanđela Mihaila i Svetog Jovana. Među najčešćim slavama je i Sveti Georgije - Đurđevdan.

Darovi patronima se prinose tokom cele godine, bez obzira na postove. Ipak, kao sezona slava, uzima se početak jeseni i traje do Božića, kada počinje novi životni krug.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (7)

Србенда!

20.10.2015. 18:57

Него шта. Традиција, култура, религија, језик и писмо нас чине СРБИМА! Тако да то морамо сачувати поред милион покушаја да нам све униште и да нестанемо као нација! Живела СРБИЈА !

Цвико

20.10.2015. 19:49

У тексту нисте навели оно основно: крсна слава је чин искреног и потпуног кајања и праштања. Без тога нема спасења. Св. Сава је увео крсну славу ради спасења. Слога је чин заједничке молитве Свевишњем који треба да доведе до спасења. Према томе, Крст (је сила и знамење, Крст је спасење) заједно са 4 оСила, је према Вуку (читај како пише) део изреке: "Само Крсна Слава Србина Спасава". "Спасава" је у смислу "спасења". Познату изреку изговорио је један српски официр, у 19 веку у једној кафани, пиј

Eustathios Daphnomeles

21.10.2015. 09:18

Jel se iko usudi da se priseti Velike Gospojine na dvoru vojvode IVCA - 28.08.1018. kada je strateg E.D. izvršio atentat na vojvodu Ivca po nalogu romejskog vasileusa Vasilija II Porfirogeneta - Bugaroubojice u njegovom dvoru Vrohor kod Bliništa u Devolu - južno od Prespe. Beše to Gozba Svetom koju je Ivac priredio za sve uzvanike i podanike povodom svoje Krsne SLAVE. Hoće li se iko od Srpstva da seti 28.08.2018.da je to Dan kada je prvi put u istoriji zapisan termin Gozba Svetom i Krsna Slava.