Politika:Mladići nisu protiv šamara

Prema rezultatima istraživanja, većina mladića u Srbiji osuđuje silu nad ženama, ali nemaju ništa protiv batina i "disciplinskih mera", piše"Politika".

Izvor: B92

Četvrtak, 24.12.2009.

01:49

Default images

Većina analiza rađenih kod nas pokazuje da su kod mladića dominantni staromodni obrasci muškosti po kojima biti muško znači biti nepopustljiv i agresivan. Gotovo su jednoglasni u osudi nasilja nad lepšim polom, ističući da je neopravdano jer su slabije, ali šamaranje, batine i slične, koje nazivaju "disciplinskim merama", ne doživljavaju nasiljem.

Razmišljanje i ponašanje većine adolescenata i dalje su uslovljeni pripadnošću grupama bilo da je reč o školi, kafiću ili klubu, pa je i ophođenje prema vršnjacima i devojkama uslovljeno "kodeksom časti" skupa kojem pripadaju.

Istraživanja usmerena na to šta znači biti mladić na Balkanu govore da momci iz Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine osobinama koje krase idealnog muškarca smatraju fizičku snagu, odbranu časti, nepopustljivost u stavovima, sklonost ka sportu i alkoholu, heteroseksualnost, odsustvo kukavičluka...

Neobično je što ističu potrebu da brane čast majkama i sestrama, a prema devojkama imaju drukčiji stav. Uglavnom veruju da treba da zadrže postojeću poziciju prevlasti prema ženama.

"Koreni agresivnosti – izloženost nasilju u porodici, ratovi, sankcije, stres izazvan ekonomskom situacijom, mogućnost gubitka radnog mesta, upotreba alkohola i droge, stereotipni pojmovi muškosti – iznedrili su nezadovoljstvo koje se prenosi na mlađe generacije, smatra Jovana Stojanovski, psiholog i istraživač programa "Inicijativa mladića za sprečavanje rodno zasnovanog nasilja na severozapadnom Balkanu”.

Iako su svi ispitanici u osobine nenasilnih muškaraca svrstali zrelost, sposobnost samokontrole, svest o posledicama vlastitih dela, uvereni su da bi ovakav stav samo povećao rizik da se postane žrtva nasilja, pogotovo u vršnjačkoj sredini.

Zbog toga je bolje nositi epitet "pravog” muškarca po svaku cenu, nego dobiti batine i biti izopšten iz društva.

Ova pravila utiču i na stavove mladića prema devojkama. Tako više nije "in" imati jednu devojku i graditi stabilnu vezu zasnovanu na osećanjima ljubavi i poštovanja, već imati što više "riba" i tako skupljati poene zarad dokazivanja muškosti.

"Od dve i po hiljade anketiranih srednjoškolaca, čak 60 odsto njih smatra da je opravdano nasilje prema homoseksualcima, a manji procenat podržava nasilje nad devojkama. Smatraju da je važno da muškarac bude glavni i da je nasilje opravdano kada se brani čast. Iako živimo u modernom dobu, još vlada patrijarhalno vaspitanje i staromodno, nasiljem protkano, 'mačo ponašanje'”, kaže Jovana Stojanovski.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

34 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

13 h

Podeli: