04. septembar  2015. 08.16  →  13.43 | Izvor: Tanjug, FoNet

Višegradska grupa protiv preraspodele izbeglica

PRAG, BEČ -

Premijeri Poljske, Češke, Slovačke i Mađarske popodne na vanrednom samitu Višegradske grupe u Pragu nameravaju da ponovo odlučno odbiju preraspodelu izbeglica po obavezujućim kvotama, a spremaju se da zatraže od EU da počne da sprovodi već dogovoreno - borbu protiv bandi krijumčara izbeglica i kontrolu spoljašnjih šengenskih granica.

"I kada bismo pristali da preraspodelimo izbeglice po obavezujućim kvotama, većina ionako smera u razvijene zemlje kao što je Nemačka ili Skandinavija i neće ostati kod nas. To neće funkcionisati", rekao je danas češkom radiju domaćin samita češki premijer Bohuslav Sobotka.

U slučaju da zadrže izbeglice, dodao je Sobotka, "morali bismo onda da odustanemo od slobode kretanja i obnovimo unutrašnje granice u EU", preneo je Radio Slobodna Evropa.

Češki premijer poručio je da nije uopšte potreban neki novi samit EU povodom izbeglica, već da Evropska komisija mora da počne da insistira da se sprovedu mere koje su već dogovorene u aprilu i junu, kao što ume da insistira da se sprovode neke njene nebitne i manje važne smernice.

"Mi smo već imali dva samita EU. Izbeglička kriza se neće rešiti stalnim sastajanjem u Briselu", rekao je češki premijer.

On je podsetio da je već dogovoreno da se krene oštro protiv krijumčara izbeglica, posebno na Sredozemnom moru, zaštiti bolje spoljašnja šengenska granica i otvore na njoj sabirni centri za izbeglice gde bi se izvršila selekcija ko zaista ima pravo na zaštitu.

Kurc za zajednički plan EU i raspodeli izbeglica po sistemu kvota

Sa druge strane, austrijski ministar spoljnih poslova Sebastijan Kurc ističe da lideri Evropske unije moraju hitno da osmisle zajednički plan za izbegličku krizu, jer će se u suprotnom sve više zemalja odlučivati za primenu sopstvenih mera.

"Neverovatno je da smo tokom finansijske krize mogli stalno da se sastajemo i da smo iznašli zajedničko rešenje, ali kad je reč o ovoj izbegličkoj krizi ništa se ne dešava nedeljama, pa čak ni mesecima", rekao je Kurc u intervjuu za Rojters.

"Za Evropu izazov ne predstavlja samo veliki broj izbeglica, već i činjenica da Dablinski sistem u ovom trenutku ne funkcioniše", istakao je šef austrijske diplomatije, govoreći o propisima prema kojima migranti moraju da zatraže azil u prvoj zemlji EU u koju stignu.

Kurc je podržao ideju o raspodeli izbeglica po sistemu kvota i rekao da očekuje da će čuti više detalja o francusko-nemačkoj inicijativi na neformalnom sastanku ministara spoljnih poslova EU u Luksemburgu sutra i u subotu.

Francuski predsednik Fransoa Oland izjavio je juče da su se zvanični Pariz i Berlin dogovorili da predlože stalni i obavezni sistem prihvata izbeglica i tražilaca azila, a posebno Sirijaca, u EU.

Neuspeh u iznalaženju brzog rešenja predstavlja opasnost za neke od osnovnih principa zajedničkog bloka, upozorio je Kurc.

"Mnogi naši standardi, mnogi naši osnovni principi su u opasnosti. Ako ne budemo u stanju da obezbedimo svoje spoljne granice, sve više i više vlada će dovoditi u pitanje model otvorenih granica", rekao je Kurc, misleći na Šengenski sporazum, koji omogućava slobodno kretanje između 26 država članica EU.

Na pitanje o otporu Velike Britanije da primi izbeglice u mnogo većem broju nego do sad, Kurc je izjavio da predlozi reformi EU koje iznosi zvanični London, koji trenutno pregovara o uslovima svog članstva u Uniji, treba da se iskoriste za širu debatu o budućem obliku tog bloka.

"Izbeglička kriza nam je pokazala da EU nije završen projekat i da mora da se povede diskusija o njenom poboljšanju. Ali, naravno, to mora da bude odnos uzimanja i davanja", rekao je Kurc.

Timermans: Solidarnost ili propast Evropske unije

Prvi potpredsednik Evropske komisije Frans Timermans pozvao je danas zemlje članice EU da se solidarno suoče sa talasom izbeglica iz Sirije i Afrike i upozorio da u suprotnom slučaju ceo evropski projekat može biti doveden u pitanje.

"Došao je trenutak istine: ili ćemo uspeti zajedno, ili ćemo propasti odvojeno", izjavio je na konferenciji za medije na grčkom ostrvu Kos, gde je u društvu komesara za migracije i unutrašnje poslove Dimitrisom Avramopulosom danas doputovao da se lično uveri o problemu izbeglica.

On je upozorio da "Evropa bez granica ne može preživeti u sadašnjim okolnostima" i ukazao da je princip solidarnosti, na kome se zasniva EU, u opasnosti da bude trajno podriven.

Timemans je najavio da će predsednik EK Žan-Klod Junker sledeće nedelje izneti novi predlog o kvotama za prijem izbeglica, u kome se od članica EU traži da solidarno obezbede mesta za prijem ukupno 160.000 ljudi koji su pobegli iz ratom zahvaćenih područja Bliskog Istoka i Afrike.

Avramopulos je rekao da solidarnost i odgovornost moraju ići ruku pod ruku u rešavanju ovog problema i apelovao na članice da deluju jedinstveno.

Timermans i Avramopulos su najavili da će Grčkoj uskoro biti uplaćeno 33 miliona evra, što je prva tranša gotovo pola milijarde evra, koju je EU namenila Grčkoj kako bi joj pomogla da udomi stotine hiljada izbeglica koji su došli u Grčku.

Tagovi
Broj komentara: 1

Nikola  04. 09. 2015. | 19:43
Vaše informacije su skroz kontraverzne ili u najmanju ruku nejasne. U Srbiji je zatražilo azil 120 000 ljudi, Evropa treba da preraspodeli 150 000 izbeglica, a samo u Grčkoj treba da se smesti nekoliko stotina hiljada. Da li je situacija zaista konfuzna toliko koliko proizilazi iz vaših vesti ili su samo vaše vesti konfuzne?