Capital.ba

Dobri uslovi za voćarstvo, loša distribucija voća

08.07.2015. / 18:52

voceNOVI GRAD, Uslovi za voćarsku proizvodnju na području prijedorske regije izuzetno su dobri, ali su evidentni nedostaci u distribuciji i prodaji voća, rekao je danas u Novom Gradu Ecio Pilati iz Udruženja “Prođeto Prijedor” koje u Republici Srpskoj djeluje 20 godina.

Pilati je naveo da ovo područje ima mnogo sličnosti u geografskom položaju sa regijom Trentino-Alto Adiđe gdje u nekim zonama postoje idealni uslovi za voćarsku proizvodnju.

Prema njegovim riječima, ova regija proizvodi 70 odsto jabuka od ukupne proizvodnje u Italiji ili 20 odsto od proizvodnje EU.

“Vidjeli smo proizvodnju u Prijedoru, Gradišci, Kozarskoj Dubici i Novom Gradu, gdje su odlični uslovi za proizvodnju voća, ali je nedostatak u završnom dijelu – distribuciji i prodaji”, rekao je Pilati.

On je podsjetio da su se predstavnici italijanske regije juče sastali sa profesorima, asistentima i studentima Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Banjaluci i saznali da je priprema stručnih ljudi u ovom sektoru više nego kvalitetna i da prati moderne tehnologije.

“Imate proizvođače i proizvod. Ono što je potrebno i ono što smo i mi uradili jeste udruživanje proizvođača, kao jedini način predstavljanja van svoje zone”, naveo je Pilati.

Glavni tehnolog u italijanskom konzorcijumu “La Trentina” iz Trenta Andrea Tadia govorio je o savremenim tehnologijama u voćarskoj proizvodnji. On je voćarima iz Novog Grada, Srpca, Banjaluke, Gradiške i Šamca predstavio modele prihrane u različitim vegetacionim fazama.

Tadia je danas rekao da će u ovoj italijanskoj regiji za nekoliko godina svi voćari primjenjivati sistem đubrenja putem navodnjavanja.

On je pojasnio da je prednost kombinovanja navodnjavanja i đubrenja u tome da biljka dobije hranjive elemente u momentu kada ih treba, rezultati su vidljivi za tri do sedam dana, a ovaj način prihrane posebno je koristan zbog naglih promjena vremenskih prilika.

Dalibor Panić iz Udruženja “Dobar voćar” kaže da je saradnja sa Udruženjem “Prođeto Prijedor” ranije bila usmjerena na povezivanje privrednika prijedorske regije i Italije, a od prije dvije godine počela je i u dijelu edukacije u poljoprivredi, posebno za voćare.

Predsjednik Udruženja voćara Novi Grad Milan Knežević kaže da ovo udruženje broji 40 članova i da je u Novom Gradu pod zasadima voća oko 30 hektara.

Nakon teoretskog dijela predavanja u zgradi opštine praktični dio obuke nastavljen je u voćnjaku Milana Kneževića.

Stručni saradnik resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi pri Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Mirko Jokić rekao je da su gostima iz Italije predstavljeni rezultati ogleda koje je resor postavio ove godine u ovom voćnjaku.

“Ogled ima za cilj ispitivanje djelovanja regulatora za regulisanje bujnosti kruške, što je jedan od osnovnih problema kod nas”, kaže Jokić.

On je podsjetio da je nedavno u voćnjaku u Dobrljinu kod Novog Grada postavljena izvještajno prognozna stanica koja će voćarima omogućiti kvalitetniju zaštitu.

“Planirane su i dodatne edukacije voćara kako bi mogli na otvorenoj veb stranici koristiti podatke o postojećim i prognoziranim rizicima biljnih bolesti”, rekao je Jokić.

Predavanje je održano u organizaciji Udruženja “Dobar voćar” i uz podršku resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Udruženja “Prođeto Prijedor”, konzorcijuma “La Trentina” i opštinskog Odsjeka za poljoprivredu. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!