Još bez otkupnih cena pšenice

Žetva pšenice je počela, ali se otkupne cene još ne znaju zbog nestabilnosti na svetskim berzama i specifičnih domaćih uslova tako da seljaci žanju u potpunoj neizvesnosti

Izvor: B92, Tanjug

Sreda, 25.06.2008.

13:30

Default images

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Slobodan Milosavljević izjavio je da država neće određivati cenu pšenice ovogodišnjeg roda, već će ona biti formirana na tržištu, a da bi, prema njegovoj ličnoj proceni, mogla da bude od 16 do 18 dinara po kilogramu.

Cena će zavisiti od kvaliteta, transportnih i nekih drugih troškova, ali bi trebalo da se kreće u tim okvirima, što je za nekoliko dinara po kilogramu viša cena nego u zemljama u okruženju, kazao je Milosavljević u Vladi Srbije.

On je rekao da, kao resorni ministar, apeluje na kupce pšenice da prilikom određivanja cene ispoštuju trud, rad i troškove proizvođača.

Inače, otkupne cene pšenice se obično znaju mesec dana unapred, međutim, ove sezone najveći otkupljivači u Srbiji još nisu izašli sa cenom.

U severnoj i srednjoj Bačkoj pšenica se već žanje, danas će žetva početi i u Banatu i Sremu, a poljoprivrednici južno od Save i Dunava će najverovatnije kositi pšenicu za nedelju dana. Iznad ili ispod žita, tek mnoge stvari u vezi sa ovogodišnjim rodom pšenice prilično su nejasne.

Izgleda da niko nema poverenja u zvanične podatke o posejanim površinama: od oko 420.000 hektara - po procenama analitičara, možda nešto ispod 400.000. Nema se poverenja ni u to koliki će biti prinosi: izgleda da će biti natprosečni, ali da će veoma varirati od parcele do parcele.

Međutim, ono što je najmanje poznato u ovom momentu jeste cena. "Niko ne sme da izađe sa cenom, svi još uvek opipavaju tržište", kaže direktor Produktne berze Žarko Galetin.

U Srbiji postoji svega nekoliko velikih "igrača" koji otkupljuju pšenicu – MK komerc, Delta, Matijević agrar, Danubius, Nicko, Invej.

Kogod od njih izađe prvi – rizikuje da ponudi ili premalo, što bi značilo da će drugi otkupiti pšenicu, ili previše, što znači da će biti na gubitku u odnosu na ostale.

U toj pat poziciji, uz nestabilnost na svetskom tržištu, pojavile su se glasine da će se mlinari dogovoriti da otkupljuju po 15,50 dinara – što poljoprivrednici ocenjuju kao neprihvatljivo, a uz to optužuju najveće mlinare da zajednički nameštaju cene odbijanjem da daju zvaničnu ponudu.

Posle prošlogodišnje žetve, pšenica je otkupljivana od seljaka po 10,40 dinara, a nekoliko meseci kasnije koštala je 200 odsto više. Poljoprivrednici se plaše da je slična situacija moguća i ove godine.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 7

Pogledaj komentare

7 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zapad zapretio, Kina uzvratila

Kina je usvojila zakon o carinama kojim želi da osnaži mehanizme odbrane svoje ekomonije nakon pretnji Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije da će reagovati na izvoz jeftinih kineskih proizvoda.

7:59

27.4.2024.

1 d

Podeli: