Udruženi sindikati Srbije „Sloga“ upozoravaju da su sezonski radnici širom Srbije najugroženija populacija sveta rada koje Zakon o radu nije zaštitio, već ih pretvorio u radnu snagu o kojoj trenutno niko ne brine, niti je štiti, saopštila je juče „Sloga“. U saopštenju se navodi da Zakon o radu nije precizno definisao status sezonskih radnika – ko su oni, kako se upošljavaju i koja su njihova prava po osnovu rada.


„Poslodavci, posebno u sferi poljoprivrede maksimalno koriste taj propust i sezonske radnike angažuju za rad „na crno“, po principu slobodne ponude na bazi takozvane „nadnice“, bez ikakve državne kontrole i učešća licenciranih agencija za posredovanje u zapošljavanju građana“, navodi se u saopštenju i dodaje da u kontaktu sa takvim radnicima, „sve češće dobijamo pritužbe o kršenju njihovih elementarnih prava po osnovu rada, posebno u slučajevima kada dođe do povrede na radu, oni nemaju mogućnosti niti potrebna novčana sredstva da pokrenu spor pred nadležnim sudom, niti mogu da se sindikalno organizuju i zaštite kroz instituciju sindikata“.

Udruženi sindikati Srbije „Sloga“ zainteresovani su za uključivanje sezonskih radnika u sindikat, međutim, kako dodaju, sistem u Srbiji taj status ne prepoznaje na pravi način u postojećem zakonu, jer su takvi radnici od strane države prepoznati kao nezaposleni građani.

„Od države, posebno od Ministarstva rada, očekujemo da ovaj problem uvrste kao gorući, te da se on u što kraćem periodu ispravi kroz reviziju Zakona o radu ili donošenjem posebnog zakona o sezonskom zapošljavanju radnika. Do tada, Inspekcija rada koja je u nadležnosti Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike treba da pojača kontrolu u ovom sektoru i zaštiti sezonske radnike, kojih je prema našim procenama u jeku sezonskih poslova više od 100 000 radno angažovano širom Srbije“, navedeno je u saopštenju sindikata „Sloga“.

Otkriveni radnici „na crno“

Beograd – U nadzorima tokom vikenda, u cilju suzbijanja rada „na crno“, koje je Inspektorat za rad obavio na velikim gradilištima, brodovima, splavovima, tržnim centrima i ugostiteljskim objektima u Beogradu, zatečena je 241 osoba na radu „na crno“, saopštilo je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Inspekcijskim nadzorima je bilo obuhvaćeno 1.205 radno angažovanih osoba u 435 privrednih subjekata, stoji u saopštenju. Zbog utvrđenih prekršaja za koje je propisana novčana kazna u fiksnom iznosu (od 50.000 do 100.000 dinara), inspektori su poslodavcima izdali 36 prekršajnih naloga. Inspektori rada su u delu nadzora imali i asistenciju policije.

S obzirom na broj lica koje poslodavci angažuju bez zaključenih ugovora, Inspektorat za rad će i ubuduće vršiti pojačane, ponovljene nadzore, naročito vikendom u večernjim satima, navedeno je u saopštenju.  FoNet

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari