Mandati dijaspori i manjinama

V. MIJATOVIĆ

25. 05. 2015. u 11:53

Manjinske zajednice i rasejanje zalažu se za zagarantovana mesta u parlamentu. SDS predlaže predstavnike koji učestvuju u diskusiji bez prava glasa

Мандати дијаспори и мањинама

Predstavnici Srba u rasejanju u Narodnoj skupštini

PREDSTAVNICI nacionalnih manjina i dijaspore podržavaju ideju da se promenom Ustava uvedu zagarantovana mesta u Narodnoj skupštini za njihove predstavnike. Oni, međutim, smatraju da je potrebno da im se obezbedi pun mandat, odnosno i pravo glasa a ne samo učestvovanja na sednicama.

Janko Veselinović, poslanik SDS i član Akcione grupe u parlamentu za reforme političkog sistema, predložio je da se za predstavnike manjina i Srba u rasejanju uvedu mesta poslanika-portparola. Oni bi učestvovali u diskusiji, ali ne bi mogli da glasaju.

Sekretar Nacionalne zajednice Rumuna, Marčel Dragan, slaže se da je važno prilikom promene Ustava rešiti pitanje predstavljenosti manjinskih zajednica:

- Prirodnim izbornim pragom, koji sada postoji, rešen je jedino problem velikih nacionalnih zajednica. Bilo bi dobro da sve manjine dobiju mesta u parlamentu, ali to bi trebalo da bude pun mandat sa pravom glasa.

I Vladimir Zaharijev, predsednik Nacionalne zajednice Bugara, ima slično mišljenje:

- Dobra je ideja da sve manjine dobiju svoje predstavnike u Skupštini, ali ne bi bilo dovoljno da imaju pravo da se obraćaju, već im treba omogućiti i da glasaju i tako utiču na donošenje odluka.

Da je mesto u parlamentu bez prava glasa besmisleno smatra i Dragan Stanojević, predsednik Skupštine dijaspore:

VAŽNO - ZAGARANTOVANA predstavnička mesta su najmanje što možemo da učinimo za Srbe u rasejanju - kaže Veselinov. - Sve zemlje koje imaju veliku dijasporu imaju neki oblik zastupanja u parlamentu i to najčešće sa punim mandatom - od Hrvatske i Slovenije do Francuske i Italije.

- Zaslužili smo mogućnost da utičemo na donošenje odluka, kao što je to slučaj u parlamentima u mnogim evropskim zemljama. Prema našim procenama, dijaspora bi trebalo da ima između pet i devetnaest zagarantovanih mesta u Narodnoj skupštini. Problem je u tome što se stranke boje poslanika iz rasejanja jer ne mogu da ih kontrolišu kao svoje članove.

Veselinović na ove zamerke odgovara da je teško obezbediti pun mandat za predstavnike svih manjina:

- Mi imamo veliki broj manjinskih zajednica i ako bi svaka dobila garantovano poslaničko mesto, to bi značajno poremetilo strukturu Skupštine.

Kao primer zemlje u kojoj funkcioniše sistem sa poslanicima-portparolima on navodi Mađarsku:

- Njihov sistem ima mana, ali nedavno sam razgovarao sa predstavnikom srpske manjine u tamošnjoj Skupštini koji je prijatno iznenađem rezultatima u prvoj godini. Svi predlozi koje je uputio odbor predstavnika manjina usvojeni su u zakonodavnom domu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (6)

Lala iz Banata

25.05.2015. 12:36

Srbija je multi nacionalna pravoslavna drzava i ima jednu teritoriju, jednu granicu, jedan narod, jednu vlast, jednu demokratsku osnovu, jednu pravnu osnovu, i postuje konvenciju o ljudskim pravima i drzavno upravni sistem na nacelima multinacionalnog drustva. Sve ostalo je napad na navedeno Ustavno uredjenje.

Dovla Car

25.05.2015. 13:39

@Lala iz Banata - Srbija je u ustavu definisana kao drzava srpskog naroda i ostalih gradjana,a ostali gradjani imaju vece prava od srpskog naroda,od osnovne skole,srednje da ne pricam da na fakultet neke zajednice bez prijemnog na budzet upadaju,a o tome koliko vole srpski narod govore komentari na nekim portalima po Vojvodini.Znaci sve im das,a oni i dalje nisu zadovoljni,malo licemerno.

slovak

25.05.2015. 16:06

@Lala iz Banata - Kad god se pominju drugi narodi u Srbiji omah pkne nacionalsovenizam sa svih strana.E pa ako su ti manjinsi narodi kako ih nazovete u boljem polozaju sta ne upadnete tamo sa njim nego zivite losije i "uvek ugrozeni"?!

malo pametan

25.05.2015. 21:36

@Lala iz Banata - Manjine i Dijaspora su sasma 2 različita pojma. Manjine u Srbiji su autohtoni državljani Srbije različitog etničkog porekla-kao takve, manjinske Zajednice MORAJU da budu predstavljene u Skupštini SER i AP, pa i Okruga. Dijaspora su razne generacije (više stotina godina i jučer odselili iz SER) i njih povezuje Srpstvo i način opstanka u novim Domovinama. Da li su Srbi iz BiH, HR, CG, KOS Srpska Dijaspora u Kanadi ?? Ko njih predstavlja? Etničke manjine u SER da paze koga biraju da ima Legetimitet

predlog

25.05.2015. 21:45

@Lala iz Banata - vi Slovaci da formirate jedno Zajedničko Telo Slovaka u Srbiji od delegata iz svih opština po sistemu legaliteta - da bude po Zakonu Srbije, a vodite brigu da SVI Slovaci izađu na izbore da imate Legetimitet delegata i da birate 1 ili više Predstavnika u Skupštine AP i SER. Takva prava smatraju se Stečena Prava po sistemu Sui Generis i moraju se poštovati + istorijsko pravo jer Slovaci ne bi dolazili u Južnu A-U a današnju SER pre 200 godina da su znali da će da Nestanu, a došli su da Opstanu.

Stari iseljenik

25.05.2015. 16:48

Predstavnici manjina u Srbiji će regularno da budu birani. Kako to treba da ide sa dijasporom? Ko će kada i kako da ih bira? Ko će da im plaća boravak u BG, ko gubitak posla jer ne mogu da budu i ovde i tamo? Ili To mogu da budu samo penzioneri, besposličari ili bogataši? Dijaspora je razuđena, kako objediniti izbor na celoj teritoriji veće države? Ili će neko da imenuje "poslanike" preko veze kao za skupšt.dijaspore? Same kardinalne gluposti -bolje da se partije same staraju o dijaspori!