Ginter Gras o strahu od novog svetskog rata

Preminuli nemački književnik i Nobelovac Ginter Gras u do sada neobjavljenom intervjuu govorio je o patnji kao izvoru svoje inspiracije i strahu od novog svetskog rata za koji bi odgovornost snosilo celo čovečanstvo.
Preminuli nemački književnik i Nobelovac Ginter Gras u do sada neobjavljenom intervjuu govorio je o patnji kao izvoru svoje inspiracije i strahu od novog svetskog rata za koji bi odgovornost snosilo celo čovečanstvo.

Španski list "Pais" objavio je intervju koji je Gras dao listu 21. marta u svom domu u Libeku i u kojem govori o svojoj novoj zbirci pesama, crteža i novela koju je planirao da izda ove jeseni.

Gras je u ponedeljak umro u 87. godini od posledice upale pluća.

"Kao što opisujem u svojoj knjizi 'Ljušteni luk', slučajno sam ostao živ kada sam imao 16 godina", rekao je Gras aludirajući na svoje memoare u kojem opisuje da je u poslednjoj godini rata bio pripadnik zloglasne Vafen SS divizije. "U tom periodu od tri ili četiri nedelje, imao sam pet ili šest puta mogućnost da budem ubijen kao što se uostalom dogodilo mnogim mojim vršnjacima. Ostao sam svestan toga i zbog toga mnogo radim kao bih dokazao sebi da sam preživeo", rekao je čuveni pisac.

Pozivajući se na esej "Mit o Sizifu" Albera Kamija u kojem je njegov lik srećan jer sama borba za podizanjem kamena koji će neizostavno ponovo pasti, ispunjava njegovo srce, Gras je naveo da je "u suštini patnja uzrok" njegovog rada.

Prema njegovim rečima, svuda je rat a čovečanstvu preti ponavljanje greške iz prošlosti.

  • amarkord

    14.04.2015 14:51
    o pokojniku sve najlepse?
    Secam se da se zalagao za bombardovanje Srbije (pa je kao menjao misljenje). Jednom nacista, uvek nacista.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet