17. mart  2015. 17.21  | Izvor: Tanjug

Pritisci ugoržavaju samostalost tužilaca

BEOGRAD -

Skupština Udruženja javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije izdala je Deklaraciju u kojoj je ocenila da dosadašnja reforma pravosuđa nije donela očekivane i željene rezultate jer se "nedozvoljenim pritiscima neretko ugrožava samostalnost javnog tužilaštva".

U prilog toj tvrdnji Udruženje navodi da tužioci rade u atmosferi nesigurnosti što je posledica opšteg reizbora javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca kao najgrubljeg kršenja Ustavom proklamovanog načela stalnosti funkcije.

Udruženje u "Deklaraciji o vladavini prava" navodi da je materijalni položaj nosilaca javnotužilačke funkcije pogoršan zbog smanjenja plata i ukidanja prava na naknadu za odvojen život, kao i da postoji najava daljeg pogoršavanja materijalnog položaja.

Tužioci smatraju da je primena novog Zakonika o krivičnom postupku donela nove probleme, jer je delokrug poslova javnog tužilaštva značajno povećan, dok je broj zamenika javnih tužilaca i dalje nedovoljan, navodi se u Deklaraciji koja je usvojena 14. marta.

U tom kontekstu Udruženje je navelo i da su troškovi javnog tužilaštva previsoki, pristup građana pravdi nejednak i otežan, a prava oštećenog svedena na minimum, čime je i pravo na pravično suđenje ugroženo.

Udruženje takođe smatra da je Državno veće tužilaca u sadašnjem sastavu, čija je osnovna obaveza zaštita samostalnosti javnog tužilaštva, izgubilo legitimitet i poverenje velikog broja tužilaca, domaće javnosti i međunarodnih institucija i organizacija zbog učinjenih propusta u radu.

Na propuste su, kako se navodi, ukazali domaća i međunarodna stručna javnost, Poverenik za informacije od javnog značaja, Zaštitnik građana, Parlamentarna skupština Saveta Evrope, Evropska komisija i Evropski parlament.

Zbog svega navedenog, navodi se u saopštenju, Udruženje izražava zabrinutost zbog odnosa na koji se pojedini predstavnici državnih organa odnose prema javnom tužilaštvu i pravosuđu u celini, kao i prema nosiocima pravosudnih funkcija.

Ukazuje da je ne samo neprihvatljivo komentarisanje postupaka, već i da narušava poverenje javnosti u javno tužilaštvo i pravosudni sistem i ugrožava vladavinu prava.

Podseća i da su svi državni organi dužni da postupaju savesno i odgovorno, u okviru zakonom propisanih nadležnosti, ali i da omoguće drugim državnim organima vršenje njihovih nadležnosti.

Broj komentara: 2

Pedja  17. 03. 2015. | 20:33
Tužilaštvo je dotaklo dno pod Vučićevim režimom. Ovakvo otvoreno služenje režimu, sramotna hapšenja i optuženja po nalogu vladajuće stranke, to nije viđeno ni u Miloševićevo vreme. Niko ne treba da sumnja da će svi koji su na ovaj način služili režimu i tako kršili zakon odgovarati kad za to dođe vreme.
realista  18. 03. 2015. | 18:38
Severna Koreja nam polako postaje uzor demokratije i pravne sigurnosti !