Srbija još strada od kasetne municije, a ne potpisuje konvenciju o zabrani

M. Ristović

31. 01. 2015. u 19:01

Konvenciju o kasetnoj municiji do sada je potpisalo 115 zemalja, a ratifikovalo njih 86. Potpisom bi dobili od razvijenih zemalja pomoć za dekontaminaciju

Србија још страда од касетне муниције, а не потписује конвенцију о забрани

Kasetne bombe i dalje predstavljaju opasnost za građane Srbije

NIŠ - Srbija je jedina država u regionu koja još nije pristupila Konvenciji o zabrani kasetne municije, iako je i sama žrtva te vrste naoružanja. Konvenciju o kasetnoj municiji do sada je potpisalo 115 zemalja, a ratifikovalo njih 86, podsetili su predstavnici udruženja "Akcija i pomoć" na tribini organizovanoj na Pravnom fakultetu u Nišu.

Kasetne bombe i dalje predstavljaju opasnost za građane Srbije, a incijativa da naša zemlja postane "odgovorna država" potekla je iz Niša, u kome je maja, ratne 1999. samo u jednom danu od ovih NATO projektila poginulo 15, a ranjeno više od 50 ljudi.

Predsednik udruženja "Akcija i pomoć" Slađan Vučković, koji je i sam žrtva kasetne municije, kaže da je neophodno da država što pre pristupi Konvenciji o kasetnoj municiji, jer bi tada dobili od razvijenih zemalja potpisnica pomoć za dekontaminaciju.

- Radi se o oružju koje može da eksplodira i desetinama godina nakon bombardovanja - ističe Vučković. - Među indirektnim žrtvama nalaze se porodice, koje se zajedno sa svojim članovima koji su stradali od kasetnih bombi nose sa svim problemima, finansijskim i psihološkim.

Vučković negira tvrdnje proizvođača da su kasetne bombe "precizne". Navodi da su Nišlije mogle da se uvere u obrnuto u vreme NATO bombardovanja, kada su avioni gađali aerodrom, a bombe se raspršile po stambenom naselju Duvanište, udaljenom više kilometara.

- Sve kasetne bombe imaju pijezo kristal, koji može da se aktivira uz pomoć statičkog elektriciteta koji ima svaki čovek ili životinja - veli Vučković. - Takođe, ove bombe imaju različite upaljače koji se aktiviraju na svetlost, temperaturu, potres što znači da zaostala kasetna bomba može da eksplodira ne samo kada se nagazi, već i kada pored nje prođete, ili je obasja prvo sunce posle noći u kojoj je bačena.

INTERES DRŽAVE

PROFESOR Pravnog fakulteta u Nišu Nebojša Raičević ocenjuje da ne postoje pravne prepreke da Srbija pristupi Konvenciji koja je na snazi od 1. avgusta 2010. godine.

- Osnovno pitanje oko pristupanja Konvenciji je interes države - ističe Račević. - Naša država mora da odluči da li bi joj to bilo od koristi ili ne.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (7)

Dragan

31.01.2015. 19:54

zanimljivo kako se nekinovde brinu o toj municiji ali u slucaju nekig , nedaj boze rata , to moze da bude jedina mogucnost da se na tlu uspesno branimo. uostalom NATO nas je tukao tim oruzijem zar ne zasto bi nama nesto bilo sveto sto nasim mogucim agresorima nije.???!!

Grada

31.01.2015. 20:59

Kada potpisemo konvenciju moramo da se odreknemo od proizvodnje I prodaje a to znaci jos 10% manje plate I penzije.

daca

31.01.2015. 21:12

Da ste citali Konvenciju i da se imalo razumete u problematiku, ne biste postavljali ovakva pitanja Srbiji. Mozda je osnovno pitanje zasto nam prvo nisu pomogli, a mogli su, pa nam zatim ponudili da pristupimo?! Siroko pitanje i za dublju analizu.

Centar

01.02.2015. 00:34

A zasto te razvijene zemlje nisu pristupile toj istoj konvenciji? Zato sto zele da nastave da proizvode i agresivno koriste ta zabranjena oruzja. Bitno je da se oni naivni odreknu odbrambeniog oruzja kao sto su mine, da bi ih natisti lakse okupirali.

vox

01.02.2015. 08:14

Srbija nije stradala od svoje kasetne municije. I zašto bi potpisala ako NATO neće?

Pilot

01.02.2015. 08:42

Kakva glupost !!! Pa zar mislite da će se najjače svetske sile odreći ovog naoružanja?

Dejan Loncar

01.02.2015. 09:01

Pa neka prvo potpisu konveciju amerikanci koji su bacali te kasetne bombe na nas. pa cemo onda mi. u slucaju masovnog pesadijskog napada to oruzje nas jedino moze odbraniti i bilo je jedan od razloga sto nas nisu kopneno napali zbog mogucih ogromnih ljudskih gubitaka.