Priboj : Značajna arheološka otkrića iz više perioda

6
230

Priboj – Arheološki timovi iz Beograda i Priboja su tokom istraživanja na području Pribojske Banje došli do niza značajnih otkrića iz doba dinastije Nemanjića, ali i starijih istorijskih perioda na tim prostorima.

Tim Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture obavio je arheološka istraživanja na lokaciji manastira Sveti Nikola, kojeg je Sava Nemanjić 1219. godine proglasio sjedištem episkopije Srpske pravoslavne crkve, jedne od najstarijih u dugoj istoriji SPC. Istraživanja su započeta prošle godine, kada je iskopan i obnovljen dio ogradnog zida koji je podignut u 14. vijeku. Arheolozi su u nastavku rada na toj lokaciji uklonili debele naslage zemlje i šuta ispod kojih su pronašli arhitektonske ostatke velikih zidanih objekata, urušenih u velikom požaru tokom srednjeg vijeka.

Sačuvani tragovi manastira Svetog Nikole Dabarskog, koji su istraživani na južnoj padini izvan ogradnog zida iz 14. vijeka, pripadaju utvrđenom gradu kojeg je čuveni arapski putopisac Idrizi opisao i unio u svoju kartu sveta 1154. godine kao mali grad Banja na reci Lim – istakla je Marina Bunardžić, šef stručnog tima iz Beograda. Ona je podsjetila da je upravo pored tog drevnog manastira još prije nekoliko decenija otkrivena izuzetno bogata riznica zlatnog i srebrnog posuđa, nakita i drugih dragocenosti, koje su izložene u posebnoj manastirskoj odaji. Navodeći da su ovogodišnji radovi bili usmjereni na otkrivanje arhitektonskih ostataka i tragova kulture iz starijih perioda, Bunardžić je najavila nastavak procesa iskopavanja i restauracije naredne godine.

U ataru sela Kratovo, u blizini Pribojske Banje, arheološki tim Zavičajnog muzeja u Priboju obavio je iskopavanje humke iz gvozdenog doba, za koju je ustanovljeno da je bila kolektivna praistorijska grobnica. Istraživanje na 14 grobnih mesta je rezultiralo značajnim otkrićima, jer lokacija obiluje bogatim nalazima ratničke opreme i nakita – istakao je Savo Derikonjić, direktor muzeja u Priboju i šef arheološkog tima. On je podsjetio da Rutoško-kratovska dolina već milenijumima predstavlja važan pravac putnih komunikacija. Time se objašnjava bogatstvo tragova različitih kultura u vrlo velikom vremenskom razdoblju, od neolita pa do srednjeg vijeka – ukazao je Derikonjić. Najavljujući da će iskopavanja biti nastavljena i sledeće godine, on je dodao da arheolozi očekuju brojna nova otkrića. Derikonjić je podsetio i da je u julu potpisan sporazum o saradnji izmedju Instituta za arheologiju Univerzitetskog koledža u Londonu i narodnih muzeja u Beogradu, Priboju i Prokuplju o istraživanjima na lokalitetima Belovode, Pločnik i Jarmovac. Na tim mjestima su pronađeni najraniji tragovi o početku metalurgije u Evropi, koji potiču iz perioda od prije čak sedam milenijuma.

(glassrbije)


Sandžak PRESS pratite putem Facebook | Twitter | Android| iPhone

Stavovi iznešeni u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.
Komentari su vlastita mišljenja autora i redakcija zadržava pravo brisanja vulgarnih i uvredljivih komentara.

6 KOMENTARI

  1. vidji ovo antitijelo sa genocidnim nickom c c c c…. u 2 rijeci tvog imena si objasnio kakva ti je kultura ,psihicko stanje velika mrznja….ne znam koje si vjere al idi u dzamiju ili crkvu nadji mir…ubice te ta mrznja

  2. Jopet ce ovo rej da njihno. Ist tako povise pazara ima tvrdzava sto srbi uporno zovu tvrdzava ras.. Ali arheolog do duse posten covjek prizno da nema nikakav dokaz da je nesta srpsko ili povezano sa SPC.
    Sellam

  3. Ja sam cuo da u okolini ima i nalazista iz 14883 godine pre nove ere kada su Bosnjaci procerani i da je to bio 360ti genocid od 1522568 genocida ukupno nad njima

  4. Svasta je tu nadeno, sad se samo interpretacija treba prilagoditi svetosavskom narativu.
    .
    O pronalasku stecaka pored manastira sv nikole se cuti. To je vrlo vjerovatno bilo mjesto bosnjaka bogumila koje su nemanjici vatrom i macem odatle otjerali pa onda prekrstili sve bogumilsko u svetosavsko. Isti proces koji se i dans sprovodi u okupiranim djelovima bosne.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.