06. novembar  2014. 10.48  | Izvor: Beta, Politika

Beograd na vodi - izolovano ostrvo u centru?

BEOGRAD -

Članovi odbora Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) za arhitekturu i urbanizam ocenili su da je nacrt prostornog plana "Beograd na vodi" potrebno izmeniti, jer će u protivnom to biti izolovano ostrvo, teško pristupačno i jedva prohodno, preneo je danas list Politika.

Taj beogradski dnevnik naveo da je da je odbor SANU primedbe na nacrt prostornog plana izneo na 22 stranice i dostavio ih Republičkoj agenciji za prostorno planiranje.

Kako su ocenili članovi odbora, ako se nacrt plana ne izmeni, "Beograd na vodi" ostaće izolovano ostrvo u centru prestonice, teško pristupačno i jedva prohodno, koje će izazvati saobraćajne probleme i u drugim delovima grada.

Stambeni i poslovni prostor visoke klase biće prenaseljen, sa ozbiljnim ekološkim i socijalnim posledicama. Manje i srednje trgovine biće ugrožene izgradnjom džinovskog tržnog centra.

Jedna od primedaba je i da u kompleksu nema dovoljno parkova i trgova, a nije najsrećnije rešen ni prilaz reci za šetače.

Uz to, konstatuje se da će "Beograd na vodi", zbog kule od 220 metara i solitera do 100 metara visine, biti ogroman zid stereotipne arhitekture koji će zakloniti istorijska znamenja grada, od Spomenika pobedniku preko Terazija do Hrama Svetog Save.

"Neki objekti u priobalju nadvisuju Terazijski plato za 58 metara. Vrh kule je na nadmorskoj visini od 295 metara, dok je Palata Albanija na 167, Beograđanka dostiže 214, a krst Svetosavskog hrama je na 216 metara. Kula 'Beograda na vodi', dakle, premašuje najviše tačke u panorami grada za 80 do 128 metara", naveo je odbor SANU, kojim je rukovodio akademik arhitekta Milan Lojanica.

 

Mreža saobraćajnica u budućem kompleksu nije dovoljna za predviđenih 17.700 stanovnika, a problemi će nastati i u zonama grada koje će se graničiti s "Beogradom na vodi".

Članovi Odbora naveli su da je neophodan novi most kojim bi se Sava premostila po sredini kompleksa. Gradsko-regionalna železnica je izbačena, umesto da bude spojena s dunavskim pružnim koridorom, a nije predviđena ni metro stanica. Rečni saobraćaj se u planu ne spominje, kao ni pristanište za putničke brodove.

Parkovi su odvojeni od reke i nema ih dovoljno. U nacrtu plana je navedeno da se zelene površine prostiru na 24 hektara, ali zato što su uračunate i ledine na levoj obali Save, gde se ništa neće graditi i koja, naveo je odbor SANU, uopšte nije povezana sa "Beogradom na vodi".

Takvo "knjigovodstvo" se, prema oceni akademika, ne može smatrati korektnim.

Odbor je naveo da nepreciznosti ima i u finansijskom delu plana - infrastrukturno opremanje zemljišta potpuno je izostavljeno, a pretpostavljeni prihodi su beznačajno mali u odnosu na neminovna ulaganja u pripremu zemljišta.

"Pitanje zemljišta i njegovog statusa prenebregnuto je u planu. Nije prikazana njegova vrednost, kao ni dobit i troškovi", naveo je Odbor i dodao da je nejasno gde će se, s obzirom na ekonomske prilike, naći kupci za poslovne lokale i 6.128 stanova prosečne veličine od 170 kvadrata.

Odbor SANU je naveo da planu nedostaje analiza ekonomsko-društvene opravdanosti projekta i da je osnovno pitanje kakvu će korist od svega imati Srbija ili Beograd, a koje troškove mora i može da podnese.

Radnom grupom koja je pripremila dokument o "Beogradu na vodi" rukovodio je Milan Lojanica, a članovi su bili magistar arhitekture Miodrag Ferenčak, profesor Borislav Stojkov i profesor Ratomir Vračarević.

U toku rada oni su se konsultovali sa Odeljenjem Likovne i muzičke umetnosti SANU, Odeljenjem za građevinarstvo inženjerske akademije Srbije, predstavnicima Akademije arhitekata Srbije i strukovnih asocijacija inženjera, tehničara, arhitekata i urbanista Srbije, prenela je Politika.

Broj komentara: 7

Građanin  06. 11. 2014. | 12:29
Vučić zna bolje od svih njih zajedno. Vučić je najpametniji - i tišina tamo!
realista  06. 11. 2014. | 12:48
Tipicno sibicarenje !
ElChe  06. 11. 2014. | 13:35
Dzaba vi pricate moji akademici...
stranac  06. 11. 2014. | 14:04
Ljudi dali se vi salite ? Pa gde je novac za tu glupost,ko ce bre da
donese pare i baci u srpsku jamu bezdanicu? Dali vi to naglas
SANJATE??? Drzava vam je pred BANKROTOM dajte molim vas
uozbiljite se!!!!!
маршал  06. 11. 2014. | 14:24
Рачунају зелене површине Новог Београда како би подигли процент зелених повшина Београда и то на води. Генијално. Та што стати на том, урачунати и зелене делове Земуна, а може и Панчева.
Mitar  06. 11. 2014. | 15:55
Još jedna od silnih promašaja našeg vizionara.Medjtim dobro je,jer je taj promašaj još uvijek u zamisli.A u stvari od toga i neće biti ništa.Oni umotani prijatelji su samo igrali u predizbornoj kampanji,a posle ih nema ni od korova.A sve i da hoće da ulože pare i počnu sa izgradnjom prvo treba razrešiti imovinsko pravne odnose u tom rejonu i pripremiti zemljišta.Da bi to uradili potrebno je Beogradu narednih 10 godina.Beograd trenutno nije u stanju da organizuju gradski sasobraćaj.Umanjili su broj autobusa,a uveli su povećan broj minibusa.To znači preko povećane cene karata deremo narod da bi imali kintu da kupimo gorivo.E kako da sad taj grad ostvari pripremu ovog rejona za gradnju ovog džumbusa.A najviše ma oduševljava ova džamija,najveća na Balkanu,koju će ovi "prijatelji!" podići na sred Beograda.
Daljsi  07. 11. 2014. | 05:38
Valja gospodi ministrima da ispostave svoje domete onome 'odgore' kako bi dobili svoje plate. Mnogo mi bre lice (svi oni zajedno) na junaka romana Miguela de Servantesa.Jedni planiraju ovo,drugi ubijaju belu kugu sa (mozda) cetrdesetak trosnih seoskih kuca, treci vec prosiruju administraciju kako bi dobili bitku protiv sive ekonomije, ....
Poenta ovog clanka je da se gradjanima da do znanja da i u vodi do grla moze dugo i lepo da se zivi.