Pakrac: Ustoličen novi episkop slavonski Jovan

M. Filipović

13. 09. 2014. u 20:04

Patrijarh srpski Irinej pozvao pakračke Srbe da istraju i izdrže teška vremena

PAKRAC - Njegova svetost patrijarh srpski Irinej u subotu je, na Sabor Svetih novomučenika jasenovačkih, u hramu Svete Trojice u Pakracu, u prisustvu najviših zvaničnika Srpske i Srbije, u tron episkopa slavonskih uveo vladiku lipljanskog Jovana, vikarnog episkopa patrijarha srpskog.

Ustoličenjem novog episkopa vraćena je nada malobrojnim pakračkim i slavonskim Srbima, koji su u istoriji nebrojno puta stradali i ispaštali, da za njih dolaze neka bolja vremena.

Sa dolaskom vladike došlo je vreme obnove u ratu uništenih i spaljenih hramova i domova u ovoj, kako je patrijarh nazvao, stradalničkoj eparhiji, u kojoj je hrvatska vojska počinila etnički i duhovni genocid!

- Eparhija slavonska je mučenička i stradalnička. Narod ove eparhije je kroz istoriju proterivan i ubijan. Ovde je ubijeno 19.000 srpske dece. Molimo se danas za sve jasenovačke i nedužne žrtave iz proteklog rata. Ovde su uništene i spaljene mnoge svetinje, ali život nije. Vladika će pomoći da ovo što je spaljeno i uništeno ponovo obnovimo - poručio je patrijarh srpski Irinej posle ustoličenja 26 episkopa slavonskog.

Dolazak novog episkopa je početak temeljne duhovne obnove Eparhije slavonske koja je stara tri veka.

- Srbi su na ovom području masovno stradali od ‘41. do 45, kao i od ‘91. do ‘95. Ovde je život mnogo puta uništavan, ali nikada nije uništen. Pakrački i slavonski Srbi nose svoj krst. Od danas će to nošenje krsta izgledati drugačije! Obnovićemo hramove i eparhiju - poručio je vladika Jovan. - Ohrabren sam kad vidim prepun hram u Pakracu u kome je započeta obnova.

Pravoslavni vernici iz Srpske, Srbije, Hrvatske, Crne Gore i dijaspore od jutra su pristizali pakračkom hramu. Na hramu ispucali vanjski zidovi od oštećenja u ratu. Unutrašnjost crkve bez fresaka. Zidine okrečene u belo. U toku je obnova svetinje koja je prvi put bila uništena u Drugom svetskom ratu. Spaljena je i u proteklom ratu.

Preko puta hrama zidine uništenog vladičinog dvora. Ruševine na sve strane. Spaljeni crkveni objekti oko hrama. Ipak, vernici okupljeni u i oko svetinje. Mole se za sve ubijene pakračke Srbe. Oko 285 ih je ubijeno u akciji hrvatske vojske „Bljesak“, a 15.000 ih je tada proterano sa vekovnih ognjišta.

Sada u Pakracu živi svega 1.300 Srba. Nacionalna su manjina. Položaj pakračkih Srba je veoma težak. Uglavnom je reč o starijim i nezaposlenim ljudima. Slika malobrojnih pakračkih Srba zapravo je slika stanja ukupne srpske populacije u Hrvatskoj. U ovoj zemlji pre rata je živelo oko 580.000 Srba, a sada ih ima oko 180.000.

Paroh pakrački Luka Bosanac kaže, za „Novosti“, da je hram bio spaljen do temelja, a da je uništena i čuvena biblioteka eparhije slavonske. On tvrdi da je na području eparhije proveden pravi duhovni genocid u proteklom ratu. To se, kaže, posebno odrazilo na masovni odlazak Srba.

- Žalosni smo zbog podatka da na 55 umrlih imamo samo jedno kršteno dete - kaže Bosanac.

Pakračanka Dušanka Vučenović kaže da je teško biti Srbin u ovom gradu.

- Živim od minimalnih primanja. Institucije ne vode računa o nama. Čak smo bili i fizički napadnuti. Nadamo se da će sa dolaskom novog episkopa doći neko bolje vreme - kazala je ona.

Svečanost je pakračkim Srbima, barem na trenutak, vratila nadu. Patrijarh srpski Irinej pozvao ih je da istraju i izdrže teška vremena.

- Osvanuo je najlepši dan u poslednjih pedeset godina. Pred vladikom Jovanom je veliki posao. Treba obnoviti hramove, sabrati vernike i širiti pravoslavnu veru. Ovoj svetoj liturgiji nismo prisustvovali samo mi, već i duše hiljada umorenih nedužnih Srba u Jasenovcu i celoj Slavoniji - rekao je patrijarh Irinej.

Poglavar SPC pozvao je braću hrišćane da pomognu da zaživi povratak Srba u Slavoniji.

- Mnogi ljudi danas žive daleko od svoje crkve, grobalja, svojih domova. Pozivam hrišćansku braću po Jevanđelju da pokažu dobru volju i pomognu da se ovde razvije suživot - rekao je patrijarh srpski.

Život, vera i nada vraćeni su u Eparhiju slavonsku.


BIOGRAFIJA NOVOUSTOLIČENOG EPISKOPA SLAVONSKOG JOVANA

Episkop Jovan (Ćulibrk) je rođen 16. aprila 1965. godine u Zenici. Osnovnu školu i gimnaziju završio je u (Bosanskoj) Gradišci. Južnoslovenske jezike i književnosti studirao na univerzitetima u Banjaluci i Zagrebu, gde je diplomirao na Katedri za stilistiku radom o Milošu Crnjanskom, za koji je dobio Brankovu nagradu „Matice srpske“ 1991. godine.

Teologiju je studirao na Pravoslavnim bogoslovskim fakultetima u Beogradu i u Srbinju. Magistarske studije iz jevrejske kulture pohađao je u Spomen-ustanovi Jad Vašem i na Jevrejskom univerzitetu u Jerusalimu.

Magistarski rad je odbranio kod dr Davida Bankira, šefa Međunarodnog instituta za proučavanje Holokausta u Jad Vašemu. Trenutno priprema doktorat iz iste oblasti sa dr Joavom Gelberom.

Govori engleski, ruski i hebrejski, služi se nemačkim, grčkim i sa nekoliko slovenskih jezika.

Kao iskušenik bio je od 1991. godine u manastiru Savina, a 1992. prešao u Cetinjski manastir, gde je zamonašen uoči Ivanjdana 1993. godine.

Od 1993. do 2003. godine predavao je književnost, srpski i slovenski jezik te opštu istoriju i bio sekretar Bogoslovije Svetog Petra Cetinjskog na Cetinju.

Član je Komisije Svetog Arhijerejskog Sinoda za prevod Starog zaveta. Član je Odbora za Kosovo i Metohiju Sabora SPC.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

4c

14.09.2014. 08:27

Lijep clanak,ljepo sastavljen.Puno price,malo nade i djela..........................prekasno,prekasno.