• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić: EU bi mogla da više parama podrži kandidate

Izvor MONDO/Agencije

Bilo bi bilo obostrano korisno da Evropska unija jače ekonomski i finansijski podrži zemlje Balkana tokom procesa pristupanja Uniji, rekao je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić na Strateškom forumu na Bledu.

Održavanjem panela o regionalnoj saradnji na području zapadnog Balkana večeras je na Bledu završen dvodnevni Bledski strateški forum, koji je ove godine okupio više od 500 učesnika iz 65 zemalja i međunarodnih ustanova.

Saradnju na području jugoistočne Europe potrebno je jačati, kao i međusobno poverenje, a perspektiva članstva u EU za sve države u jugoistočnoj Evropi predstavlja za to odličan okvir, zaključili su  učesnici panel rasprave o regionalnoj saradnji na Balkanu na strateškom forumu na Bledu, navodi HINA.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je da je evropska perspektiva zemalja zapadnog Balkana suštinski uticala na unapređenje regionalne saradnje i rešavanje otvorenih pitanja dijalogom.

Dačić je istakao da ohrabruju uveravanja partnera iz Hrvatske da nerešenim bilateralnim pitanjima neće blokirati niti uslovljavati susede na njihovom putu ka Evropskoj uniji i da će biti među najglasnijim pristalicama nastavka proširenja Unije.

"Svesni smo da nam predstoji težak reformski period, ali isto tako mogu sa zadovoljstvom da konstatujem da je Srbija napravila veliki napredak u brojnim oblastima, kao što su borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, pravosuđe, kao i na planu unapređivanja ljudskih i manjinskih prava", rekao je Dačić.

Šef srpske diplomatije podvukao je da je evropska perspektiva ključni faktor koji je omogućio uspeh dijaloga Beograda i Prištine, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Srbije.

On je ponovio da je punopravno članstvo u Evropskoj uniji prioritet Vlade Srbije, koja je opredeljena da okonča pristupne pregovore do kraja svog mandata 2018. godine.

Dačić je rekao da je potrebno da Evropska unija, uprkos problemima sa kojima se sama suočava, pokaže adekvatnu fleksibilnost za specifičnosti regiona zapadnog Balkana i da ne dozvoli da pitanje daljeg proširenja Unije bude zapostavljeno.

Kako prenosi Hina, Dačić je u šaljivom tonu, u ime čitavog regiona, "zapretio" EU da će zemlje s ovog područja tražiti da postanu članice SAD ako ih ne primi EU i rekao je da je zaostajanje zemalja tom području u odnosu na države iz nekadašnjeg "komunističkog" bloka zabrinjavajuće.

Potpredsednica hrvatske vlade i ministarka spoljnjih i evropskih poslova Vesna Pusić je rekla da se odavno zalaže za jačanje regionalne saradnje i da je to bio njen stav i u vreme kada su rezerve prema toj politici imale mnoge susedne zemljem, kao i da perspektiva članstva u EU predstavlja odličan okvir za jačanje takve politike i jačanje privrednih i drugih odnosa.

"Čitav projekat EU je za regionalnu saradnju odlična stvar, jer nema nijedne države koja bi rekla mi smo protiv članstva u Uniji. Zato je na tome moguće graditi uspešnu regionalnu saradnju", rekla je Pusić, dodavši da je u nacionalnom interesu Hrvatske da sve susedne zemlje  postanu članice Evropske unije, prenosi Hina.

Bivši srpski ministar spoljnjih poslova Goran Svilanović izjavioje da će ulazak preostalih država na Balkanu u EU biti dugotrajan i specifičan u odnosu na primanje Slovenije i Hrvatske, a da stvari može pospešiti i regionalna saradnja.

"To će biti specifičan proces jer su to države sa specifičnim problemima", kazao je Svilanović. On je posebno upozorio na problem niskog BDP u tim zemljama zbog čega se pojavljuje problem i uostvarenju infrastrukturnih projekata koji su regionalno usmereni,
ali nemaju finansijsku pomoć.

Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Incko rekao je da BiH ima bogatu kulturu i razvojne šanse, ali da će mladi u 70 odsto slučajeva napustiti BiH ako u njoj ne budu videli perspektivu i ako se ne poboljša privredno stanje i ne uvede poštovanje vladavine prava.

U panel raspravi o stanju u jugoistočnoj Europi učestvovao je i Hojt Ji, zamenik američkog državnog sekretara za evropske i evroazijske poslove, koji je istakao da bi zemlje u tom delu Europe morale bitijasno suočene i sa posledicama ukoliko se ne budu držele načela dogovorene saradnje.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Predrag 67

Ne zovu nas u EU da nam nešto daju, već da nam uzmu i to malo što imamo.

tole

i taj ši.tarski s..ad svilanović se pita za nešto i on sad kad ga cia uvalila u organizaciju da bi ta uš na dugom štapu obećavala srbiji ulazak u rajh... Mi tamo ne želimo i te gazde nam ne trebaju..

special image