Zbog greške 200 policajaca penziju čeka šest meseci

J. Ž. Skenderija

01. 09. 2014. u 18:30

Oko 200 bivših policajaca sa Kosova i Metohije, penzionisanih uredbom Vlade Srbije iz decembra 2013. godine, već nekoliko meseci žive bez primanja

OKO 200 bivših policajaca sa Kosova i Metohije, penzionisanih uredbom Vlade Srbije iz decembra 2013. godine, već nekoliko meseci žive bez primanja. Za sve to vreme oni nisu dobili ni objašnjenje zašto su izuzeti sa spiska za isplatu.

Briselskim sporazumom definisano je da Srbija ne sme da ima pripadnike policije na teritoriji Kosova. Njih 1.200 je tom prilikom penzionisano. Međutim, dve stotine njih iz Policijske uprave Gnjilane ni posle nekoliko meseci nisu primili ni dinara, dok ostali, zbog žalbe koju su uputili Upravnom sudu, primaju do okončanja postupka penziju u vrednosti od 60 odsto plate.

- Jedino objašnjenje koje smo do sada dobili je da iz naše policijske uprave dokumentacija nije na vreme prosleđena i da smo zbog toga ostali bez primanja - kaže Predrag Đorđević, predsednik Samostalnog sindikata policije.

U PIO fondu objašnjavaju da ne postoji situacija u kojoj oni mogu da odbiju isplatu penzionerima nešto što im po zakonu pripada.

- Ovde se ne radi o bilo kakvom odbijanju Fonda - kažu u PIO. - Mi smo donosili rešenja i uredno isplaćujemo penzije za sve policajce po pomenutoj Uredbi Vlade, a na osnovu spiskova koje nam dostavlja MUP. Odgovorno tvrdimo da smo apsolutno ažurni u postupanju po ovoj Uredbi, a 198 zahteva koje smo dobili uz spisak od 25. avgusta su u postupku donošenja rešenja.

Penzionisani policajci su se, kako tvrde, najpre žalili Vladi Srbije, a kada ih je ona odbila oni su prinudno penzionisani. Nadaju se da će Upravni sud, kome su se obratili, presuditi ipak u njihovu korist. Sud ima rok od dve godine da donese presudu.


SAMO PRIJAVLjENI NA KOSOVU

Briselskim sporazumom je dogovoreno da Srbija neće imati policajce koji su zaposleni na Kosovu, što je detaljnije utvrđeno i uredbom Vlade iz decembra 2013. godine. Interesantno je da su svi oni su još od Kumanovskog sporazuma radili u Srbiji, a na Kosovu su samo bili prijavljeni.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (6)

Mira

02.09.2014. 00:44

Samo sest meseci cekaju na penziju? Ja sam pre mesec dana dobila resenje za penziju posle 8 meseci cekanja a sve sam godine staza (puni radni staz) imala upisano. Jedna sluzbenica u PIO fondu je drzala moj predmet 5 meseci nije ga pipnula,onda je bio taj njihov strajk,pa onda je ova sluzbenica donela resenje pa je u tom resenju nesto pogresila pa joj je ta njihova unutrasnja kontrola vratila resenje,pa je onda moj predmet dobila druga sluzbenica u rad i evo posle 8 meseci konacno dobih resenje.

Činjenice

02.09.2014. 10:17

Nije u radu da im toliko kasni ali ne brinem ja za njih toliko,pogotovo što su policajci sa prostora KiM. Zaradili su oni dole puno,toliko puno da se između ostalog zbog toga više mi nikada nećemo vratiti tamo !

mitrovic d ilija

02.09.2014. 11:11

pomoz bog ministre i bivši ministri prijava boravka za policajce ne važi. a za gradjane obavezna- to se zove bezobrazluk

Sram ih bilo

02.09.2014. 14:10

A zbog njihovih grešaka,mita i korupcije,reketa koji su sprovodili dole mi smo i proterani sa KiM.Njihove kolege koje sada rade u Srbiji su nam doneli baš lepe i pomenute manire jer imali su od koga i da nauče.Ne postoji deo vlasti u kojima ih nema gde u svojim zatvorenim krugovima rade šta hoće !

Niko

02.09.2014. 17:30

Kosovo I Metohija je proglasila jednostranu nezavisnost...tako da sta ima Srbija sa time? I onako nista ne placaju ni struju ni telefon niti bilo sta nasoj zemlji