28. avgust  2014. 10.04  | Izvor: FoNet,Danas

Pajtić: Vučić pokoran pred svetom, a kod kuće tera na pokornost

BEOGRAD -

Politika Aleksandra Vučića nije dobra politika zato što je pred svetom pokoran, a kod kuće građane tera na pokornost, ocenio je u autorskom tekstu u dnevniku Danas lider Demokratske stranke Bojan Pajtić i postavio pitanje premijeru Srbije "kada će prestati da ponižava državu i građane".

Pajtić navodi da je "premijer na aide-memoire Evropske unije reagovao burnije nego Nikola Pašić na telegram austrougarske vlade. Sazvao je konferenciju za štampu na kojoj je novinare i javnost Srbije podvrgao dugotrajnom "ja pa ja" tretmanu, koji se na koncu mogao svesti na samo jednu rečenicu - Vlada Srbije neće dodatno stimulisati izvoz srpskih proizvoda u Rusiju i neće Rusiji nametati sankcije. Vlada neće raditi ništa", ocenio je Pajtić.

Kako je ocenio, "jednočinka za medije bila je suvišna, ali je Predsedniku Vlade neko rekao da jedan aide-memoire i jedna rečenica odgovora na njega mogu da budu dobar povod za jačanje rejtinga".

Prema rečima Pajića, "problem je u tome što jačanje njegovog rejtinga postaje skupo i za državu i za narod. Cenu njegove popularnosti plaćamo dostojanstvom".

Pajtić objašnjava da je " aide-memoire neformalni dokument. Obično ga razmenjuju diplomatske delegacije kada jedna drugoj nude polaznu tačku ili nezvanične predloge tokom pregovora. Odgovarajući zvanično na nezvanični dokument, gospodin Vučić je ponizio građane Srbije, jer je očigledno računao na to da građani pojma nemaju šta je aide-memoire i koliko nivoa protokola premijer sujetom preskače".

Takođe je istakao da je "osim što je time Evropskoj uniji ubedljivo demonstrirao šta misli o građanima Srbije, on je svojim nastupom uvredio i državu. Jer na aide-memoire ozbiljna država ne odgovara konferencijom za štampu predsednika Vlade, nego činovnik u Ministarstvu spoljnih poslova pozove telefonom kolegu u Briselu. Sve iznad toga je besmisleno".

Kad je već hteo da javno progovori na temu nezahvalnog položaja naše države u evro-ruskom samokažnjavanju sankcijama i kontrasankcijama, kako Pajtić ističe, Vučić je, kao srpski premijer, zbilja imao šta da kaže.

"Ali nije smeo", piše Pajtić i podseća da je prvo, premijer mogao da naše partnere u Evropi podseti na to koliku je štetu naša država pretrpela zbog sankcija.

Treće, Vučić je mogao da istakne kako je Srbija bila unesrećena ne samo velikom štetom od sankcija i bombardovanja, pa bi umeo da obrazloži), već i poplavama.

Takvoj državi, koja je pred bankrotom i ima najveći budžetski deficit u Evropi, svaki dolar od izvoza poljoprivrednih proizvoda znači mnogo, neuporedivo više nego drugim evropskim državama čiji se proizvođači uveliko bune zbog posledica politike sankcija, ocenio je Pajtić.

Pajtić podseća da se međunarodni odnosi previše ne opterećuju moralnim načelima, a međunarodno pravo se na kraju svede na odnos snaga. To je tako,kako je rekao, otkad je sveta i veka, pa od isterivanja pravde u spoljnoj politici male države uglavnom nemaju mnogo koristi.

"Vučić je tu lekciju valjda naučio dok je izigravao smelog borca protiv EU i Amerike. Baš zato je na svojoj pres-konferenciji loše odigrao pogrešnu predstavu", konstatovao je Pajtić.

On je takođe ocenio da je evropski aide-memoire , naime, nije bio povod da se još jednom bezuslovno saglasimo s nečim, nego upravo prilika da Evropska unija građanima Srbije pokaže razumevanje za situaciju u kojoj se nalazimo i za sve što smo preživeli. Što zbog naših promašaja, što zbog tuđih pogodaka, naveo je Pajtić.

Prema njegovoj oceni, "umesto što se teatralno poklonio, gospodin Vučić je trebalo da traži malo empatije. I dobio bi je. Manje nego što je mi imamo za Evropu, a više nego što Vučić misli da kao narod zaslužujemo".

"Politika Aleksandra Vučića nije dobra politika zato što je pred svetom pokoran, a kod kuće građane tera na pokornost. Što je tamo sitniji, ovde je silniji. A narod to prepozna i kaže: dobar sluga, rđav gospodar. Zato je ovo bila priča o dostojanstvu", piše Pajtić u Danasu.

Broj komentara: 6

Kiza  28. 08. 2014. | 12:14
Sve potpisujem.
krokodokodil  28. 08. 2014. | 12:45
@Kiza pajticu odlazi,narod te ne voli!!!ds-u trebaju novi ljudi,a ne kompromitovani,stari i potroseni politicari.
19
34
marija  28. 08. 2014. | 12:52
dzabe ti je sve kada ne mozes da dobijes glasove beograda i centralne srbije.da nije bilo djilasa,ds bi bila sa tobom ispod cenzusa,jel koliko toliko beograd vas zbog djilasa izvukao
Bojan Benak   28. 08. 2014. | 13:08
lepo govori pajtic, ali samo da bi dosao na vlast... na vlasti bi se isto ponasao kao vucic, cak bi bio i jos servilniji....
Dragan  28. 08. 2014. | 13:15
Pajtić je u svom tekstu vešto izbegao da kaže da li bi Rusiji bile uvedene sankcije od strane Srbije da je, ne daj Bože, Demokratska stranka na vlasti, što je najobičnije kritizerstvo što znači kritikovanje sadašnje politike pri čemu se od strane Pajtića ne nude konkretna rešenja već se ponavljaju prazne političke floskule. Što se tiče zavođenja reda to podržava velika većina građana Srbije, a meni lično bi svaka diktatura bila draža od Pajtićeve ili Tadićeve "demo-kradije" (nije greška u kucanju) kakva je vladala u periodu 2001-2012 god kada se uništavanje firmi pljačkaškom privatizacijom, krađa i otimačina u javnim preduzećima i bogaćenje funkcionera vladajućih stranaka i pojedinaca bliskih vlasti nazivalo demokratijom.
servilnost i pokornost  28. 08. 2014. | 20:22
Da nije bilo sankcija, ratova, bombardovanja Srbije i CG, pa posle Djindjićeve smrti arčenja i razvlačenja državne imovine i bahatog trošenja novca iz državnog budžeta, da Srbiji nije bio cilj EU, pre svega zbog finansijske podrške, a zatim i da se uterala u red, jer to očigledno ne umemo sami, ne bi sada bilo ni servilnosti. To, s druge strane, ne opravdava teranje gradjana Srbije na pokornost od strane Vučićeve vlade- pretnje drakonskim novčanim kaznama (50 000 din) zbog neblagovremenog plaćanja 3.rate poreza na imovinu i sl.
Srbija se odlučila za dugo putovanje u Evropu, ali da li će tamo stići-videćemo, kao i šta ćemo time dobiti. Stvari se u svetu menjaju i meni se čini da je pre desetak godina ceo svet, pa i EU bio bolje mesto. Bilo bi najbolje biti samostalan i neutralan, ali....