Petak, 02.05.2014.

13:16

"Ešton nije bila potpuno iskrena"

Poseta Ketrin Ešton Srbiji predstavlja neuobičajeno snažan izraz podrške novoj vladi Srbije i evropskim integracijama, smatraju politički analitičari u Briselu.

Izvor: Tanjug

Default images

"Krajnje je neuobičajeno da se visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost lično pojavi u zemlji koja nije članica EU da podrži formiranje nove vlade i da se obrati Parlamentu", kaže za Tanjug Tobi Vogel, urednik briselskog nedeljnika "Juropian Vojs".

Vogel je uočio i da u svom govoru srpskim poslanicima Ešton nijednom nije izgovorila reč Kosovo, nego je isključivo pominjala Prištinu.

"To pokazuje koliko se Eštonova trudila da izađe u susret domaćinima", kaže on.

Vogel veruje da EU počinje da doživljava Srbiju kao 'ugaoni kamen' integracije Zapadnog Balkana, i konstatuje da Srbija ubrzano prestiže Crnu Goru na evropskom putu.

"Crna Gora se zbog slabih administrativnih kapaciteta trenutno suočava sa teškoćama u sprovođenju reformi, tako da joj možda odgovara da malo uđe u zavetrinu", primećuje on.

Aleksandra Stiglmajer, viša analitičarka Evropske inicijative za stabilnost (ESI), takođe smatra da Srbija dobija na značaju u Briselu.

"Imam utisak da Srbija ima snažnu podršku ne samo u Komisiji, nego i u Evropskom savetu", kaže ona i dodaje da u tome izvesnu ulogu igra i ukrajinska kriza.

"Mnogi u Briselu smatraju da je sada neophodno jače privezati uz sebe zemlje Zapadnog Balkana kako bi se sprečilo dalje širenje uticaja Rusije", rekla je Stiglmajer Tanjugu.

Ona zbog toga veruje da će pritisak iz EU da se Srbija distancira od Rusije sa vremenom rasti.

"Nisam ubeđena da je Eštonova bila potpuno iskrena kada je u Beogradu rekla da EU neće tražiti od Srbije da se opredeljuje između Moskve i Brisela", kaže ona.

Kada je reč o očekivanjima Beograda da bi Srbija mogla da završi pregovore o pridruživanju do 2020, Stiglmajer i Vogel imaju određene rezerve u vezi s takvim rokom.

"Proces pridruživanja je tehnički veoma komplikovan, tako da će uprkos najboljoj političkoj volji biti teško ispuniti sve kriterijume u tom roku", ukazuje Vogel, dok Stiglmajer primećuje da su se kriterijumi za učlanjenje pooštravali posle svakog kruga proširenja.

"Hrvatskoj je bilo znatno teže da uđe u EU nego Bugarskoj i Rumuniji, tako da očekujem da će tako biti i sa Srbijom"”, kaže ona.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

88 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Planiran državni udar? Hitna reakcija

Nemačka policija je u utorak ujutro sprovela nove racije protiv ekstremno desničarskog pokreta "građani rajha", a osumnjičeni su navodno povezani sa ranijim planom državnog udara.

13:37

11.6.2024.

1 d

Svet

Beže: Naredili su masovnu mobilizaciju

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski prokomentarisao je rastuću mobilizaciju u Ukrajini i reakciju javnosti, rekavši da Ukrajinci, ako žele da sačuvaju zemlju, moraju da je brane.

21:47

11.6.2024.

1 d

Podeli: