Najnovije vesti
Vesti Društvo
Đačke uniforme se vraćaju u modu

Đačke uniforme se vraćaju u modu

Sve više škola u Srbiji traži povratak školskih uniformi, kako bi se izbrisale podele na bogate i siromašne.

Školske uniforme su već zaživele u Dimitrovgradu
Školske uniforme su već zaživele u Dimitrovgradu
Jednaki a ipak različiti
Jednaki a ipak različiti

- Više ne želimo da se razlikujemo po tome ko ima skuplje patike ili novije farmerke - poručuju učenici gimnazije u Beloj Crkvi, poslednje u nizu škola koja je vratila školske uniforme.

Direktor Zoran Živković u tome ih potpuno podržava, a najsrećniji je, kaže, što po školi više ne viđa gole stomake, duboke dekoltee, probušene haljine i iscepane pantalone.

Đačke uniforme u modu su počele da se vraćaju pre oko tri godine. Beogradska OŠ “Aleksa Šantić” tada je prva načinila presedan i motivisala druge škole da krenu njenim putem. Pokazalo se da za uvođenje đačkih kecelja nije potrebna nikakva procedura niti dozvola Ministarstva prosvete, jer pravilnik oblačenja donosi sama škola.

Uniforme su ubrzo počele da se nose u gimnaziji u Dimitrovgradu, OŠ “Svetozar Marković” u Kragujevcu, a tražili su ih i direktori osnovnih škola u Novom Sadu. Međutim, kako je novosadska gradska uprava odbila da finansira ovaj projekat, roditelji su odbili da ga sami plate.

- I mi smo se nalazili pred istim problemom kada smo odlučili da uvedemo školske uniforme. Ipak, pokazalo se da to nije tako veliki trošak. Jedna uniforma košta 850 dinara, s tim što ih škola plaća, a učenici ih vraćaju na kraju školske godine - priča Radivoje Miljić, direktor beogradske OŠ “Aleksa Šantić”, koja je vratila tradiciju nošenja školskih uniformi.

Učenici drugog i trećeg razreda OŠ “Svetozar Marković” u Kragujevcu svoje uniforme ne daju ni za šta na svetu.

- U pitanju su majice koje na rukavima i pozadi, na mestu leđa, imaju oznaku škole. Svako odeljenje nosi različitu boju. Đaci ih toliko vole, da ih ne skidaju čak ni na ekskurzijama i ponosni su što se baš po tome razlikuju od učenika drugih škola - kaže direktorka Tatjana Marinković.

Za roditelje je uvođenje uniformi pre svega važno zbog osećaja solidarnosti koji nedostaje među decom.

- Ne vidim koliko je uvođenje uniformi veliki trošak, budući da to može biti samo šivenje školskog amblema na običnom fluorescentnom prsluku koji se može nositi par godina - smatra majka Dragana Ćorić, predsednica udruženja “Roditelj Novi Sad”.