Sporazum nije idealan, ali štiti Srbe

Dušica Radeka Đorđević

18. 04. 2014. u 21:30

Plus: Problemi se rešavaju dijalogom, otvoren put ka Evropskoj uniji. Minus: Spora primena, tajnost, čeka se na Zajednicu srpskih opština

PARAFIRAN je pre godinu, proglašen istorijskim dostignućem, a njegovi potpisnici svrstani u red kandidata dostojnih Nobelove nagrade za mir. Sprovođenje Briselskog sporazuma Beograda i Prištine o normalizaciji odnosa slovilo je za „uslov svih uslova“ za početak pregovora Srbije o članstvu sa Evropskom unijom, za „pokaznu vežbu kako rešavati konflikte“, ali je taj isti dokument okvalifikovan i kao „čista predaja“ srpske teritorije.

Najznačajniji deo Briselskog sporazuma za Srbiju je formiranje Zajednice srpskih opština i oko njenog statuta i nadležnosti koplja će se tek lomiti.

Prema rečima ministra za KiM Aleksandra Vulina, sve na šta se Srbija obavezala Briselskim sporazumom je i sprovedeno, a ZSO i integracija pravosuđa nisu stigli da zažive jer ih Priština nije prepoznala u svojim zakonima.

Na pitanje „Novosti“ da li je protekla godina dala pokriće da se oni razočarani Briselskim sporazumom razuvere, on kaže:

- Niko od nas neće reći da je sporazum sjajan. Ali uspeli smo da zaštitimo Srbe i promenimo međunarodnu percepciju tih Srba. Svi koji su verovali da ćemo dići ruke od KiM sada vide da to nismo učinili. Odgovor na ovo pitanje je i 52 odsto podrške na izborima koaliciji koja je sprovela sporazum, dok većina stranaka koje su nas proglašavale izdajnicima na KiM nije prešla cenzus.

TROJKA PRED KOMITETOM U OSLU U PRISUSTVU šefa evropske diplomatije Ketrin Ešton, 19. aprila 2013. godine, ispod dokumenta koji je u 15 tačaka razvrstao zadatke obe strane, svoje potpise stavili su srpski premijer Ivica Dačić i predstavnik privremenih institucija na KiM Hašim Tači. Srpski i albanski kokus u Kongresu SAD poslali su u Oslo predlog da se briselskoj pregovaračkoj trojci dodeli Nobelova nagrada za mir.

Najveća dobit sporazuma, iz ugla Vladete Kostića, predsednika GI „Srpska“, jesu znatno relaksiraniji odnosi Beograda i Prištine:

- Sam kosovski politički sistem je trenutno nestabilan, pa verujem da će sve ići brže posle opštih izbora. Prvi korak ka potpunoj primeni dogovora bili su lokalni izbori, a oni vode ka kruni sporazuma: ZSO. Posle poverenja koje je „Srpska“ dobila na lokalnim izborima, na nju se iz Prištine drugačije gleda i glas Srba na KiM se jače čuje.

Samom nastavku razgovora sa kosovskim Albancima i bivši šef pregovaračkog tima u dijalogu sa Prištinom Borislav Stefanović (DS) daje „plus“ i to doživljava kao produžetak politike njegove stranke. U pozitivne efekte svrstava to što Srbija nije izolovana i probleme rešava dogovorom, ali vidi i drugu stranu medalje:

- Sporazumi o telekomunikacijama, energetici, sudstvu, civilnoj zaštiti imaju loših elemenata. Osim glavnog sporazuma u kome su opšta mesta, svi ostali dokumenti nisu dati javnosti na uvid. A razlog je što Vlada zna da to ni po čemu nije istorijski sporazum. Mi ga jesmo podržali, ali je on u suštini loš. ZSO je obećavana kao rešenje svih problema, a još je nema i očigledno je da na nju Beograd i Priština gledaju na sasvim drugačiji način.

Osvrćući se na efekte ovog dokumenta u praksi proteklih 12 meseci, Milovan Drecun, šef Odbora za KiM u prethodnom skupštinskom sazivu, kaže za „Novosti“:

- To je put posut trnjem ali se ide napred. Srbi na KiM su sigurniji, otvara im se ekonomska perspektiva, a izbegnuto je priznanje secesije jer je čitav proces statusno neutralan. Doneo je stabilnost političkih prilika u Srbiji, ojačao međunarodnu poziciju zemlje i otvorio put za sprovođenje reformi i put ka EU.

Prema mišljenju Drecuna, sporazum nije imao loših strana i zbog njega će na dobitku biti i buduće generacije Srba i Albanaca:

- Nekada smo se gledali preko nišana, a sada oružje ćuti i razgovaramo.

Aktuelna faza dijaloga trebalo bi da se zaokruži do novembra kada šefu EU diplomatije ističe mandat, ali sudeći po paleti pitanja koja čekaju svoj red na stolu, briselski razgovori, moglo bi se reći, tek hvataju zalet. „Na čekanju“ su imovina i položaj SPC, potencijalni „Brisel 2“ i „Brisel 3“.


MNOGO POZITIVNIH PROMENA

GODIŠNjICU potpisivanja Briselskog sporazuma između Beograda i Prištine evropska administracija dočekala je maksimalno okrenuta gašenju ukrajinske krize. Veliki deo napora EU usmeren je sada na istočno susedstvo, ali u sedištu Evropske službe za spoljne akcije uveravaju da za to vreme dijalog nije bio zapostavljen, da tehničke grupe rade na implementaciji i da se redovno održavaju kontakti s Beogradom i Prištinom. Ove godine održane su i tri runde, 27. januara, 12. februara i 31. marta.

- Dijalog i aprilski dogovor su doneli mnogo pozitivnih promena. Rad mora da se nastavi - izjavila je za „Novosti“ povodom godišnjice portparol visokog predstavnika Maja Kocijančič. G. Č.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (11)

Косовац

18.04.2014. 23:49

Минус: са дијалогом се наставља, не одустаје се од пута ка Европској унији. Плус: спора примена (чека се исход одмеравања снага Русије са НАТО-ом?), Срби не признају албанску власт и Заједницу српских општина као институцију нове албанске "репубљике".

Jovo s Romanije

19.04.2014. 10:47

Bez razlike što briselski sporazum ima neke manjkavosti , mora se priznati ta je u to vreme jedino bilo ispravno rešenje. U svakom slukaju ovim sporazumom Srbi na Kosovu su više dobili nego što su izgubili.

čiča

19.04.2014. 10:49

Kako štiti Srbe najbolje se vidi po tome što nema dana kad Srbi nisu napadnuti i maltretirani na na neki način, ali zato šiptari uživaju sva prava slobodnog kretanja kroz Srbiju, a iako ne uplaćuju nijedan dinar u zdrastvo Srbije leče se o trošku Srbije. Ako ovaj sporazum nije izdaja neka mi neko definiše izdaju

Lala iz Banata

19.04.2014. 11:43

Ako ne zelis politicku saradnju, da bolji ide ispred! Strategiju koju sprovodim lezi na osnovi, ljudi koji zavise od vrednosi koju politika stvara, neznaju sta znaci ta vrednost i netreba im dati, novca!

m da

19.04.2014. 12:20

Izdaja,krsenje sopstvenog ustava,nazovite mi ovo drugim imenom.Zna li neko sta pise u tom sporazumu,zasto se krije...

Mali bata

19.04.2014. 12:28

Bilo bi cudno da Brisel kao administrator pravnih pravila EU, ide protiv pravnih pravila.

Srki

19.04.2014. 12:30

Sta bi sa ocenom ustavnosti Briselskog sporazuma? Zahtev je davno podneo DSS a Slijepcevic je rekao da treba da prodje 6 meseci radi eventualne piopravke. Proslo je i tih 6 meseci a Dacic je ponovo u vladi umesto na optuzenickoj klupi a Slijepcevic je i dalje u USS i nikom nista! Cak se niko i ne buni, ukljucujuci opozicione partije

evropska opozicija

19.04.2014. 16:00

Postoji i dokumentovan dokaz da sefica pomaze sta treba da uradi i gde, prstom pokazuje, iako nije politicki korektno.

novica952

19.04.2014. 16:44

Prošla je godina dana od tog dana , dosta toga je urađeno više na papiru nego na terenu ali j ečinjenica da se nešto počelo da kreće.Protivnici rešavanja problema sa prištinom će reći da smo opet činili ustupke i da je Srbija popuštala, da smo generalno na gubitku ali nije tako.Srbija je uprkos ako neki kažu mršavom rezultatu zadržala sever Kosova pod svojom kontrolom ,izabrani su legitimni predstavnici srpskih opština i budući lideri ZSO.