Ponedeljak, 07.09.2009.

01:26

Kineski ministar odbrane u Beogradu

Ministri odbrane Srbije i Kine, Dragan Šutanovac i Liang Guangli, ocenili su da postoji niz oblasti za proširenje i do sada dobre, bilateralne vojne saradnje.

Izvor: B92

Default images

Posle 25 godina, jedan kineski ministar odbrane posetio je Srbiju. Ministar Liang Guangli sastao se sa najvišim državnim zvaničnicima Srbije sa kojima je razgovarao o vojnoj saradnji. Sa ministrom odbrane Kine razgovarali su predsednik Boris Tadić, premijer Mirko Cvetković i ministar odbrane Dragan Šutanovac.

Predsednik Srbije Boris Tadić rekao je da je Srbija veoma zainteresovana za jačanje i unapređenje ekonomskih odnosa sa Kinom i da podržava jačanje vojne i policijske saradnje i saradnju u pravosuđu, kulturi, sportu, prosveti, nauci i tehnologiji.

Ministar odbrane Dragan Šutanovac rekao je, posle razgovora sa kineskim kolegom, da je njegov dolazak veoma važna strateška poseta.

Šutanovac kaže da je u razgovoru konstatovano da su odnosi u oblasti odbrane možda i najbolji u tradicionalno dobrim odnosima dve zemlje.

"Postoji veliko interesovanje za saradnju u oblasti vojne medicine, vojnog obrazovanja i obuke, ali i vojno ekonomske i vojnonaučne saradnje", rekao je Šutanovac.

"Predložio sam jačanje saradnje između dve vojske. Kao prvo, učvršćivanje tradicionalnog prijateljstva dve zemlje i dve vojske, očuvanje prakse poseta na visokom nivou, a kao drugo obogaćivanje sadržaja saradnje. Treće, želeli bismo da povećamo obim saradnje u oblasti obučavanja kadrova", naveo je kineski ministar.

Premijer Mirko Cvetković zahvalio je Kini zbog podrške koju pruža Srbiji za očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta, i istakao da Srbija, poštujući međunarodno pravo, čvrsto podržava politiku jedinstvene Kine.

Za šta je Kina zainteresovana

Vojni analitačar Aleksandar Radić kaže za B92 da Srbija i Kina tek treba da ugovore novi niz poslova u budućnosti, pošto su u prošlosti u nekoliko navrata imali uspešnu saradnju.

“Iz prošlosti je ostalo nekoliko interesantnih ugovora – pre nekoliko godina iz Srbije je izvršen transfer tehnologije za proizvodnju municije kalibra 30 milimetara u Kinu, bilo je isporuka manje količine patrolnih čamaca iz Srbije”, navodi Radić.

“Kina ne voli da kupuje gotove proizvode iz inostranstva, to čini samo kada mora. Kini je potrebna tehnologija, ona želi da dođe do znanja koja su potrebna u nekim oblastima”, kaže on.

“Za njih je interesantno područje municije svih kalibara, od pešadijske do artiljerijske. Zainteresovani su i za eksplozive, raketna goriva, a bez obzira koliko su već daleko otišli u tim oblastima, to su ipak teme koje su Kinezima uvek aktuelne", zaključuje Radić.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

14 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Gotovo je? Mediji objavili: Mrtvi su

Izraelska vojska završila tronedeljnu operaciju u istočnoj Džabaliji, na severu Pojasa Gaze i sprema nove operacije u palestinskoj enklavi. Al Džazira javlja da je IDF ubio desetine Palestinaca.

15:12

31.5.2024.

1 d

Podeli: