Jedno osvojeno poslaničko mesto omogućiće pokrivanje troškova izborne kampanje od oko 2,5 miliona dinara. To je gruba računica, s obzirom na to da još nije poznat konačan broj izbornih lista i partija koje će ući u novi saziv Skupštine Srbije. Na izborima u maju 2012. poslaničko mesto je „vredelo“ 2,8 miliona dinara.

Za finansiranje izborne kampanje, prema Zakonu o finansiranju političkih aktivnosti, stranke dobijaju 0,1 odsto rashoda republičkog budžeta, koji će u 2014. iznositi 1,112 milijardi dinara. Strankama će za kampanju pripasti 802 miliona dinara, što je manje nego 2012, kada su održani redovni parlamentarni izbori.

Novac iz budžeta za izborne kampanje raspoređuje se tako što se, od ukupne sume, 20 odsto (160,5 miliona dinara) podeli na jednake delove svim strankama čije izborne liste odobri RIK, a preostalih 80 odsto (641,9 miliona dinara) raspoređuje se proporcionalno osvojenim mandatima. Da bi se grubo izračunalo koliko „vredi“ jedan poslanik, 641,9 miliona dinara se deli na 250 mandata i dobija se cifra od oko 2.567.600 dinara po poslaniku.

Dnevni list Danas je pitao stranke koliko će para potrošiti u kampanji, ali nije dobio konkretan odgovor. Sve one računaju na novac koji će dobiti iz budžeta za kampanju, ali i na onaj koji dobijaju shodno izbornim rezultatima.

Stručnjaci su više puta upozoravali da partije moraju da budu veoma oprezne prilikom trošenja u kampanji, jer bez obzira na istraživanja javnog mnjenja može se dogoditi ili da ne pređu cenzus ili da dobiju manje poslanika od planiranog. U tom slučaju, stranke neće imati finansijsko pokriće za utrošen novac u kampanji. Ako stranka osvoji manje mandata i dobije manje sredstava iz budžeta, postavlja se pitanje kako će utrošeni novac da vrati, pogotovo ako nema druge značajnije izvore prihoda. One će imati dugove prema državi, a javnost neće znati iz kojih izvora će ih vraćati.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari