I biznismeni na freskama

R. Dragović

02. 02. 2014. u 21:21

Sa zidova novoizgrađenih srpskih pravoslavnih hramova posmatra nas nekoliko ličnosti našeg vremena. U društvu svetitelja privrednici koji su finansirali izgradnju svetinja. Crkva se ne protivi

KTITOR pravoslavnog hrama ima pravo da bude oslikan na freskama. Društvo svetaca privilegija je retkih ličnosti koji u potpunosti finansiraju ili u velikoj meri pomognu izgradnju bogomolje. danas je sasvim prirodno na freskama videti kralja Milutina, cara Dušana ili despota Stefana, iako se zaboravlja da su svi bili savremenici izgradnje i oslikavanja svojih zadužbina.

Pitanje likova savremenih ličnosti na freskama prethodnih dana bilo je u središtu pažnje javnosti u Crnoj Gori koja se silno zabavljala otkrivanjem poznatih lica na freskopisu novosagrađenog hrama Hristovog vaskrsenja u Podgorici. U društvu svetitelja pouzdano su "identifikovani" mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, vaseljenski patrijarh Vartolomej, pokojni srpski patrijarh Pavle i ruski Aleksej Drugi, pa čak i Josip Broz Tito, Marko Miljanov...

Najviše dilema i kontroverzi, međutim, izazvao je lik koji podseća na aktuelnog premijera Crne Gore Mila Đukanovića, koji je predstavljen u društvu velikana svoga doba. Ništa manje pažnje nije izazvao ni obraz prvog čoveka crnogorskog parlamenta Ranka Krivokapića, koga su mnogi prepoznali u društvu đavola, ali i tvoraca komunizma Marksa i Engelsa.

PAVLE KAO SVETITELj LIK patrijarha srpskog Pavla našao se već u životopisu nekoliko crkava Srpske pravoslavne crkve. Blagi pogled poglavara SPC posmatra vernike u dve srpske crkve u Sidneju, ali i u Crkvi Svetog Dimitrija u Kosovskoj Mitrovici. Zanimljivo je da je u svim oslikan kao svetitelj - sa oreolom oko glave.

Nabrojane ličnosti našeg doba, međutim, sigurno nisu jedine koje su se za života našle na zidovima pravoslavnih hramova. Vođeni drevnom tradicijom, freskopisci su prethodnih godina oslikavali i likove vladara, političara pa čak i biznismena koji su pomagali izgradnju crkava.

Veliku pažnju javnosti pre nekoliko godina izazvali su poznati jagodinski biznismeni Miodrag Nikolić i Radoslav Milenković, koji su osvanuli na freskama u seoskim crkvama u Rakitovu i Majuru, čiji su ktitori. Nikolić je oslikan kako Svetom Luki daruje hram u Rakitovu, a Milenkovića za ruku drži Sveti Roman i vodi ga ka Hristu.

Istim putem dospeo je na zid crkve u selu Kotraža, nadomak Guče, poznati čačanski biznismen Milenko Kostić, zvani Kole, vlasnik firme "Auto Čačak", koji je zajedno sa porodicom prikazan u društvu njegovog svetitelja zaštitinika Svetog Nikole.

Freske biznismena, političara i uopšte javnih ličnosti redovno nailaze na oprečne komentare u javnosti. U njima mnogi vide neukus i estradnu religioznost, dok drugima ne smeta da oni koji su dali pare dobiju i mesto koje im pripada - u društvu svetitelja. Često se pritom zaboravlja da se slikanju ktitora rame uz rame sa svecima i mučenicima Crkva - ne protivi. U SPC kažu da je, iako danas izgleda neobično, freskopisanje ktitora ukorenjeno u crkvenom graditeljstvu. To je bila vekovna praksa, a darodavac ima pravo da bira da li će njegov lik biti oslikan ili ne.

- Oslikavanje ktitorovog lika ne predstavlja nikakvo čudo u tradiciji crkvenog graditeljstva - objašnjava za "Novosti" istoričar umetnosti Aleksandar Živković. - Isti postupak primenjuje se od najranijih vekova hrišćanstva. Svoje mesto uglavnom imaju u takozvanim ktitorskim kompozicijama, obično na mestima koja natkriljuju crkvene portale. Finansijeri i ličnosti zaslužne za izgradnju crkve najčešće se predstavljaju kako Gospodu, ili nekom svetitelju, predaju maketu izgrađene crkve.

Biznismen Milenko Kostić sa porodicom uz zaštitnika Svetog Nikolu

Po likovima živih ljudi na freskama među prvima je pažnju skrenula Crkva svetog kneza Lazara u Mataruškoj Banji. Njen enterijer ukrasili su i likovi tada živih episkopa, žičkog Stefana i arhimandrita Gerasima, ali i mati Jelene, tadašnje i sadašnje žičke igumanije. U Duhovnom centru "Sveti vladika Nikolaj Velimirović" u Kraljevu nalazi se freska o zaveštanju vladike, znamenitim ljudima i trenucima iz istorije, pa i o Karađorđu i Milošu. Vođe srpskih ustanaka, međutim, prikazani su - izmireni.

Paraklis krasi i freska na kojoj vladika Nikolaj Velimirović predvodi plejadu Srba - Karađorđa, kraljeve Petra i Aleksandra, vojvode Stepanovića i Mišića, Pupina, Teslu... Svi su oni okrenuti fresci Hristovog vaznesenja, osim Tesle koji je okrenut leđima jer je, prema tumačenju tvoraca ovog prikaza, izveo - samokastraciju.

Da i novija istorija ima mesto na freskama svedoči i primer iz manastira Podostrog u Mainama iznad Budve. U ovoj svetinji prikazan je Josip Broz u maršalskoj uniformi, kako ga odvlači demon u vatru pakla. U beogradskom naselju Medaković izgrađena je crkva na čijem svodu dostojanstveno stoji - đeneral Draža Mihailović. On je sastavni deo scene "Nebeska Srbija", gde mu društvo pravi plejada znamenitih Srba - od Jovana Vladimira do Desanke Maksimović.

U hramu Hristogov vaskrsenja u Podgorici našla se i slika Mila Đukanovića

UMETNICI NA ZIDOVIMA

U FRESKOPISU podgoričkog hrama Hristovog vaskrsenja pored ličnosti iz sveta religije i politike svoje mesto su zauzeli i narodu manje zanimljivi - arhitekta ove svetinje Predrag Ristić, poznatiji kao Peđa Isus, protomajstor Momčilo Stanojević, vajar Ratko Vulanović... Oni su deo zajedničke scene u kojoj po uzoru na srednjovekovnu praksu mitropolit Amfilohije Isusu Hristu predaje maketu hrama.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (13)

Lazni vernici

02.02.2014. 22:22

Imas pare i optao si grehove,jos te ture i na duvar ko fresku.Skoro sam video sliku Patrijarha Pavla,preskupa,valjda samo oni sa prljavim novcem mogu da si je priuste...

Верујући

02.02.2014. 23:37

@Lazni vernici - А ти си јел па неки "истински верник" кад се тако лако лаћаш мача?

Lazni vernici

03.02.2014. 10:29

@Lazni vernici - Ja nisam vernik,samo postujem veru svojih predaka.A kog maca se lacam,gde pominjem mac,o cemu pricas,sta haluciniras....

K.A.P.I.T.A.L.I.S.T.A. (DSS)

03.02.2014. 01:54

AAAAAAAAAAAAAA... šta je sad prosjaci, jel vam krivo, a?!?!?!

momcilo

03.02.2014. 06:27

u staro vreme , crkve su mogli graditi, kraljevske porodice I porodice veoma bliske vlasti. Vlast je bila od Boga I ove porodice su blagoslovom crkve dolazili na vlast. Danasnja vlast I biznismeni ne dolaze na vlast I do materijalnih dobara blagoslovom crkve, niti to traze, tako da danas niko nemoze biti ktitor da bi se oslikao na freskama. cak ove zene nemaju ni pokrivalo na glavi, muskarci sa kapama. najjednostavnije je objasniti kao divljanje I izivljavanje modernista ili novotaraca u SPC.

jovandeka

03.02.2014. 08:49

Sve su podredili parama.I verovanje i kanone i Crkvu i freske.Jadno,ali istinito.A što je još jadnije, novac je i kamen spoticanja i razdora unutar same Crkve.Koliko u poslednjih pet godina najvećih crkvenih velikodostojnika,episkopa,"pade" zbog srebroljublja.Oni zaboraviše i na veru i na podvizništvo i predadoše se najraskalašnijem načinu življenja.Podigoše sebi Erimtaže,pokupuvaše najskuplje džipove i ostaivše loš trag za sobom.Ono što je najsvetije,naružiše.

Deki

03.02.2014. 11:15

@jovandeka - Kada bi vernici samo znali, kakve se sve prljave radnje odigravaju u okviru pojedinih delova crkve, mislim da bi bukvalno nastao lom! Među sveštenstvom, recimo, vlada takvo rivalstvo za parohijom, da poprima mafijaške primese! Da ne pričam o drugim stvarima, još strašnijim, jer potiču od crkvenih velikodostojnika. Neka mi Bog oprosti, ali ovo je živa istina (lično sam se uverio) i ovo pišem zato što mi je veoma stalo do naše srpske pravoslavne crkve! Nažalost, mislim da se sve ovo otelo kontroli

Deki

03.02.2014. 09:47

Neki se baš trude da nas satru kao narod, jer ovo banalizije i veru i crkvu i čitavu srpsku, pravoslavnu istoriju, koja je i suština ovog naroda. Osećam se izigranim i poniženim, gde je ona čuvena poruka "napravi dobro, pa stavi pod kamen"? Da li se to uvode kaste ili staleži u našoj crkvi? Tragi-komična situacija, koja samo ukazuje na hitne promene u spc, koje se moraju desiti! Ne mogu da verujem da crkva ovo podržava...? Ko je ovde lud? Koja crkvena "služba" proverava poreklo novca?

Enfant_Terrible

03.02.2014. 10:03

Sprega izmedju popova i tajkuna oduvek postoji. Crkva sama po sebi jeste institucija koja u cilju svog opstajanja i bogacenja maksimalno zloupotrebljava veru. Ne stavljajte znak jednakosti izmedju te institucije i vere. Nemaju veze jedna sa drugom. A to pitanje "iskupljivanja grehova", to su vam gluposti.

Milojko

03.02.2014. 10:56

Šta nas u Srbiji briga šta se slika po Amfilohijevim crkvama? Nije ni za očekivati da oni budu na višem nivou od male dece - mala deca tako crtanjem izražavaju svoje frustracije i svete se. Ko uopšte veruje da se u današnje vreme može suditi po kanonima od pre dve hiljade godina? A voziti se besnim džipovima umesto jahati magarca.