NOVOSTI UŽIVO IZBORI 2024 SA LICA MESTA

Rode sleću na papiru

J. Ž. SKENDERIJA

19. 01. 2014. u 21:25

Sa politikom koja se svodila na roditeljski dodatak teško će se promeniti demografska slika. Majke troje dece imaju pravo na poseban staž od dve godine koji ne može biti uslov za penziju

GOTOVO svaka treća porodica u Srbiji živi bez potomstva. Podaci govore da muškarci kada se i odluče za produžetak loze to najčešće čine u 33. godini, a dame nešto ranije - u 28. Političari su se nataliteta setili prilikom čestitanja novogodišnjih i božićnih praznika, ali šta su konkretno uradili kako bi rode češće sletale u srpske porodice?

Iako mnogi misle da su žene koje su rodile troje dece donekle povlašćene, jer imaju prava na dve godine staža gratis, činjenice su drugačije. Prema propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju ženi se priznaje samo poseban staž u trajanju od dve godine. Međutim, te dve godine ne mogu biti uslov za sticanje penzije.

- Poseban staž je od uticaja samo prilikom utvrđivanja visine penzije i utiče na povećanje ličnog koeficijenta osiguranika - kažu u Ministarstvu rada.

Prema podacima Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike u 2013. godini opredeljeno je oko 43 milijarde dinara za finansiranje svih prava propisanih Zakonom o finansijskoj podršci porodici sa decom, što, trenutno kako tvrde, predstavlja realne budžetske mogućnosti Republike Srbije u ovom trenutku.

- U pravnom sistemu mere populacione politike propisane su Zakonom o radu i Zakonom o finansijskoj podršci porodici sa decom - kaže Marko Boberić, iz Ministarstva rada. - Naše ministarstvo bilo je predlagač Strategije podsticanja rađanja koju je Vlada donela 2008. godine. Ona sadrži osam posebnih ciljeva i oko 70 pojedinačnih mera, a krajnji cilj joj je održivi demografski razvoj Republike Srbije, odnosno stanovništvo, u kome će sledeće generacije biti iste veličine kao i postojeća.

TRUDNOĆA ČUVA POSAO IZMENAMA i dopunama Zakona o radu propisano je da se zaposlenoj koja je zasnovala radni odnos ugovorom na određeno vreme produžava rok do isteka prava na porodiljsko, odsustvo sa rada radi nege ili posebne nege deteta. Ukoliko poslodavac donese rešenje o otkazu ugovora ženama koje su u takvom položaju ono se smatra ništavnim.

Neposredno po donošenju strategije, naglašava Boberić, nastupila je svetska finansijska kriza, te ona nije mogla biti primenjena u punom obimu. Kočnica povećanju nataliteta u pravom smislu te reči je pored velikih želja, opet novac. Međutim, naš sagovornik tvrdi, da je zakonom utvrđeno da sve dame za vreme porodiljskog, odsustva sa rada radi nege ili posebne nege deteta, mogu ostvariti pun iznos naknade zarade propisane zakonom.

- Još jedna mera populacione politike sa ciljem podsticanja rađanja je roditeljski dodatak - kaže Boberić. - Majka ga može ostvariti za prvo četvoro dece po redu rođenja, uz ispunjenje zakonom propisanih uslova. Roditeljski dodatak se isplaćuje jednokratno za rođenje prvog deteta, a u 24 mesečne rate za rođenje drugog, trećeg i četvrtog.

U javnosti se, međutim, mogao čuti i predlog da ženama koje su rodile četvoro dece treba omogućiti odlazak u penziju ili bar pet godina radnog staža na poklon. U Ministarstvu rada tvrde da ovakav predlog ne bi bio u skladu sa praksom i zakonodavstvom drugih evropskih zemalja.

PAUZE ZA DOJENjE

IZMENAMA i dopunama Zakona o radu iz aprila prošle godine propisana je dužnost poslodavca da zaposlenoj ženi koja se vrati na rad pre isteka godinu dana od rođenja deteta obezbedi pravo na jednu ili više dnevnih pauza u toku dnevnog rada u ukupnom trajanju od 90 minuta, ili na skraćenje radnog vremena u trajanju od 90 minuta, kako bi mogla da doji svoje dete, ako je radno vreme zaposlene žene šest i više časova.

PROBLEM U CELOJ EVROPI

U velikom broju evropskih zemalja takođe postoji problem nataliteta. U Francuskoj se gotovo ceo vek vodi pronatalitetna politika. To znači da se iz budžeta ove zemlje izdvaja dva do tri odsto za borbu protiv bele kuge.

Majke u Francuskoj imaju pravo na redukovano, fleksibilno, klizno i polovično radno vreme, a obdaništa su uskladila radno vreme sa roditeljima čija deca borave u njima. Takođe, postoji roditeljski dodatak za porodice s jednim detetom, za mališane ometene u razvoju, za polazak deteta u školu, smanjenje saobraćajnih troškova za porodice s većim brojem dece.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

Hanibal Lektor

20.01.2014. 11:43

Kriza morala u kombinaciji sa katastrofalnom ekonomskom politikom svih vlada u poslednjih 20 godina utiče na natalitet

valkira

26.11.2015. 11:27

rodila sam cetvoro dece,predivne,zdrave dece,ali kad pomislim da treba da se vratim na posao i radim jos 25 god. a radim jako tezak i stresan posao u bolnici,muka me hvata,tako da bih rado u penziju.Znam da od toga nema nista,jer su uvek preci neki drugi,npr. Romi,koji nicim nisu zaduzili ovu zemlju,vec naprotiv,ili migranti,ili amebe...uvek je neko preci dok ne izumremo.