NOVOSTI UŽIVO IZBORI 2024 SA LICA MESTA

Zbog banalnog propusta 10 puta veća radioaktivnost đubriva

N. Subotić

01. 11. 2013. u 21:31

Za uvoz sirovine za mineralno đubrivo u Srbiju kriva - „Štamparska greška“

SIROVINA za proizvodnju mineralnog đubriva, sa nivoom radioaktivnosti koji je deset puta viši od propisanog, mesec i po dana 2009. godine je ulazila u Srbiju potpuno zakonito. Navodna štamparska greška u „Službenom glasniku“ o dozvoljenim nivoima radioaktivnosti, u vreme dok je ministar poljoprivrede bio Saša Dragin, otvorila je širom vrata sirovinama čija je radioaktivnost znatno veća od dozvoljene. Jedina svetla tačka u ovoj priči je to što naš seljak nema dovoljno para da bi koristio maksimalne količine mineralnog đubriva.

Na ovakvu slučajnu ili namernu grešku, kako objašnjava Đorđe Bugarin, sekretar Udruženja poljoprivrede Privredne komore Vojvodine, upozoravali su uvoznici gotovog mineralnog đubriva. Na taj način stizala je znatno jeftinija sirovina za proizvodnju. Cena đubriva je formirana kao da je đubrivo proizvedeno od znatno skuplje i manje radioaktivne sirovine, pa je to ugrozilo poslovanje uvoznika.

- Koliko mi je poznato, na ovaj način je u Srbiju ušlo nekoliko hiljada tona ove sirovine, ali, koliko tačno i ko je uvozio, moraće da utvrde državni organi - kaže Bugarin.

- Verujem da je cela priča oko štamparske greške, koja je kasnije ispravljena „pripremljena“ kako bi se neko rešio sirovine, a neko drugi došao do ekstraprofita. Naravno, i to je pretpostavka, koju moraju da potvrde državni organi.

Dr Petar Sekulić, iz Laboratorije za zemljište i agroekologiju, novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, objašnjava kako je „olakšavajuća okolnost“ to što se u Srbiji koristi malo mineralnih đubriva. Srbija je na začelju u Evropi po upotrebi mineralnih đubirva. U svetu, a i kod nas - krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina prošlog veka, bila je uobičajena upotreba oko 150 kilograma mineranog đubriva po hektaru, a sada se u proseku koristi oko 60 kilograma đubriva po hektaru.

BEZ PROBLEMA KONTROLA radioaktivnosti, kako napominje Bugarin, obavezna je na granici za sve što se uvozi u Srbiju.
- U slučaju sirovine, međutim, nije bilo mnogo izbora - kaže Bugarin.
- Državni organi dužni su da poštuju odrebe propisa objavljenih u „Službenom listu“, pa je zbog toga sirovina nesmetano ušla u zemlju.

- Naša laboratorija nije vezana direktno za merenje nivoa radioaktivnosti, ali poznate su nam vrednosti koje moraju da se poštuju - kaže Sekulić.

- Fosfatne sirovine za mineralno đubrivo, naravno, imaju određen nivo radioaktivnosti, a prema tom nivou, koliko mi je poznato, formira se cena sirovine. Što je taj nivo niži, cena sirovine je veća.

Prof. dr Miroslav Vesković, rektor Novosadskog univerziteta, ali i jedan od najpoznatijih stručnjaka za pitanja radioaktivnosti, objašnjava kako je laboratorija Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu radila merenja nivoa radioaktivnosti.

- Mi fizičari imamo zadatak da proveravamo, ali mi ne određujemo dozvoljene granice - kaže Vesković.

- Za ovo pitanje su zaduženi stručnjaci medicinske i poljoprivredne struke.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (7)

Deda

01.11.2013. 23:11

Miroslav Vesković a pogotovo Petar Sekuli su građanima jasno objasnili kako stvari stoje sa radioaktivnim đubrivim. Stičem utisak da po njima to može i dalje da se uvozi.

Kosta

01.11.2013. 23:43

Verujem da se radi o namernoj stamparskoj gresci. Da je zarez pomeren u drugu srtranu, ljudi koji su ucestvovali u uvozu, bi to odmah uocili.

Cherry

02.11.2013. 08:06

Nama samo fali radioaktivno djubrivo, posle osiromasenog uranijuma. Zemljo Srbijo, zar su toliko vazne pare raznim tajkunima i politicarima, cak i po cenu buduceg narastaja.

Srki

02.11.2013. 08:34

Da ki je namera ili slucajnost, mozemo samo pretpostaviti, ali steta je tu, a nju mora da nadokanadi onaj ko je ovo uradio, namerno ili slucajno, njegova stvar. Dakle, razliku u ceni da nadoknadi firma koja je to uvezla. Da vidimo kolka je bila njihova marza u ovom poslu. Iz marze je vidljivo i da li je to slucajno ili namerno.

lala

02.11.2013. 09:15

I zbog tog zarerza se neko slucajno obogatio,a neko nedaj boze slucajno razboleo!Nadam se da neko zbog toga moze makar slucajno da odgovara.

nikola

02.11.2013. 10:01

@lala - Srbija je imala srece,stamparska greska je samo jedna decimala, sta da su bili 3- 4decimale.Po obicaju niko nije nadlezan u drzavnim institucijama.