Svet

0

Romski par optužen za otmicu plavokose devojčice

Autor: AM

Izvor: Tanjug/Novi magazin

Romski par optužen za otmicu plavokose devojčice

Hristos Salis (39) i Elefterija Dimopulu (40) poslati su u pritvor, posle saslušanja u sudu u Larisi, koji ih je optužio za otmicu devojčice.

Njima preti kazna od 10 do 20 godina zatvora, ukoliko se ispostavi da su krivi, preneo je Frans pres.

Fotografije koje je danas objavila policija, prikazuju da su u romskom naselju, gde je pronađena i mala Marija, nađena i falsifikovana dokumenta, zbog čega će Salis biti posebno saslušan, sa još nekim stanovnicima naselja, koji će odgovarati i za nezakonito posedovanje oružja i trgovinu drogom, preneo je "Dejli mejl".

Par je u današnjem svedočenju pred istražznim sudijom rekao je da je njemu i njegovoj ženi devojčicu kao bebu na starateljstvo dao jedan bugarski Rom i majka devojčice koja je takođe Romkinja.

Njegov advokat rekao je da je taj romski par zatražio od grčkih vlasti da lociraju mobilni telefon koji je, kako tvrde, pripadao osobi koja je posredovala u predaji tog deteta, a koji možda pripada tom bugarskom Romu, kako bi se rasvetleo taj slučaj, prenela je grčka agencija ANA.

Nakon što je romski par izneo taj zahtev, svedočenje Roma (39), koji je imao starateljstvo nad malom Marijom, koja je pronađena da živi sa njim i njegovom ženom u grčkom gradu Farsala, prekinuto je na 15 minuta kako bi taj zahtev bio razmotren, ali je zatim nastavljeno jer po tom zahtevu nije moglo odmah da se reaguje, s obzirom da je za to potrebna naredba Sudskog saveta za prekršaje.

Agencijna ANA saznaje iz sudskih izvora da je 39-ogodišnji Rom naveo imena i bugarskog posrednika i devojčicine rođene majke kako bi oni mogli biti pronađeni i takođe potvrdio da Marijina prava majka sada živi u Grčkoj.

Kad je reč o drugoj brojnoj deci tog romskog para, Rom je ponudio da se urade DNK testovi kako bi se dokazalo da je najmanje petoro dece njegovo, a da ostala pripadaju njegovoj partnerki.

Taj sučaj je pokrenut nakon što je grčka policija tokom rutinske provere u jednom romskom naselju u Farsali ugledala plavokosu devojčicu i posumnjala da ona nije romskog porekla jer nije ličila na par koji se predstavio kao njeni roditelji.

Njihova sumnja se produbila kada je par dao protivrečne odgovore na pitanje otkuda ta devojčica sa njima i nakon neregularnosti u prijavama ostale njihove dece, s obzirom da je šestoro dece rođeno u razmaku od nekoliko meseci.

DNK analiza je na kraju potvrdila da Marija nije njihovo dete, kao što su oni tvrdili.

U humanitarnoj organizaciji "Dečji osmeh", koja je preuzela brigu o devojčici, kažu da je dete zbunjeno i u šoku zbog promene sredine.

Devojčica je, kako navode, prosila na ulicama Larise.

Advokati romskog para izjavili su kasnije da Marija, koja sada ima oko četiri godine, nije žrtva trgovine ljudima, već da ju je majka ostavila odmah po rođenju, jer nije mogla da se brine o njoj.

Nelegalno usvajanje, koje nekad podrazumeva i trgovinu decom, često je u Grčkoj, gde posrednici ponekad zarade između 15.000 i 20.000 evra po detetu.

Siromašne romske porodice u Bugarskoj, stupaju u kontakt s krijumčarima, koji im nude 3.000 evra za dečaka i 2.500 za devojčicu, piše agencija ANA.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR