Subota, 19.10.2013.

21:57

Lista zahteva ZG bi mogla biti duga

Dugo putovanje Srbije ka Evropskoj uniji dodatno bi mogli da otežaju naši susedi, Hrvati, pišu Novosti.

Izvor: Večernje novosti

Default images

"Listu potraživanja" od Srbije izložio je, prilikom boravka u Beogradu, hrvatski predsednik Ivo Josipović.

Uslove je, ovoga puta, vezao za povlačenje tužbe za genocid. Pomenuo je rešavanje pitanja nestalih osoba, vraćanje kulturnog blaga i procesuiranje ratnih zločina. Već sutra sve nabrojano može postati merilo "podobnosti" Srbije da uđe u briselsku porodicu. Jer, evropske procedure nalažu da se za svaki novi stepenik ka evropskim zvezdicama mora dobiti "zeleno svetlo" svake države članice EU pojedinačno. Što znači da će i hrvatski sabor direktno odlučivati o nama. Prostor za uslovljavanja time je širom otvoren.

"Ogledna vežba" napravljena je sa uvozom hrvatskih cigareta u Srbiju po povlašćenom tretmanu. Usklađenom akcijom Zagreba i Brisela, Srbija je naterana da popusti.

Čime sve Hrvati mogu da uslovljavaju Srbiju?

"Svim i svačim", uveren je direktor „Veritasa“ Savo Štrbac, jer, kaže, s obzirom na to da je tamo "rođen, odrastao i školovao se", odlično poznaje taj mentalitet.

"Biće prema nama gori nego Slovenci prema njima kada su ih dugo i beskompromisno ucenjivali oko granice u Piranskom zalivu", kaže Štrbac.

Tužba za genocid je, ističe Štrbac, zlatni rudnik za ucene, jer iz nje proističu i drugi zahtevi:

"Insistiraju, recimo, da se reši pitanje nestalih tražeći da Srbija otvori sve evidencije koje sa tim mogu biti u vezi. On ocenjuje i da Brisel ima dvostruke aršine. Jer, kako ističe, evropskoj administraciji je bitno da se urede trgovinski odnosi dveju zemalj, a nije im bitan odnos prema ćirilici u Hrvatskoj". To je za njih unutrašnje hrvatsko pitanje. Valjda bi cigarete trebalo da budu unutrašnje pitanje, a ćirilica evropsko, jer se otporom ćirilici krše i evropski zakoni i tekovine.

I istoričar Radoš Ljušić očekuje da će hrvatska uslovljavati Srbiju:

"Hrvatska izgrađuju državu, članica je Evropske unije, oseća sigurnost i zna da iza nje neko čvrsto stoji. Mogu od nas stalno da traže više nego od bilo koga drugog. Mi, s druge strane, zbog približavanja Briselu ne možemo da zauzmemo čvrst stav prema Hrvatima".

I sociolog Slobodan Antonić naglašava da je za Hrvate važno savezništvo sa jakim državama EU:

"Vrlo je nezgodno kada imate suseda sa dosta spornih međusobnih pitanja, a taj sused je saveznik država koje vas uslovljavaju. Zahtev Brisela da se cigarete iz Hrvatske uvoze "povlašćeno" najbolji je pokazatelj. Jer, Hrvatska i ne mora direktno da nas ucenjuje, to će umesto nje učiniti njeni saveznici".

Antonić je uveren da će lista zahteva biti podugačka i da može da uključi i pitanja na koja mi sada i ne pomišljamo.

Da ostavimo po strani da ni granična međa između dveju zemalja, na Dunavu, nije dogovorena...

Spor Grčke i Makedonije primer uslovljavanja

Brojni su primeri u kojima jedna zemlja, članica Evropske unije, može da zakoči drugu, kandidata, u procesu evropskih integracija. Oni se viđaju najčešće kod suseda, a onaj ko je prvi ušao u EU ima komotnu prednost da od drugog praktično zahteva šta poželi.

Spor između Grčke i Makedonije je eklatantan primer kako sused može da blokira put zemlje kandidata ka EU. Naši južni susedi su status kandidata dobili još sredinom prošle decenije u slično vreme kad i Hrvatska, koja je već postala član unije. Makedonci su, dakle, izgubili čitav ciklus prijemnog procesa, a epitet pripadnosti bivšoj Jugoslaviji i dalje prati ovu zemlju, jer se s njenim imenom ne slažu Grci, smatrajući to geografskom pretenzijom. Grci nastupaju s daleko jače pozicije, jer kao članica EU imaju pravo veta, dok Makedonci mogu da se uzdaju samo u popustljivost svojih južnih suseda. Brojni pregovari zasad su ostali bezuspešni. Ne popuštaju ni Skoplje, ni Atina, samo što je atinski glas teži na tasu odlučivanja.

I Slovenija je iskoristila svoje prisustvo u EU da od suseda Hrvata izvuče maksimum oko granice u Piranskom zalivu, usporavajući u jednom trenutku njihov prijem. Mađarska je, tako, pokušala da izdejstvuje što bolji položaj svoje manjine u Rumuniji. Makedoncima brige neće prestati jer će, verovatno, svoje manjinske zahtve izručiti i Bugarska.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

56 Komentari

Možda vas zanima

Nova pravila

Putnici iz Srbije neće moći u EU bez ovog odobrenja

Nacionalna asocijacija turističkih agencija Srbije (NATAS) podsetila je danas da će srpski putnici od 2025. godine morati da se prijave na Evropski sistem za odobravanje putovanja ETIAS kako bi dobili neophodno "putno odobrenje" za ulazak u zemlje članice EU.

13:35

30.5.2024.

1 d

Podeli: